اختلاف نظر کره شمالی و جنوبی در باره حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کره

پکن - ایرنا - در شرایطی که کره شمالی مساله هسته ای را موضوعی بین این کشور و آمریکا می داند، کره جنوبی تاکید دارد که این مساله بی ارتباط با سئول نیست.

به گزارش ایرنا، کره شمالی از طریق تارنمای «یوری مینزوکی» از کره جنوبی خواسته است تا به مساله ورود نکند و به این کشور اعلام کرد که موضوع هسته ای مساله ای کاملا محدود به کره شمالی و آمریکاست و بهتر است کره جنوبی خود را از این موضوع دور نگهدارد.
همزمان کره شمالی تاکید کرده است که اگر قرار باشد مساله، مورد توجه و بررسی قرار گیرد بین پیونگ یانگ و واشنگتن خواهد بود.
وزارت وحدت کره جنوبی خیلی زود به این گزارش با انتشار بیانیه ای واکنش نشان داده و این موضع کره شمالی را نادرست توصیف کرده است.
بر اساس بیانیه که خبرگزاری یونهاپ از کره روز دوشنبه منتشر کرده، مساله هسته ای موضوعی است که در چارچوب گفت وگوهای شش جانبه پکن مورد بحث قرار گرفته است.
این کشور افزوده است که کره جنوبی نیز در کنار چین و روسیه و ژاپن چهار طرف دیگر این گفت و گوها هستند که البته از اواخر سال 2008 میلادی به بن بست رسیده است.
این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که «مون جائه این» رئیس جمهوری جدید کره جنوبی هفته قبل گفت که کشورش حاضر به گفت وگوهای بی قید و شرط با کره شمالی است اما قبل از آن باید آزمایش های موشکی بالستیک و هسته ای متوقف شود.
همین اظهارات موجب شد تا کره شمالی از همسایه جنوبی بخواهد به ماجرای هسته ای ورود نکرده و این موضوع را به کره شمالی و آمریکا واگذار کند.
کره شمالی در عین حال افزوده است که نمی توان از یک طرف این کشور را در زمینه اقتصادی تحریم کرد و از سوی دیگر دم از گفت و گو زد.
آساق**231**انتشاردهنده:فرهاد راستی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال