طنین قرائت قاریان ایرانی در 8 کشور

تهران - ایرنا - دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، گزارشی از برنامه های اجرا شده توسط سوی قاریان اعزامی به کشورهای سوریه، روسیه، هند، چین، ترکیه و آفریقای جنوبی، زامبیا و گینه کوناکری ارائه کرد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران در سوریه را قاریانی همچون مهدی تاجور ،ابراهیم عمارلو، مرتضی شکوری و جعفر ملک پور تشکیل می دهد و محمد علی دوستی نیز به عنوان مدرس قرآن کریم اعزام شده است.
برگزای محافل انس با قرآن در حرم های شریفه حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)، محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حضور کار کنان سفارت و همچنین ایرانیان مقیم سوریه و مساجد اهل تشیع و تسنن مانند مسجد المهدی(عج)، الزهرا(س) و مسجد جامع سیف الدین است.
قرائت دعای جوشن کبیر در شب های قدر، حضور در مراسم اختتامیه مسابقات قرآنی دمشق، اجرای کارگاه های آموزشی و حضور و بازدید از مدارس قرآن سوریه و تلاوت دراین مدارس از جمله برنامه های اجرا شده توسط گروه اعزامی به سوریه می باشد.
این برنامه ها در شهرهایی همچون دمشق، حلب، لاذقیه، حمص، ادلب و دیگر شهرهای سوریه برگزار شد.
از نظر مذهبی حدود 74 درصد جمعیت سوریه را مسلمانان اهل سنت، 13 درصد علویان، شیعیان دوازده‌امامی و اسماعیلیان، 10درصد مسیحی و 3درصد دروزی تشکیل می‌دهند و از نظر قومیتی نیز اعراب بیش از 90درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند در حالی که کردها حدود 9درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. ارامنه، ترک‌ها، چرکس‌ها و یهودیان نیز در مجموع کمتر از 1درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

** استقبال از قاری ایرانی در روسیه
تلاوت عباس هاشمی قاری اعزامی کشورمان به روسیه با استقبال گسترده و قابل توجهی از سوی مردم مسلمان و مسئولان منطقه مواجه شد.
قرائت کلام الله مجید قبل از اذان مغرب در مسجد «یاردم» یکی از مشهورترین مساجد این شهر، تلاوت اذانگاهی ظهر در دانشگاه اسلامی قازان، بازدید از کلاس‌ها و امکانات آن و ملاقات با حافظان و دانشجویان حفظ قرآن، تلاوت در سفارت ایران در کشور روسیه و همچنین اجرای برنامه در مراسم افطاری مسجد« زاکابان» شهر قازان از برنامه های اجرا شده توسط عباس هاشمی در کشور روسیه می باشد.

** تدریس صوت و لحن به زبان انگلیسی در هند
جهانبخش فرجی در سفر تبلیغی به شهر‌های بنگلور و میسور، با حضور در جمع علاقه‌مندان، قاریان و اساتید قرآن به تدریس صوت و لحن به زبان انگلیسی و قرائت قرآن کریم، شرکت در محافل قرآنی و همچنین با حضور در برنامه تلویزیونی زنده شبکه یا زهرا(س) به تلاوت قرآن پرداخت.
این قاری ممتاز کشوررمان در شب‌های نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان در عاشوراخانه شیعیان، مسجد جعفری و انجمن دانشجویان ایرانی شهر میسور به اجرای مراسم ویژه این شب‌ها از قبیل تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، تلاوت اذانگاهی، برنامه جزءخوانی، دعای پرفیض کمیل و دعای جوشن کبیر پرداخت.

** استقبال پرشور از قاری ایرانی در دهلی هندوستان
محمداسماعیل خورشیدی قاری اعزام شده به هندوستان از استقبال گرم و پرشور مردم دهلی و توجه آنها به کلام الله مجید خبر داد.
خورشیدی افزود: در این چند روزی که در محافل مختلف در مساجد اهل تسنن و تشیع در نقاط مختلف شهر دهلی اجرای برنامه داشته، با استقبال خوب حاضران در جلسه و ایرانیان مقیم هند رو برو شده است.
چهار برنامه تلاوت در شب های ماه رمضان و مولودی خوانی میلاد حضرت امام حسن(ع) در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی با حضور سفیر، کارکنان سفارت، رایزن، کارکنان فرهنگی و ایرانیان مقیم دهلی برگزار شد.
همچنین جلسه آموزشی ترتیل خوانی و بیان معارف و مفاهیم آیات برگزیده سوره های کهف و انبیا و اجرای تلاوت در مساجد دهلی با حضور و استقبال قابل توجه اهل سنت و شیعیان دهلی از جمله برنامه های اجرایی قاری اعزامی کشورمان به هندوستان می باشد.
دهلی، دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است. دهلی طبق سرشماری سال 2001 با جمعیتی برابر چهارده میلیون نفر در شهر دهلی نو و بیش از 22 میلیون نفر در کلان شهر دهلی زندگی می کنند.

** روزهای قرآنی در کشور چین
وحید نظریان قاری ممتاز اعزامی کشورمان در روزهای ماه مبارک رمضان در کشور چین به تلاوت قرآن می پردازد.
تلاوت نظریان در مسجد اهل تسنن پودونگ شانگهای با استقبال گسترده مستمعین که با شوق بسیاری به تلاوت قرآن گوش می دادند و از تلاوت کلام خدا لذت می بردند، قرار گرفت.
همچنین تلاوت قرآن و قرائت دعای جوشن کبیر و مراسم احیای شب قدر در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران همراه با ایرانیان مقیم شانگهای از دیگربرنامه های این قاری کرمانشاهی به کشور چین بود.

** قاری و حافظ ایرانی در آفریقای جنوبی
حجت الاسلام سید محمدجواد موسوی درچه ای قاری ممتاز و موسی معتمدی حافظ کل قرآن در سفر تلیغی به آفریقای جنوبی در کیپ تاون به اجرای برنامه در محافل مختلف می پردازند.
موسوی درچه ای در مسجد زینت الاسلام در طلیعه نماز جمعه این شهر به تلاوت اذانگاهی قرآن کریم پرداخت و در محفل انس با قرآن در مسجد بزرگ قدس شهر کیپ تاون با حضور قاریانی از کشور مصر و سوریه آیاتی را تلاوت کرد.
موسی معتمدی دیگر مبلغ اعزامی به آفریقای جنوبی شهر کیپ تاون، به اجرای برنامه در نماز جمعه و همچنین برنامه زنده رادیویی پرداخت.
کیپ تاون، دومین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی بعد از ژوهانسبورگ است. این شهر پایتخت استان کیپ غربی است که محبوب ترین مقصد جهانگردان در قاره آفریقا است.

** گروه مدیحه سرایی الغدیر در ترکیه
گروه مدیحه سرایی الغدیر متشکل از پنج قاری برجسته کشورمان به سرپرستی محمد علی دهدشتی در هفت استان از کشور ترکیه به اجرای برنامه پرداختند.

** قاریان ایرانی در گینه کوناکری و زامبیا
علی فربین بمدت یک ماه در مسجد و مصلای الفیصل کوناکری، مسجد امام و رهبر تیجانیه، مسجد اوآسیس و مسجد امام فولانی بارهو به تلاوت پرداخت و مورد توجه حاضران در جلسه قرار گرفت.
وی در جمع شیعیان مسجد المصطفی(ص) وابسته جامعه المصطفی العالمیه، جمعیت اهل البیت و در جمع شیعیان و لبنانی های مقیم کوناکری هرروز جلسه آموزشی قران ونغمات قرانی دارند.
جمهوری گینه در شمال غربی آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد و پایتخت آن کوناکری است. جمعیت این کشور 10 میلیون نفر و زبان رسمی آن فرانسوی است و 85 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و 10 درصد نیز مسیحی هستند.
حضور مجید طالبی زاده قاری ممتاز جمهوری اسلامی ایران در لوکاسا پایتخت زامبیا و تلاوت در محافل این شهر با استقبال مسلمانان این شهر مواجه شد.
اجرای برنامه در محلی رایزنی فرهنگی ایران در پایتخت زامبیا با حضور مسلمانانی از پایتخت و همچنین مسلمانانی از کشورهای هند، لبنان و ایرانیان مقیم این کشور همراه ضیافت افطاری، تلاوت در مسجد شیعیان در شب های قدر از جمله برنامه های قاری اعزامی به کشور زامبیا بود.

** سفر تبلیغی 80 قاری و حافظ به 20 کشور
به گزارش ایرنا دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان از اعزام 80 قاری، حافظ و گروه های تواشیح به 20 کشور خبر داده بود.
سیاستگذاری ها در حوزه اعزام های تبلیغی خارجی در کمیته اعزام و دعوت از قاریان انجام و توسط مرکز بین المللی تبلیغ در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اجرایی می شود.
دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم وابسته به شورای عالی قرآن است که در سال 1370 به دنبال فرمان مقام معظم رهبری تاسیس شد تا ضمن ساماندهی امور مربوط به اعزام اساتید و قاریان ایرانی به خارج از کشور جهت اجرای برنامه های تبلیغی و حضور در مسابقات بین المللی، از اساتید و قاریان غیر ایرانی به داخل کشور نیز دعوت کند.
فراهنگ ** 1003 **‌ تنظیم: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال