رییس پارلمان عراق: برخی از مخالفان به صحنه سیاسی عراق باز می گردند

بغداد-ایرنا- در آستانه سفر نخست وزیر عراق به عربستان سعودی، رییس پارلمان عراق خبر از طرحی داد که به موجب آن تعدادی از فعالان و شخصیت های مخالف عراقی به روند سیاسی عراق بازگردانده شوند.

به گزارش ایرنا، 'سلیم الجبوری' امروز (دوشنبه) به خبرگزاری 'المعلومه' عراق گفت: در آینده نزدیک طرحی مطرح می شود که به موجب آن تعدادی از فعالان و شخصیت های مخالف به صحنه سیاسی عراق باز خواهند گشت.
وی گفته است که بازگشت مخالفان به روند سیاسی عراق، مانع بهره برداری و وابستگی آنها به برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی می شود که می کوشند از آنها به عنوان ابزار فشار علیه دولت عراق بهره ببرند.
رییس پارلمان عراق افزود: بازگشت این فعالان و مخالفان سیاسی به بغداد و از سرگیری فعالیت های سیاسی تحت پوشش نظام سیاسی حاکم بر عراق و در چارچوب قانون اساسی، جلوی هرگونه دخالت خارجی را در امور داخلی عراق خواهد گرفت.
سلیم الجبوری در خصوص نام افرادی که قرار است به روند سیاسی عراق بازگردند، توضیحی نداد.
برخی از افراد متهم به همکاری با تروریسم امثال طارق الهاشمی معاون سابق رییس جمهوری، رافع العیساوی وزیر سابق دارایی و تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان عراق که به اتهام اقدامات تروریستی تحت تعقیب دستگاه قضایی این کشور هستند، همچنان در خارج از عراق علیه روند سیاسی عراق فعالیت می کنند.
دستگاه قضایی عراق حتی از پلیس بین الملل خواسته است که این افراد را در هرجای دنیا هستند، دستگیر و تحویل عراق دهد.
این افراد متهمان ردیف اول برپایی کنفرانس های ضد عراق در طول سه سال گذشته هستند و گفته می شود که هریک از این افراد از سوی برخی کشورها مورد بهره برداری سیاسی قرار گرفته و درصدد اعمال سیاست های این کشورها در عراق هستند.
سلیم الجبوری همچنین توضیح نداده که آیا طرح مورد نظر وی، سران و اعضای حزب منحله بعث عراق را نیز که از سوی قانون اساسی این کشور، یک حزب غیرقانونی به شمار آمده، شامل می شود یا خیر.
الجبوری این اظهارات را پس از دیدار شب گذشته اش با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق مطرح کرد.
خاورم *4*353*1770*1275
انتشار دهنده: مجید جعفری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال