احداث سازه های حفاظتی کاخ هخامنشی چرخاب

بوشهر- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور سرپوشیده کردن کاخ هخامنشی چرخاب و حفاظت از آن در برابر آفتاب و باران، سازه های لازم در محدوده این کاخ احداث شده است.

به گزارش ایرنا، ناصر امیرزاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در سال های گذشته به دلیل سرما و گرما به پایه ستون ها و دیگر عناصر معماری این کاخ آسیب هایی وارد شده بود که با این اقدام حفاظتی از بروز آسیب های بیشتر به آن جلو گیری می شود.
وی اضافه کرد: اعتبار این برنامه حفاظتی از محل اعتبارات ملی و از ردیف پایگاه های میراث فرهنگی تامین شده است.
امیر زاده گفت: کاخ هخامنشی چرخاب با یکهزار و 675مترمربع مساحت دارای یک تالار مرکزی با دو ردیف پایه ستونی 12تایی و تالارهای جانبی با ٢٤ ردیف پایه ستون، از آثار ارزشمند معماری اوایل دوره هخامنشی در حوالی شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان واقع است.
وی بیان کرد: این اثر بخشی از شهر باستانی تموکن در دوره هخامنشی است و سند فوق العاده ای از شهر سازی و حضور هخامنشیان در کرانه ها و پس کرانه های خلیج فارس و رونق تجارت دریایی ایرانیان در خلیج فارس به شمار می رود.
امیرزاده افزود: مجموعه چرخاب حاصل 6 فصل کاوش های باستان شناسی است که در کنار مجموعه کاخ های سنگ سیاه در روستای جتوط و بردک سیاه در روستای درودگاه به عنوان پایگاه میراث فرهنگی کاخ های هخامنشی دشتستان در سطح ملی مصوب و فعالیت خود را آغاز کرده است.
کاخ چرخاب برازجان در مهرماه سال 1380 با شماره 4041 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهند: خدانظرخواجه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال