آغاز به کار بخش پردازش سیگنال‌های مغزی آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز

تهران– ایرنا- بخش پردازش سیگنال‌های مغزی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این بخش که خردادماه امسال راه اندازی شد، آماده ارائه خدمات پردازش سیگنال های مغزی به واحدهای تحقیقاتی و علوم پایه کشور است.
همچنین مشاوره، پیش پردازش و پردازش سیگنال های مغزی از جمله فعالیت های مربوط به این بخش است.
این مرکز با هدف استانداردسازی و بالابردن کیفیت بخش آنالیز و پردازش های محاسباتی پژوهش های تجربی در سطح کشور راه اندازی شده و در کنار سایر آزمایشگاه ها به نوعی مکمل فرآیندهای لازم برای تسهیل، تسریع و افزایش سطح علمی و صحت فعالیت ها و کاربری پژوهش های دانشگاهی و غیر دانشگاهی و همچنین افزایش توان ارائه طرح های بیشتر در مجامع و مجلات بین المللی است.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز یازدهم مردادماه سال گذشته(1395) از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی با هدف پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و ارائه خدمات دانش بنیان در حوزه علوم و فناوری های شناختی و نقشه برداری مغز افتتاح شد.
هم اکنون آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است و باشگاه پژوهشگران آزمایشگاه حدود 400 عضو دارد، دعوت از متخصصان کشور برای انجام پروژه های خود در آزمایشگاه از دیگر اقداماتی است که تا کنون انجام شده در همین راستا تا کنون 2020 نفر از متخصصان داخلی و خارجی از آزمایشگاه و امکانات آن بازدید کرده اند و 19600 نفر ساعت کارگاه های آموزشی در این آزمایشگاه برگزار شده است.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در واقع امکان تحقیق برای پژوهشگران کشور را در حوزه‌های مختلف علوم اعصاب شناختی و نقشه برداری فراهم کرده است.
همچنین تجهیزات مورد نیاز این آزمایشگاه طی چندین جلسه، توسط هیاتی مرکب از متخصصان و اساتید داخلی و خارجی تعیین و نسبت به سفارش و تهیه آنها اقدام شد که شامل دستگاه های تصویربرداری تشدید مغناطیسی 3 تسلا، تحریک غیرتهاجمی مغزی TMS و TCS سازگار با MRI، الکتروانسفالوگرافی شامل سیستم سازگار با MRI و طیف نگاری کارکردی نزدیک مادون قرمز ( fNIRS) است.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده، تصاویر و سیگنال و همچنین ارزیابی شناختی است که محققان می توانند از امکانات آن استفاده کنند.
علمی ** 1836 **
تنظیم: یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال