مرمت بنای تاریخی گنبد امامزاده محمد تفرش آغاز شد

اراک - ایرنا - سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تفرش گفت: مرمت این بنا در پی تخریب قطعات گنبد، برای دومین بار آغاز شد.

سعید مویدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا عنوان کرد: امامزاده محمد فم تفرش تنها امامزاده استان مرکزی با کاشی های معرق است و شرایط آب و هوای تفرش به گونه ای است که کاشی معرق در فضای باز دوام زیادی ندارد و بر اثر سرما تخریب می شود و فرو می ریزد.
وی افزود: شهریور ماه سال گذشته مرمت این گنبد به صورت کامل توسط پیمانکار آغاز شد و در سفر معاون رئیس جمهور گنبد مرمت شده رونمایی شد اما با توجه به نوع مرمت و زمانبر بودن خشک شدن کاشی ها پس از بارش برف سنگین در سال گذشته و سرما، کاشی های مرمت شده دچار آسیب شدند.
مویدی، علت اصلی تخریب روی کاشی گنبدهای این منطقه شدت برودت و طولانی بودن فصل سرما دانست و افزود: سرمای شدید و بی سابقه، بارش برف سنگین و باقی ماندن برف روی گنبد امامزاده آسیب جدی به کاشی ها وارد کرد و این امر باعث تخریب قطعات کوچک گنبد معرق شد.
وی تاکید کرد: سرمای آسیبی به زمینه اصلی گنبد وارد نکرد و تنها کاشی ها کوچک دچار مشکل شده اند که مرمت مجدد آن آغاز شده است.
به گزارش ایرنا، امامزاده محمد (ع) که با چهار واسطه به امام سجاد (ع) باز می گردد.
بنای امامزاده محمد (ع) مربوط به اواخر قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی است که در زمان شاه عباس دوم صفوی توسط خواجه مومن تفرشی مرمت و تعمیر شده است.
گنبد این امامزاده از نوع کلاه‌ خودی دو جداره است که سطح خارجی آن با کاشی معرق لاجوردی با نقوش اسلیمی و گل و بوته پوشیده شده و به دلیل تزئینات خاص جز بناهای منحصر به فرد دوره صفوی است.
بنای امامزاده به شماره 432 سال 1342 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان تفرش با جمعیت بیش از 24 هزار در نفر 85 کیلومتری اراک واقع شده است.
6992/3075/خبرنگار: آذر اسفندیاری***انتشاردهنده: حسین مهدی زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال