وزیر خارجه ترکیه: طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، فرصت طلبی است

آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، فرصت طلبی رهبران و مقامات محلی از وضع آشفته عراق است.

به گزارش ایرنا و به نقل از وبسایت خبری روزنامه ملیت ترکیه، چاووش اوغلو در مصاحبه با خبرنگاران، مطرح کردن برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق را اقدامی نادرست خواند و اعلام کرد که در این زمینه با مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان مذاکره کرده است.
وی بیان کرد: تصمیم برگزاری این همه پرسی اشتباه و برای منطقه تنش زا است و ترکیه همچنان که حمایت خود را از تمامیت ارضی عراق اعلام کرده، به قانون اساسی موجود در اقلیم کردستان نیز احترام می گذارد و همواره در دوران آشفته اقتصادی آنها در کنارشان بوده است.
وی افزود: در کشور عراق مشکلات فراوانی وجود دارد و درگیری گروههای مختلف، مبارزه با داعش و دیگر مشکلات، وضعیت این کشور را آشفته کرده و در این حالت، فرصت طلبی سران اقلیم کردستان برای انجام همه پرسی رفتار صحیحی نیست.
وی بار دیگر برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در شهر کرکوک را رفتاری نادرست خواند و گفت: ما با هر کشوری که در این خصوص مذاکره کردیم، با این اقدام مخالف بودند.
چاووش اوغلو اضافه کرد: دیدگاه های خود را به صورت تلفنی با بارزانی مطرح کرده و در سفر آتی وی به ترکیه به صورت حضوری در این زمینه مذاکره خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: به مقامات آمریکایی هم اعلام کرده ایم که به هیچ وجه اجازه تشکیل یک کانون ترور در شمال عراق و سوریه را نخواهیم داد.
وی بیان کرد: همکاری آمریکا با گروه های تروریستی در سوریه برازنده این کشور نیست.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز 2 روز پیش برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در ماه سپتامبر را موجب بی ثباتی بیشتر منطقه آشوب زده خاورمیانه دانست و آن را اشتباه خواند.
وبسایت رسمی اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی روز چهارشنبه هفته گذشته بدون حضور دو حزب سیاسی، در نشستی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم، تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(25 سپتامبرـ سوم مهرماه 1396) میلادی برگزار کنند.
خبر تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد.
این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه شده است و این کشورها مخالفت خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه را اعلام کرده اند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال