فرمانده نیروهای ژاندارمری استان قارص ترکیه دستگیر و روانه زندان شد

آنکارا- ایرنا- فرمانده نیروهای ژاندارمری استان قارص ترکیه به همراه هفت نظامی عالیرتبه دیگر به اتهام همکاری در کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه دستگیر و به زندان محکوم شدند.

به گزارش ایرنا و به نقل از وبسایت روزنامه حریت ترکیه، سرهنگ سردار گونگور فرمانده نیروهای ژاندارمری ترکیه در استان قارص به همراه سرگرد عمر تالای و 6 نظامی عالیرتبه دیگر این استان با حکم شعبه پنجم دادگاه استان قارص به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام 15 جولای 2016 در ترکیه راهی زندان شدند.
وبسایت روزنامه حریت روز یکشنبه نوشت: جلسه رسیدگی به پرونده فرمانده ژاندارمری استان قارص در حالی برگزار شد که سرهنگ سردار گونگور بعد از کودتای 15 جولای از کار برکنار نشده و تا این لحظه نیز مسئولیت فرماندهی نیروهای ژاندارمری را برعهده داشته است.
به گزارش این رسانه، دادستان قارص با تشکیل پرونده محرمانه و ارجاع آن به دادگاه خواستار زندانی شدن این فرمانده نظامی ترکیه شده بود.
بر اساس اعلام این رسانه، سرهنگ گونگور و هفت نظامی عالیرتبه دیگر روز یکشنبه دستگیر شده و تحت تدابیر شدید امنیتی به زندان منتقل شده اند.
به گزارش ایرنا، ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال گذشته اعلام شده و اعاده او که بیش از 15 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز تا کنون نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
وزیر دادگستری ترکیه یک ماه پیش تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 150 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.
ترکیه بعد از کودتا در چهار دوره متوالی حالت فوق العاده و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال