عملیات غیرکارشناسی شهرداری تهران برای مرمت آتشکده آدریان متوقف شد

تهران - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از توقف عملیات بازسازی و مرمت جداره و بخشی از دیوارهای بنای تاریخی آتشکده آدریان پایتخت که به صورت غیرکارشناسی توسط شهرداری درحال انجام بود، خبر داد.

رجبعلی خسروآبادی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اعلام کارشناسان، شهرداری منطقه 12 تهران بدون هماهنگی با این اداره کل و مشورت با کارشناسان میراث فرهنگی، عملیات مرمت بدنه های شهری آتشکده آدریان واقع در خیابان 30 تیر و خیابان میرزا کوچک خان را اجرایی کرده که این اقدام منجر به بروز خسارت هایی به این بنای تاریخی شده است.
وی با بیان اینکه با حضور کارشناسان این اداره کل عملیات بازسازی این بنای ملی متوقف شد اظهار کرد: شهرداری و سازمان زیباسازی شهر تهران با انجام عملیات مرمت، بخشی از معیارهای ارزشمد و هویت بنای تاریخی آتشکده را از بین برده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطر نشان کرد: اهمیت این آتشکده در خیابان سی تیر و به ویژه بنای ثبت شده برای اداره کل میراث فرهنگی استان بسیار ارزشمند است، چرا که در نامه این به شهرداری تهران تاکید شده که هرگونه اقدامی در بافت ها و بناهای ملی با میراث استان تهران هماهنگ شود.
بنای معبد آدریان یا آتشکده آدریان مربوط به دوره قاجار است که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: امین کمالی فر - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7247**1625

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال