زلزله زدگان خراسان شمالی پیش از فصل سرما اسکان می یابند

بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه کار آواربراری در مناطق زلزله زده استان 2 هفته دیگر پایان می یابد، گفت: آسیب دیدگان زلزله تا پایان مهرماه در منازل بازسازی شده ساکن می شوند.

به گزارش ایرنا، محمدحسین علی نیا شنبه در نشست خبری اظهار کرد: در زلزله 5.7 ریشتری 23 اردیبهشت ماه امسال، 14 هزار و 509 واحد مسکونی در 77 روستا و 2 شهر استان خسارت دیدند.
وی تصریح کرد: در این زلزله 2 هزار و 429 واحد در روستاها به علت شدت زلزله باید تخریب و نوسازی شوند و در شهرها نیز 2 هزار و 500 واحد باید تخریب شوند.
علی نیا اظهار کرد: در روستاهای استان 2 هزار و 80 واحد مسکونی و در شهرها هفت هزار و 500 واحد مسکونی نیاز به تعمیر پیدا کرده است.
وی گفت: شمار روستاهایی که بیشترین خسارت را در این حادثه متحمل شده اند، 50 روستا گزارش شده است.

* 77 پرونده منجر به انعقاد قرار داد شده است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: تاکنون یکهزار و 150 پرونده برای روستاییان متقاضی دریافت تسهیلات بازسازی در استان تشکیل شده است.
وی افزود: از این تعداد 680 فقره پرونده به بانک ها معرفی که از این میزان 77 پرونده منجر به انعقاد قرار داد شده است.

* پیگیری برای تصویب اعتبار تسهیلات در نشست هیات دولت
علی نیا خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از محل اعتبارات خود می تواند برای پرداخت تسهیلات به 770 متقاضی اقدام کند اما پرداخت تسهیلات به باقی متقاضیان با تصویب اعتبار در هیات دولت میسر می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی بیان داشت: تلاش داریم تا موضوع تامین اعتبار در این هفته در نشست هیات دولت مطرح شود تا به تصویب برسد.
وی با اشاره به ابلاغ 100 میلیارد ریال تسهیلات برای احیای کسب و کار زلزله زدگان استان از محل صندوق کارآفرینی مهر و امید اظهار کرد: این اعتبار ابلاغ شده و پرداخت آن در دست پیگیری است.
علی نیا در باره نگرانی افرادی که خود نسبت به بازسازی و احیای کسب و کار خود اقدام کرده اند گفت: اطلاعات و میزان خسارت های وارد شده به زلزله زدگان احصا شده است و افراد خسارت دیده مشمول دریافت این کمک اعتباری می شوند.

* 13 گروه مشغول آوار برداری در روستاها
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: اکنون 13 اکیپ در روستاها مشغول کار آوار برداری هستند و تا کنون کار آوار بردای 475 واحد انجام شده است.
علی نیا در باره اقدامات انجام شده در زمینه بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله اظهار کرد: تاکنون پی کنی 115 واحد مسکونی انجام و ساخت هشت واحد در مرحله فوندانسیون بوده و سقف یک واحد مسکونی نیز گذاشته شده است.

* ساختمان بیشتر دستگاه های اداری بیمه نیست
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینکه 78 ساختمان اداری در استان در زلزله خسارت دیده است گفت: یکی از این ساختمان ها به علت شدت آسیب باید تخلیه شود.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی باید ساختمان های اداری را بیمه کنند گفت: متاسفانه بیشتر ساختمان های اداری ما بیمه نیستند و نمی توانند از مزایای بیمه ای برای جبران خسارت ها استفاده کنند.
براساس تحقیقات انجام شده گسل های بزرگی در خراسان شمالی وجود دارد و گسل های اصلی این استان بیش از 100 کیلومتر طول دارد که همه لرزه خیر است.
گواه ادعای فعال بودن این گسل ها، وقوع زلزله بالا 6 ریشتر در این منطقه است و مردم این استان در یک هزار سال پیش 11 زلزله تاریخی را تجربه کرده اند که 6 مورد آن بالا هفت ریشتر بوده است.
بر اساس این مطالعه ها که در چند سال گذشته انجام شد، این گسل ها همچنان فعال است.
در 100 سال گذشته 26 فقره زمین لرزه به بزرگی پنج درجه در مقیاس امواج درونی زمین،(ریشتر) در این استان رخ داده و در این مدت چهار فقره زمین لرزه بالای 6 ریشتر و یک فقره زمین لرزه بالای هفت ریشتر در این استان به وقوع پیوسته است.
خراسان شمالی جزو پنج استان حادثه‌خیز در وقوع زلزله و سیل است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال