اهدای جایزه مدال بیلر 2017 به برنده جایزه مصطفی(ص)

تهران- ایرنا- پروفسور عمر یاغی، استاد شیمی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا و از برندگان جایزه مصطفی(ص) توانست جایزه «جان. سی بیلر» در سال 2017 را به خود اختصاص دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، جایزه بیلر به‌ پاس قدردانی از دستاوردهای علمی و تحقیقات ارزشمند پروفسور یاغی به‌عنوان دومین دانشمند پر استناد در جهان در زمینه ی چارچوب‌های فلزی‌–‌آلی MOFs: Metal-Organic Framework)) به وی اهدا شد.
این جایزه همه‌ ساله، از محل 'صندوق، جان اند فلورانس بیلر' و از سوی دپارتمان شیمی دانشگاه ایلینوی به دانشمندانی تعلق می‌گیرد که با تحقیقات خود در حوزه شیمی معدنی شناخته‌شده و مطرح هستند.
پروفسور یاغی سال گذشته نیز به خاطر تحقیقات گسترده خود در زمینه ی چارچوب‌های فلزی‌–‌آلی و انرژی پاک موفق به دریافت جایزه مصطفی(ص) 2015 در حوزۀ علم و فناوری نانو شد؛ این جایزه به‌عنوان نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام، هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و محققین ممتازی اهدا می‌شود که در عرصه علوم و فناوری پیشگام بوده و خدمات شایان توجهی انجام داده‌اند.
وی در سطح جهانی به دلیل ابداعات گسترده در زمینه ی تولید و طراحی سطوح مختلفی از مواد جدید از جمله چارچوب‌های فلزی-آلی(MOFs: Metal-organic frameworks) ، آلی-کووالانسی COFs: Covalent organic) frameworks) و زئولیتی ایمیدازولیت (Zeolitic Imidazolate Frameworks :ZIF) شناخته‌شده است.
این مواد به دلیل سطوح ویژه بالا، گزینش پذیری شکل و اندازه و چگالی پایین نقش بسزایی در فناوری انرژی پاک دارند.
این دانشمند اردنی، به‌عنوان مدیر و موسس «مرکز جهانی علوم» در برکلی و رئیس انستیتوی علوم نانو انرژی کاولی، تاکنون بیش از 250 مقاله منتشر کرده که هر یک به‌طور میانگین، 300 بار مورد ارجاع قرارگرفته است.
مجله «پاپیولار ساینس» (Popular Science) آمریکا که هرساله ده دانشمند برگزیده سال را معرفی می‌کند، در سال 2006، نام وی را جزو ده دانشمند ممتاز منتخب خود معرفی کرد.
پرفسور یاغی به دلیل تلاش‌های چشمگیر و ابداع چارچوب‌های فلزی-آلی افتخارات و جوایز متعددی را کسب کرده است که از جمله موارد اخیر آن می‌توان به جایزه آکادمی علوم ترکیه در دسامبر 2016 و نیز جایزه یادبود اسپیرز انجمن سلطنتی شیمی انگلستان (2017) اشاره کرد.
علمی**2038**
تنظیم: درنا محمدیان*انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال