گسترش روابط بین المللی ایرنا/ رایزنی با 14 خبرگزاری و سفر 3 هیات به تهران

مسکو- ایرنا - در رایزنی های فشرده محمد خدادی مدیرعامل ایرنا با رئیسان و مدیران ارشد 14 خبرگزاری از روسیه و کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی، برای پیگیری برنامه گسترش همکارهای رسانه ای و همچنین سفر سه هیات به تهران توافق شد.

به گزارش ایرنا، این دیدارها در مسکو پایتخت روسیه و همچنین در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ و نشست رئیسان 40 خبرگزاری پیشرو جهان در این شهر برگزار شد.
خدادی مدیرعامل ایرنا و دیمیتری کیسلیوف رئیس خبرگزاری اسپوتنیک (روسیا سگودنیا) در دو برنامه ملاقات، افزون بر امضای تفاهم نامه گسترش همکاری ها، برنامه مذاکرات هیات این رسانه روسی با ایرنا را که قرار است در آینده ای نزدیک در تهران انجام شود، بررسی کردند.
دیدارهای منظم مسئولان رسانه های ایرانی و روسی همسو با رایزنی های دیپلماتیک، دفاعی، فرهنگی و اقتصادی دو کشور برای تقویت همکاری ها در دیگر بخش ها و تسهیل در انتشار اطلاعات صحیح از ایران و روسیه بدون نیاز به منابع خبری غربی به عنوان پیشنهاد مدیر عامل ایرنا، مورد استقبال همتای روس قرار گرفت.
همچنین خدادی با سرگئی میخائیلوف رئیس خبرگزاری ایتارتاس در حاشیه نشست سن پترزبورگ دیدار کرد که محور اصلی این مذاکره بررسی دستاوردهای نیم قرنی روابط دو رسانه ملی و رسمی و همچنین افزایش همکاری ها در عرصه های نو اطلاع رسانی بود.
مدیرعامل ایرنا در دیدار با همتای خود گفت: افزایش روابط بین رسانه های ایران و روسیه، تقویت کننده اصلی همکاری ها دو کشور در عرصه های مختلف از جمله دیپلماتیک، دفاعی و اقتصادی است.
میخائیلوف نیز در این مذاکرات با تاکید بر اهمیت تداوم و تقویت همکاری های ایرنا و ایتارتاس، زمینه های ارتقای تبادل اطلاعات بین رسانه ای را با توجه به روابط خوب دو کشور و همچنین فضای نوین رسانه ای بسیار گسترده خواند.
همچنین در رایزنی مدیرعامل ایرنا با رئیسان هیات های دو خبرگزاری افه اسپانیا و پرنس آن لاتینا از کوبا با محور همکاری در عرصه های مختلف ها به ویژه خروجی های چند زبانه و رسانه های نوین در سن پترزبورگ برگزار شد.
در این دیدارها موضوع سفر هیات های این خبرگزاری ها به تهران با هدف بررسی های زمینه های همکاری با ایرنا در آینده نزدیک مورد توافق قرار گرفت.
در دیدار مدیرعامل ایرنا با رئیس خبرگزاری اینترفکس روسیه نیز پیشنهادها و برنامه های ارتباط دو رسانه بررسی و قرار شد در باره محورهای مورد توافق برنامه پیگیری مذاکرات انجام شود.
همچنین رایزنی خدادی با مدیران عامل خبرگزاری های آنسا (ایتالیا)، یونهاپ (کره جنوبی)، کیودو (ژاپن)، پی تی آی (هند)، بتا (بلغارستان)، آذرتاج (جمهوری آذربایجان) و مونت سامه (مغولستان) در جاشیه نشست سن پترزبورگ برگزار شد.
در دیدار خدادی با مدیران ارشد آسوشیتدپرس، آناتولی ترکیه و خبرگزاری مصر (منا) از مصر نیز در باره مسائل خبری و روابط رسانه ای تبادل نظر و گفت وگو شد.
محورهای مجموعه مذاکرات مدیرعامل ایرنا در مسکو و سن پترزبورگ، روابط دو جانبه و چند جانبه خبرگزاری ها برای تبادل اطلاعات به زبان هر کشور، بهره برداری بیشتر و فراگیرتر از نورسانه ها از جمله موبایل و شبکه های اجتماعی، گردش اطلاعات، معرفی منابع تولید کننده «دروغ خبر» و جعل کننده اخبار با هدف نفی استفاده از اطلاعات نادرست، هم افزایی رسانه ای در سطح منطقه ای و بین المللی و همچنین عرضه تولیدات چندرسانه ای با برندهای مشترک خبرگزاری های همکار در هر کشور بود.
در بخشی از این دیدارها نیز موفقیت رسانه های مستقل و پیشرو در شکست انحصار مطلق رسانه های خبری غرب در جهان بررسی و بر این تاکید شد که می توان با تکیه بر اطلاعات و اخبار برآمده از رسانه های هر کشور و تلاش برای همگرایی بیشتر، دامنه انحصار رسانه های غربی را هر چه اندک تر کرد.
همکاری در خبررسانی برون کشوری با اتکا به نمایندگی ها و دفاتر هر خبرگزاری در کشورهای مختلف با هدف افزایش مناطق تحت پوشش نیز در دستور کار بررسی برنامه ارتقای مناسبات ایرنا با چند خبرگزاری قرار گرفت.

** نشست بین المللی «اخبار جعلی، چالش جهان اطلاعاتی معاصر» و همایش سن پترزبورگ:
همچنین در مجموعه برنامه های همایش بین المللی سن پترزبورگ، اجلاس سران رسانه های پیشرو جهان با حضور حدود 40 رئیس و مقام ارشد خبرگزاری های مختلف از پنج قاره جهان از جمله مدیرعامل ایرنا برگزار شد.
موضوع این اجلاس «اخبار جعلی، چالش جهان اطلاعاتی معاصر» بود که شرکت کنندگان کارکرد و اهداف انتشار این مطالب را که به شیوه معمول بسیاری از رسانه های غربی تبدیل شده است و مشکلات آن را برای نظام آگاهی رسانی و افکار عمومی بررسی کردند.
نشست عمومی، اجلاس تخصصی و همچنین دهها پانل و کارگروه سن پترزبورگ که با حضور بیشتر از 12 هزار نفر از جمله مقام های ارشد کنونی و پیشین بیش از 100 کشور، سازمان های بین المللی و شخصیت های مختلف از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هر ساله برگزار می شود، فرصتی برای کشورهای مختلف جهان برای رایزنی های گسترده در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، رسانه ای و دیپلماتیک است و سبب شده مانند همایش داووس سوئیس و نشست امنیتی مونیخ مورد توجه جهانی قرار گیرد.
در نشست بین المللی سه روزه سن پترزبورگ که روز (شنبه) پایان یافت، واعظی وزیر ارتباطات، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.
دیدار و مذاکره با مقام ها و رئیسان هیات های کشورهای مختلف و طرح دیدگاههای جمهوری اسلامی در باره محورهای مطرح در نشست سن پترزبورگ از جمله برنامه های کاری مقام های جمهوری اسلامی در این اجلاس را در بر می گرفت.
بررسی مسائل مهم و چالش های بین المللی از جمله اقتصادی و اجتماعی، اوضاع خاورمیانه، بحران های منطقه ای، آینده جهان و روابط بین کشورها از محورهای این اجلاس بین الملی بود.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال