مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی: غرب معیارهای دوگانه خبری دارد/ ترامپ آشکار کننده واقعیت های آمریکا

مسکو - ایرنا - محمد خدادی مدیرعامل ایرنا گفت: دونالد ترامپ واقعیت آمریکا را بهتر به ما نشان می دهد. رفتار وی، بخشی از واقعیت این کشور است. ما شناخت بیشتری از واشنگتن داشتیم و همیشه می دانستیم هیچ وقت نمی توان روی گفته ها و قول آمریکا حساب کرد و بارها این واقعیت ثابت شده است.

به گزارش ایرنا، خدادی در جریان سفر به روسیه برای مذاکرات تقویت همکاری های رسانه ای و شرکت در نشست رئیسان خبرگزاری های پیشرو جهان، در مسکو به خبرنگار اسپوتنیک گفت: اکنون عصر اطلاعات است و به باور من، بشر امروز برای زنده بودن به دو چیز یعنی اکسیژن و اطلاعات نیاز دارد و هر حرکتی در جامعه و در محیط بین الملل در بستر اطلاعات معنا پیدا می کند.
مدیرعامل ایرنا در این مصاحبه که روز یکشنبه انتشار یافت، ادامه داد: روابط بین کشورها، فراز و فرودی بر بستر اطلاعات است. اطلاعات موجب می شود، دانسته های انسان ها بیشتر و شناخت آنها عمیق تر گردد و به همان نسبت، مسیرهای مناسب تری برای توسعه روابط پیدا می شود.
خدادی درپاسخ به پرسش مارینا الشعلان خبرنگار رسانه روسی در باره اهمیت روابط تهران و مسکو از جمله رسانه ای گفت: ایران و روسیه به عنوان همسایه و با تاریخی بسیار عمیق، منافعی بر بستر تقویت همه جانبه و استوار همکاری ها دارند و این نزدیکی باعث شده دیپلمات ها، تجار و حتی نظامیان دو کشور روابط و مناسبات تنگاتنگی داشته باشند و طبیعتا رسانه ها هم با تبادل صحیح اطلاعات، می توانند به توسعه دیگر زمینه ها نیز کمک کنند.
وی در باره ضرورت های دنیای رسانه ای نیز اظهار کرد: امروز غرب سعی می کند، انحصار اطلاعات را در دست داشته باشد و به نیابت از کشورها آنها را منتشر می کند، در حالیکه اگر منابع قابل استناد و صحیح باشد، بسیاری از اطلاعات وارونه جلوه داده نمی شود، بلکه تبادل درست، دقیق، جامع و کامل صورت می گیرد.
مدیرعامل ایرنا گفت: طبیعتا همه تلاش های ما این است که رسانه های ایرانی در هر سطحی بتوانند با رسانه های روسی برای تقویت مناسبات دو کشور همکاری کنند. خبرگزاری های اسپوتنیک و ایرنا با هم می توانند بخشی از این مناسبات را شکل دهند و به عنوان منابع اصلی خبری تحولات دو کشور، تبادل اطلاعات داشته باشند.
وی افزود: البته ایرنا با خبرگزاری ایتارتاس هم روابطی قدیمی دارد که همچنان حفظ می کنیم و طبیعتا اکنون خواهان برقراری همکاری های بسیار عالی با اسپوتنیک هستیم.
خدادی همچنین در پاسخ به پرسش امکان انجام اقدام های مشترک رسانه های ایران و روسیه در جبهه جنگ اطلاعاتی با دشمنان مشترک و برای مبارزه با فشارهای غرب و آمریکا علیه تهران و مسکو در فضای مجازی نیز گفت: ساختار و هدف گذاری جریان رسانه ای غرب، انحصاری است و به نیابت از کشورها اطلاعات را دستچین و استاندارد های دوگانه را عمل می کنند.
وی ادامه داد: آنها چهره کشورها را از واقعیت دور می کنند و هر چه آشوب، ناتوانی و ضعف است به دیگران نسبت می دهند. عملا وقتی اخبار را از یک کشوری منتقل می کنند، بیشتر منفی است. نتیجه گیری آنها این می شود که تمام فعالیـت های مفید، دموکراسی، موفقیت، پیشرفت یا ظرفیت متعلق به خود آنها است، اما همه ناکامی ها، شکست ها، ضعف ها و ناتوانی متعلق به کشورهای هدف است، در حالیکه حقیقت وارونه جلوه داده می شود.
خدادی گفت: در کشوری مانند یمن در بیش از دو سال صدها هزار نفر به خاک و خون کشیده می شوند، ولی کوچک ترین خبری منتشر نمی شود، اما در مقابل، اگر بمب کوچکی در یکی از کشورهای غربی منفجر شود، روزها در مورد این مساله مطلب می نویسند و این همان کارکرد استاندارد دوگانه است.
وی پرسید: اگر غرب دنبال انسان و انسانیت است، چرا در یمن مردم دارو، غذا و امنیت ندارند و با نقض همه قوانین و مقررات بین المللی بمباران می شوند؟ چرا هیچ صدایی از غرب نمی آید؟ چرا هیچ خبرنگار غربی به یمن اعزام نمی شود؟ و چرا هیچ واقعیتی از اوضاع این کشور به تصویر کشیده نمی شود؟ و این حقایق به ما نشان می دهد آنها با برخورد دوگانه، بر پایه منافع خود سیاستگذاری خبری می کنند.
«پس نباید اجازه دهیم این رفتار، کشورهای ما را تحت تاثیر قرار دهد. حق داریم از ظرفیت های خود استفاده کنیم، صدای مان را به دنیا برسانیم و امکانات خودمان را به جهان معرفی کنیم، توانایی ها را به دنیا نشان دهیم. حد اقل نباید اجازه دهیم، طرف سوم روابط ما را خدشه دار کند. ما باید از فرصت ها و امکاناتی که در اختیار داریم، برای تقویت روابط دو کشور استفاده کنیم.»
مدیرعامل ایرنا همچنین در ادامه افزود: امروز نفوذ و فشار رسانه های غربی با هدف ایجاد شکاف در روابط ایران و روسیه انجام می شود که در عرصه بین المللی نمود دارد، اما انحصار مطلقی که رسانه های غرب در گذشته داشتند، اکنون به ندرت دیده می شود.
«هرچه کشورها از هم فاصله بگیرند، به نفع آنها است. سیاست رسانه های غرب این است تا کشورها با هم دوست نباشند. دشمنی کنند، اختلاف داشته باشند و به سمت مخالف بروند، کالاهای هم را نخرند و از امکانات متقابل بهره نبرند و بدین روش به کشورهای اروپایی پناه ببرند.»
«نمونه این رویکرد رسانه های غربی بسیار نمایان است. وقتی از حقوق بشر سخن به میان می آید، به کشورهایی که در آنجا زنان نمی توانند رانندگی کنند و اصلا مجلس و صندوق رای وجود ندارد، اشاره ای نمی شود. اما در عوض وقتی ما انتخابات برگزار می کنیم با اما و اگرهای خود اتهام های ناروا می زنند.»
«در سوریه نیز سال ها است، بشار اسد را تحت فشار قرار داده اند. از تغییر حکومت سخن می گویند. در واقع غرب می خواهد، حکومت ها ی زیادی را به خواست خود تغییر دهد. نمونه های زیادی نیز وجود دارد نه تنها می خواهند حکومت را تغییر دهند، بلکه چشمان را بر جنایت ها و مشکلاتی که برای مردم ایجاد می شود، می بندند. کشورهای غربی چشمان خود را بر مردم سوریه، عراق، افغانستان و یمن بسته اند.»
مدیرعامل ایرنا در ادامه گفت: اما امروز شرایط تغییر کرده است. مردم آگاه شده اند و امکانات اطلاع رسانی در اختیار دارند. تغییری که در صحنه فناوری اطلاعات به وجود آمده، در واقع دنیای دیگری رانمایان کرده است. امروزه انحصاری که رسانه های غربی در گذشته داشتند، وجود ندارد.
«ما به عنوان رسانه های رسمی حداقل باید به مردم خود بیاندیشیم و برای منافع کشور تلاش کنیم. طبیعتا منافع مردم ایران و روسیه این است که هرچه بیشتر نزدیک شوند و شناخت بیشتری از هم و اطلاعات واقعی پیدا کنند تا بخش های خصوصی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی همکاری های بیشتری را داشته باشند و این روند به نفع دو کشور است تا بیشتر نزدیک شوند.»
خدادی همچنین در باره موضع گیری های رسانه ای ایران نسبت به چالش های غرب و ظهور پدیده «ترامپ» در عرصه بین المللی چنین گفت: ترامپ رییس جمهوری کشوری با 38 سال اجرای انواع دشمنی ها علیه ایران است که از جمله شامل شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، تجهیز ارتش صدام در جنگ علیه ایران که از جمله ایرانیان را با سلاح شیمیایی کشتند، ترور دانشمندان ایران و انهدام سکوی نفتی ایران شد.»
«از سوی دیگر، تحریم های یکجانبه و غیر قانونی نیز هست. اما این اقدام ها بی تاثیر بود و از جمله در انتخابات اخیر مردم ایران نشان دادند سرنوشت کشور را خود تعیین می کنند و هیچ عامل خارجی نمی تواند در تصمیم ایرانیان تاثیر گذار باشد.»
«ترامپ رئیس جمهوری همین آمریکا است که علیه ایران دشمنی می ورزد. هیچگاه با مردم این کشورهیچ خصومتی نداشتیم و نخواهیم داشت. ترامپ واقعیت آمریکا را بهتر به ما نشان می دهد. رفتار وی، بخشی از واقعیت این کشور است. ما شناخت بیشتری از واشنگتن داشتیم. همیشه می دانستیم هیچ وقت نمی توان روی سخن و قول آمریکا حساب کرد و بارها این واقعیت ها به ما ثابت شده است.»
«مهم این است که به خود و توانایی ها، امکانات و ظرفیت هایی که داریم تکیه کنیم و بیش از هر کس دیگری اعتماد داشته باشیم. باید دوستان را بیشتر بشناسیم، روابط را عمیق تر کنیم و لازم است هوشیار باشیم و با هوشیاری بیشتر منافع خود را تقویت کنیم.»
خدادی همچنین در باره فعالیت های بین المللی خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: راه اندازی بخش روسی زبان ایرنا یکی از محورهای اصلی سیاستگذاری من از سال 1392 بود که با توجه به دستاوردها، همکاری با اسپوتنیک و استفاده از توان حرفه ای این رسانه، فعالیت ها گسترش خواهد یافت.
«در توییتر زبان روسی داریم و تلاش می کنیم وب سایت و سایر شبکه های اجتماعی را در این بخش را تقویت کنیم. امروز باید به زبان اصلی هر ملت، اطلاعات را بدهیم و بسیار مهم است که هر چه راحت تر، روشن تر و زودتر در اختیارمخاطب قرار گیرد. این حق مردم است بدانند و در مورد تحولات جهان اطلاعاتی درست داشته باشند.»
«به عنوان رسانه وظیفه داریم، این اطلاعات را تسهیل، تصریح و روان کنیم. ما با یک جامعه بزرگ روس زبان زندگی می کنیم. حق همسایه است که حرف های همسایگان را از زبان خود آنان متوجه شود و اکنون این فرصت فراهم می شود.»
مدیرعامل ایرنا همچنین بر اهمیت بهره گیری از شبکه های اجتماعی در بستر اطلاع رسانی به عنوان رسانه های قوی و بی واسطه با مخاطب تاکید کرد و گفت: شبکه های اجتماعی شریک ما هستند و رقیب نیستند. آنها را عضو خانواده رسانه ها و همکار می دانیم.
«به عقیده ما، خانواده رسانه ای بسیار بزرگ است. جمع آوری خبر، پردازش و انتشار از محورهای اصلی فعالیت یک رسانه است و امروزه هر کسی که موبایل در اختیار دارد در واقع این کار را انجام می دهد. برای رسانه ها ارزشمند است که همکاران بی شماری در نقاط مختلف دنیا دارند. این فرصت طلایی برای خانواده رسانه ها و خبرنگاران وجود دارد تا از این ظرفیت و فرصت استفاده کنند.»
«تنها شغلی که امروز توسط تمام مردم به اشتراک گذاشته شده، شغل رسانه ای است. بقیه بخش ها انحصار خود را دارند، ولی همزمان باید دانست که شبکه های اجتماعی هم فرصت و هم تهدید هستند.»
خدادی مدیرعامل ایرنا در پایان مصاحبه با اسپوتنیک تاکید کرد: فرصت از این رو که شرکا و همکاران زیاد و خوبی در تمامی لحظه های شبانه روز داریم که نه زمان و نه مکان جلوی این همکاری را نمی گیرد و تهدید اینکه نمی توانیم نیازهای آنها را برآورده کنیم و پاسخگوی آنها باشیم. بنابراین، وظیفه ما است تلاش بیشتری کنیم و متناسب نیاز شبکه های اجتماعی، اطلاعات مناسبی را منتشر کنیم و در اختیار مردم و رسانه ها قرار دهیم.
اروپام 1516** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال