روسیه به آمریکا برای حمایت از تروریست ها در افغانستان هشدار داد

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا نسبت به پیامدهای احتمالی حمایت از گروههای تروریستی و افراط گرا در افغانستان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با هری کالابا وزیر امور خارجه زامبیا در باره حمله تروریستی دیروز (چهارشنبه) کابل گفت: این پیام شرورانه تروریستی، ضرورت توقف اجرای سیاست معیارهای دوگانه و همچنین لزوم هماهنگی کامل تمامی بازیگران خارجی در مساله افغانستان و حمایت از دولت قانونی این کشور را در مبارزه با تروریسم نشان می دهد.
پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) به نقل از سخنان لاوروف، نوشت: باید از تلاش ها برای استفاده از رویدادهای افغانستان در بازی های ژئوپلیتیکی خودداری کرد، زیرا بر سرنوشت ملت افغان و برنامه های رفع بحران کنونی تاثیرهای ناگواری دارد.
وزیر خارجه روسیه گفت: مساله دیگر که اهمیت بیشتری دارد، رویدادهایی است که اخیرا در آسمان افغانستان اتفاق می افتد که از سوی آمریکا و متحدانش در ناتو کنترل می شود.
وی با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان مجلس افغانستان در مورد پرواز بالگردهای بدون نشان ساخت آمریکا در برخی مناطق تحت کنترل تروریست ها و افراط گرایان، افزود: شواهدی وجود دارد که بالگردها مدتی پس از فرود در نواحی تحت کنترل افراط گرایان به پایگاه خود بازگشتند که حامل نظامیان آمریکایی بودند.
لاوروف گفت: این مسائل پرسش برانگیز است. اگر صحبت از تلاش برای استفاده از افراط گرایان به عنوان متحدان موقت برای دستیابی به اهدافی در افغانستان مطرح باشد، این اقدام ها کوته بینانه خواهد بود.
وی اظهار کرد: چنین اقداماتی بارها توسط آمریکا و غرب انجام گرفته و در افغانستان و عراق نیز شاهد آن بودیم که منجر به تشکیل گروههای تروریستی قدرتمندی همچون القاعده، داعش و جبهه النصره شد، در حالیکه هر کشوری می خواهد به افغان ها در این شرایط دشوار کمک کند، نباید دستور کار پنهانی داشته باشد.
لاوروف گفت: مسکو در این راستا گفت وگوهایی را پیشنهاد می کند که شامل دولت افغانستان، کشورهای همسایه و سایر بازیگران می شود و ماه آوریل نیز یک نشست بین المللی در این باره برگزار و از آمریکا برای شرکت در آن دعوت کرد که بنا به دلایل نامشخص پذیرفته نشد.
روسیه روز چهارشنبه نیز پس از انتشار اطلاعات کمک های جنگ افزاری به گروه تروریستی داعش در افغانستان با استفاده از پرتاب هوایی و انتقال تسلیحات به مناطق تحت کنترل تروریست ها با بالگردهای ناشناس، روسیه از آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این باره توضیح خواست.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای نوشت: اخبار و شواهد عینی در افغانستان حاکی از موارد متعدد پرواز بالگردهای ناشناس در این کشور حامل محموله هایی برای حمایت از گروه داعش است.
در بیانیه برای نمونه به اظهارات مقام های ولایت جوزجان اشاره شده است که به موارد پرتاب جعبه های سلاح، مهمات و انواع تجهیزات از هواپیماهای ناشناس برای دسته های گروه تروریستی داعش در این ولایت، فریاب و سر پل خبر دادند
وزارت خارجه روسیه سوم اریبهشت ماه نیز اطلاعات مربوط به اقدام مستقیم گروهی از نظامیان آمریکایی در افغانستان برای فروش جنگ افزار به تروریست های داعشی را فاش کرد و هر دو گروه نیز دستگیر شده اند.
در بیانیه ای که در این زمینه انتشار یافت، آمده است: بر پایه اطلاعات انتشار یافته، سه نظامی آمریکایی در حالیکه مقادیری تسلیحات داشتند در منطقه کوهستانات ولایت سرپل دستگیر شدند و در همین منطقه نیز چند تروریست داعشی با مقادیری پول بازداشت شدند که می خواستند این جنگ افزارها را از سربازان آمریکایی خریداری کنند.
ساعت 8 و 30 دقیقه صبح چهارشنبه انفجاری مهیب در منطقه دیپلماتیک کابل و در نزدیکی یکی از دفاتر امنیت ملی و سفارتخانه های خارجی در افغانستان، پایتخت این کشور را لززاند که به کشته شدن 100 تن و زخمی شدن 400 تن انجامید.
شماری از مقام های امنیتی افغانستان گفته اند که حمله های انفجاری و انتحاری در این کشور روندی پیچیده به خود گرفته و با همکاری چند گروه انجام می شود و در برخی حمله ها، گروه طالبان تجهیزات لازم را فراهم می کند، شبکه حقانی اجرای آن را به عهده می گیرد و داعش مسئولیت می پذیرد.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال