پژوهشگر مردم شناسی:

حفظ فرهنگ سنتی در حقوق مالکیت معنوی جدی گرفته شود

تهران - ایرنا - پژوهشگر مردم شناسی گفت: حفظ و نگهداری از اندیشه هنری و فرهنگ سنتی کشور، جزء حقوق مالکیت ادبی و معنوی است که باید سازمانهای مختلف به اهمیت آن پی ببرند.

بهروز وجدانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: اهمیت توجه به حقوق مالکیت ادبی و معنوی با وجود اینکه در سطح جهانی مورد توجه بوده ولی در کشورمان از سوی مسئولان کم اهمیت است.
وی اظهار کرد: اقدامات بسیاری در زمینه حقوق مالکیت ادبی و معنوی در کشور انجام شده ولی نبود هماهنگی و انسجام در میان مجریان امر، باعث کمرنگ شدن ضرورت توجه به این حقوق شده است.
وجدانی اهمیت حقوق مالکیت ادبی و معنوی در زمینه مسائل فکری، اندیشه هنری و فرهنگ سنتی را یادآور شد و تصریح کرد: باید در حفظ و نگهداری این مولفه ها کوشا باشیم و فقط به میراث های ملموس توجه نکنیم.
این پژوهشگر و مردم شناس درباره مقوله کپی رایت به عنوان حق مالکیت ادبی و معنوی گفت: در سال 1348 قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان تصویب شد که در این قانون به موضوع کپی رایت و رعایت آن اشاره شده است.
وجدانی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جدی تر به بحث کپی رایت بپردازد و از طریق اهالی فرهنگ و ادب مساله کپی رایت را در حوزه موسیقی و نمایشنامه نیز مورد توجه قرار دهد.
هفتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فردا(سه شنبه) در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار می شود.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی و جمعی از حقوقدانان، پژوهشگران و دانشجویان حقوق در این همایش حضور خواهند داشت.
فراهنگ ** 9022 ** خبرنگار: رقیه نوری * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال