روز درخشش ملت؛

ایرانیان خارج از کشور:پس از انتخابات ،باید همدلی و دوستی و اتحاد جای رقابت ها را بگیرد

ایرنا-الجزایر- ایرانیان ساکن مناطق مختلف الجزایر با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کردند که همه چه در داخل و چه در خارج ،باید در تعیین سرنوشت کشورشان سهیم باشند و نتیجه انتخابات هر چه باشد،باید همدلی و دوستی و اتحاد جای رقابت ها را بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دهقانیان استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه الجزایر گفت: ایرانیان داخل و خارج با شور و اشتیاق انتخابات داخل را دنبال می کنند و اینجا می بینیم رسانه های مکتوب و تصویری تحلیل های زیادی در این خصوص ارائه می دهند.
وی افزود: ما شاهد آن هستیم که مردم منطقه در شبکه های اجتماعی با حساسیت فراوان این انتخابات را دنبال می کنند، نویسندگان و کاربران عرب در برخی کشورهای منطقه ابراز امیدواری می کنند شرایطی همانند ایران در کشورهای آن ها حاکم باشد و می گویند ای کاش انتخابات و مناظره هایی شبیه ایران در کشورهایشان وجود داشت.
دهقانیان در ادامه گفت: ایرانیان با حضور میلیونی خود، قدرت و انسجام ملی کشورشان را به نمایش می گذارند و پس از انتخابات نیز باید رقابت ها، جای خود را به اتحاد و پیوند و دوستی بیشتر بدهد.
دماوندی دانشجوی پزشکی در دانشگاه الجزایر نیز در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و ضرورت شرکت در آن گفت: باید دانست زمان ثابت کرده است که حضور یا عدم حضور مردم در انتخابات تا چه اندازه مهم است و به چه میزان می تواند در سیاست های کشور اثر گذار باشد.
وی افزود: ما باید قدردان این شرایط باشیم که می توانیم برای آینده کشور خود تصمیم بگیریم و در آن دخالت داشته باشیم، باید دانست که با رأی دادن آینده کشور را خود می سازیم .
صدقی یکی دیگر از استادان ایرانی مقیم الجزایر نیز گفت: انتخابات شناسنامه یک ملت است و نشان می دهد که مردم به این باور و بینش رسیده اند که باید خود فرد اصلح را برای اداره کشور انتخاب کنند.
وی افزود: باید توجه داشت که حتی یک رأی نیز در انتخابات بسیار مهم است .
پیوکانی یکی دیگر از ایرانیان میانسال مقیم خارج که شغل آزاد دارد ،نیز در این خصوص گفت: شرکت در انتخابات بسیار مهم است و ایرانیان خارج از کشور نیز باید برای تعیین سرنوشت کشور خود نقش آفرینی کنند تا فردی مناسب شرایط جامعه، روی کار آید زیرا این فرد در آینده می تواند با تصمیم گیری های خود در سرنوشت تک تک افراد تاثیر بگذارد.
وی افزود: همه ما صرف نظر از اختلاف سلیقه ها ، ایرانی هستیم و با هم احساس نوعی نزدیکی داریم و به همین دلیل نمی توانیم در خصوص سرنوشت کشورمان بی تفاوت باشیم.
از جمله موارد جالب در این انتخابات در الجزایر این بود که شماری از ایرانیان مسیری 400کیلومتری را از شهر تیارت و مسیر 100کیلومتری از تیزی وزو را طی کرده بودند تا بتوانند در این انتخابات شرکت کنند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 102 کشور و 310 شعبه برگزار می شود .در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، سیدمصطفی آقامیرسلیم، سید ابراهیم رئیسی،حسن روحانی و سیدمصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند.
56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند که از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی هستند.
در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود، در نخستین جمعه بعد از روز مرحله اول انتخابات، دور دوم برگزار خواهد شد.
شبک **خاورم **2041**1917** انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال