انتخابات؛ حفظ اقتدار و ارتقای جایگاه ملی

تهران- ایرنا- محله به محله و مسجد به مسجد؛ مردم جنوب تهران درهوایی کمابیش گرم با حضور خود درشعب اخذ رای، با شور و شوقی وصف ناپذیر حماسه ای ماندگار خلق کردند تا با انتخابی دوباره صحه براقتدارملی میهن سرداران، دلاومردان و شیرزنان بگذارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شعب اخذ رای مملو ازجمعیتی بود که آمده بودند با عمل به منویات رهبرمعظم انقلاب، به ندای رهبری مبنی برحضور حداکثری لبیکی دوباره بگویند.
بیش ازهمه، رای اولی ها بودند که می شد اشتیاق یک انتخاب آن هم نخستین انتخاب را درچشمانشان دید.
چه آن رای اولی که می گفت با شناخت آمده ام تا نخستین انتخابم را با درکی صحیح از اوضاع کشور، کمبودها و نیازها رقم بزنم و چه خانم جوانی که با شوق اولین رای هایی که درصندوق انداخته بود و خودجوش به طرفم آمد وگفت: منویات رهبری و عمل به توصیه های رهبری ملاک حضورم در پای صندوق های رای بود.
مسجد ابوذرتهران که از نخستین ساعت های صبح و آغاز رای گیری شاهد سیل عظیم جمعیت شناسنامه به دست بود؛ مردان و زنان در صف هایی جدا به انتظار پر کردن تعرفه های انتخاباتی خود بودند.
یکی از حاضران در صف می گفت: اگر ساعت ها هم طول بکشد منتظر می مانم تا رای خود را در صندوق ها بیاندازم. چه یک ساعت و چه چند ساعت.
سراغ رئیس شعبه مسجد ابوذر رفتم که از خیل عظیم جمعیت مشتاق برای حضور درپای صندوق های رای گفت.
حسن شماخی به خبرنگار ایرنا اظهاکرد: الحمدالله مشارکت خوب بود و مردم با شور و شوق انقلابی می آیند و هیچ گونه قطعی در سیستم و مشکلی نداشتیم.
وی افزود: از نخستین ساعت که درب مسجد را باز کردیم جمعیت به همین منوال بوده و تاکنون هم به این روال است. در موقع ظهر هم جمعیت در مسجد حاضر می شدند.
شماخی با اشاره به حضور حدود یک هزار و 600 نفر تا ساعتی پیش گفت: تقاضای تعرفه کردیم که به دست ما برسانند تا از این حیث مشکلی نداشته باشیم.
وی ادامه داد: چهارهزاربرگه تعرفه درخواست کردیم که به بیشتر از این هم نیاز است.
نائب رییس شعبه هم گفت: امید است هر رای تیری باشد به قلب دشمنان اسلام. خداوند به این نظام ولایی برکت، سلامت و اقتدار بیش از این عنایت کند.
وی ادامه داد: حضورهرلحظه بیشترمی شود و ممکن است تمدید هم شود. جمعیت را در درب ورودی می بینیم که کماکان در حال جوشش است.
حسین پورناصری گفت: اگر جمعیت به این نحو باشد به بالای 5هزار برگه تعرفه هم نیاز باشد. بدون هیچ گونه اغراقی می گویم حضور مردم عالی است. همه یک دل و یک صدا هر کسی با هر سلیقه ای با آزادی، امنیت، اراده و اختیار آمده رای خود را داده و رفته است.
وی ادامه داد: ازهمه اقشار، بزرگ و کوچک با ظاهرمختلف آمدند به انقلاب و اسلام آری بگویند. همانطور که امام راحل فرموند رای مردم رای به اسلام، رای به مملکت و خون شهداست.
پورناصری گفت: الحمدالله امنیت، سلامت، یکدلی و محبت دیده ایم. امید است خداوند آنچه صلاح این کشور و دین و دنیای مردم است را در حق مردم جاری کند.
به سراغ جمعیت حاضر در شعبه رفتم؛ علیرضا سوری که نخستین بار بود آمده بود تا رای دهد از احساس خوب خود برای نخستین حضورش گفت و گفت: دوست داریم همانگونه که ما مردم به صحنه می آیند، آنهایی که انتخاب می شوند برای همین مردم کار کنند.
این رای اولی درباره انتخاب اصلح اظهارکرد: اگرمنتخبین مردم کار وتلاش کنند و وحدت و انسجام بیشتری داشته باشند فقر و بیکاری ریشه کن خواهد شد و انخابات شورای شهر هم تاثیر مستقیمی روی عملکرد شهرها و روستاها دارد که به علت محدودیت و کمبودها اگر خوب عمل کنند خیلی تاثیر خواهد داشت.
وی درباره انتخابات ریاست جمهوری هم گفت: دولتی که چهار سال بر سر کار بود یک سری کمبودها و نقاط مثبت هم داشت و کمبودها به دلیل فقر و مشکلات داخلی بیشتر در چشم مردم بود اما عملکردی که در خصوص مواضع خارجی اعم از برجام و ارتباط با کشورهای خارجی داشت، تاثیرگذاری خود را داشته است.
این رای اولی افزود: امید است هر دولتی سر کار می آید کاری کند که وحدت مردم بیشتر شود و با عملکردی که خواهد داشت، مسایلی ماننند فقر و بیکاری ازبین برود. انتظار می رود علاوه بر مسایل خارجی به مسایل داخلی اعم از معیشت، اقتصاد، اشتغال بویژه جوانان هم اهمیت داده شود.
وی ادامه داد: من خودم دانشجو هستم و الان دغدغه این را دارم که بعد از فارغ التحصیلی چه کار باید بکنم.
معصومه محمد زارعی هم در خصوص تاثیرات انتخابات شوراها گفت: انتظار زیاد داریم ولی آنگونه که باید برآورده نشده است. برای رشد اقتصادی، فرهنگی و جوانان، شورای شهرمی تواند با برنامه هایی که دارد اثرگذاری خود را داشته باشد.
وی ادامه داد: چون رسانه ملی به شوراها نسبت به ریاست جمهوری خیلی اهمیت نداده بود، افراد زیاد برای ما معرفی شده نیستند سعی کردیم به همان اندازه که شناخت داشتیم افراد مورد نظر را انتخاب کنیم.
محمدزارعی درباره ریاست جمهوری هم گفت: مردم برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس خیلی مایه گذاشتند مردم ما انتظار دارند دولت به وعده هایی که داده عمل کند.
وی درباره انتظار از رئیس جمهوری اظهارکرد: انتظار ما در اولین وهله اشتغال جوانان و بعد کنترل گرانی هاست و مردم انتظار دارند نرخ آن پایین تر رود.
شعبه 27 منطقه 18 تهران؛ یافت آباد؛ داود رضایی رئیس شعبه گفت: مردم اگر چه به تناوب آمدند اما شلوغ بود و برخی زمان ها در ارائه تعرفه ها کمبود نیرو هم داشتیم.
وی افزود: یک هزارتعرفه داده اند که تاکنون نیمی ازآن استفاده شده است و فکرکنم تا 1500تعرفه نیاز باشد. برخی رای دهندگان هم به صورت جمعی و خانوادگی آمده بودند.
پرویز چرخلو که به همراه اعضای خانواده خود درشعبه اخذ رای حاضرشده بود، درباره تاثیرگذاری انتخابات شوراها گفت: رایی که مردم می دهند باعث می شود که پشتوانه ای برای شوراها باشد امید است اعضای شوراها پاسخگوی ملت از نظرعملکرد درکارها باشند. وظیفه ما رای دادن و وظیفه آنها خدمت کردن است.
وی با تاکید بر انتخاب اصلح گفت: با مناظره هایی که دیدم مقداری نامزدها نسبت به هم بی انصافی کردند. بهتر است که لااقل مجریان قانون و قانونگذار مقداری بیشتر دقت کنند چون مردم دیگر همان مردمی نیستند که با حرف قانع شوند. مردم تلاش می کنند بیشتر بفهمند. مقداری مردم را ساده فرض نکنند.
چرخلو با تاکید بر ضرورت رفاه، پیشرفت و امنیت کشور در بعد جهانی گفت: در کره ای زندگی می کنیم که غیر از ما کسان دیگر هم در آن زندکی می کنند و نیاز به تعاملات جهانی است.
محمدرضا نجفی هم گفت: شوراها در توسعه شهری بسیار موثر هستند. چند فکر مطمئن تر و قابل اعتمادتر از یک فکر است.
وی با اشاره به اختلاف نظرات و سلایق درجامعه افزود: پیشرفت جامعه در اثرهمین اختلاف نظرهای موجود می تواند باشد. جمع بندی و واحد شدن این نظرات می تواند زمینه برای توسعه پایدار شهر، روستا و کشور باشد.
نجفی گفت: با توجه به اظلاعاتی که از رسانه ها کسب شد و تجربیات و اطلاعاتی که از قبل داشتیم سعی کردیم افراد اصلح را انتخاب کنیم.
وی درباره رئیس جمهور اصلح و انتظار از رئیس جمهورآتی گفت:‌ رئیس جمهورباید به توسعه ایران و کرامت انسانی همت ویژه گمارد و ایرانی ها را به گونه ای به دنیا معرفی کند که همه لذت ببرند.
نجفی افزود: ما چاره ای جزتعاملات جهانی نداریم و هر کسی به رئیس جمهوری برسد چاره ای جز برقراری این تعاملات ندارد. باید با دنیا تعامل داشته و به روز باشیم. مسایل داخلی هم قابل حل است و باید حل شود.
وی ادامه داد: اولویت رییس جهموری در درجه اول بحث اقتصادی است که در آن شغل، مسکن را بگنجانیم. در بحث مسایل اقتصادی، مشکلات موجود قابل حل است. مردم اولین چیزی که به آن فکر می کنند مسایل اقتصادی، مسکن، شغل و بعد از آن بقیه مسایل است.
مسجد الرسول یکی دیگر از شعب اخذ رای در جنوب تهران؛ محسن رحمانی یکی از رای دهندگان، مهمترین نقش شوراها را انتخاب شهردار دانست و گفت: وقتی شهردار اصلح را انتخاب کنند صدرصد برای شهر و منافع تمامی افراد خوب است.
وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری هم افزود: رفاه مردم و منافع اقتصادی آنها را مد نظر داشته باشند و اقتصاد کشور رو به رشد باشد.
رحمانی گفت: هشت سال قبل از این چهار سال مشخص بود که چه اتفاقی افتاد اما دیپلماسی این دوره بهتر بود اگر همین ها روی کار بیایند مسلما همین راه و سیستم برای ما بهتر است. همین دولت روی کار باشد در زمینه دیپلماسی و روابط بین الملل بهتر خواهد بود.
وی افزود: اگر دوباره به دوره اصولگراها برگردیم کمی کار سخت تر خواهد شد.
سید بهنام بصیرت نیز گفت: اگر در شوراها همدلی لازم بین همه افراد باشد چیزی که به نفع شهر باشد به لحاظ ترافیک و شلوغی شهر محقق خواهد شد.
وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری هم اظهار کرد: در این چهار سالی که گذشت نمی گوییم کار زیادی انجام شد اما ثباتی که در کشور بود به نفع مردم و جامعه بود. مردم یک آسایش فکری داشتند اما در هشت سال قبل از آن ثباتی نداشتیم و روز به روز بیشتر رو به زوال بودیم تا پیشرفت.
بصیرت در خصوص اولویت های رئیس جمهوری گفت: همین که به درد مردم برسند کافی است.
وی در خصوص تعاملات جهانی هم گفت: روابط ما با دنیا خوب و حسنه شده است امید است بهتر از این شود تا از این حالت که در چند سال قبل از آن داشتیم کشور خارج شود.
بصریت گفت: انرژی هسته ای حقمان است اما باید با زبان این حق را گرفت هیچ راه دیگری ندارد. مردم طعم جنگ را چشیده اند.
وی در خصوص نقش انتخابات در حفظ اقتدار ملی اظهار داشت: مشارکت عالی بوده و همین باعث می شود دنیا با چشم دیگری به ما نگاه کند وگرنه ما هم مثل افغانستان و عراق می شدیم و هر چه می خواسنند بر سرمان می آوردند.
مسجد لرزاده؛ حسین محسنی یکی از رای دهندگان، شورها را در تصمیم گیری های جمعی برای رشد و توسعه شهری موثر دانست و گفت: وحدت نظر در رفع مسایل شهری یکی از اولویت های شورای شهر باشد.
وی در خصوص انتخابات رییس جمهوری هم گفت: اولویت که در بعد داخلی فعلا اقتصاد است و در بعد بین الملل رابطه با همه کشورها، مراودات و تعامل های جهانی باید در اولویت رئیس جمهوری باشد.
کامران مسافری در مورد انتخاب اعضای شورای شهرگفت: انتخاب شوراها در صورتی تاثیرگذاراست که اولا فرد مورد نظر را بشناسیم که به فکرمنافع خودش نباشد و این گونه می شود تصمیمی جمعی برای تمام افراد جامعه گرفت.
وی درخصوص اولویت شوراها اظهارداشت: اولین اولویتم متعهد باشد و در زمینه زیرساخت های شهری تلاش کنند. برای رهای تهران از مشکلات زیست محیطی و ترافیکی برنامه داشته باشد.
مسافری گفت: اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار بایستی دقت نظرداشته باشند و منتخب آنان کسی باشد که بتواند زیرساخت شهری و مشکلات درون شهری و ترافیک را رفع کند.
وی در باره انتخابات ریاست جمهوری نیز اظهارداشت: نوسان قیمت ها بالاست. رئیس جمهوری باید کسی باشد که بتواند این را متوقف کند و وضعیت اقتصادی کشور را رونق دهد و به فکر بیکاری جوان باشند. در کشوری که خاکش هم نعمت است هیچ گونه استفاده ای از ظرفیت ها نمی بریم.
مسافری گفت: هرچقدر درصد مشارکت بالا باشد اقتدارملی کشورمان هم حفظ شده و ارتقا می یابد.
مسجد نورمیدان خراسان؛ منصوره توپچیان یکی از رای دهندگان گفت: در بین تمام ظرفیت هایی که کشور دارد، جوانان کشور خیلی مهم هستند و انتظار داریم برای این ها تلاش شود. هر کسی بر سر کار می آید به فکر مردم و گشودن و رفع مشکلات آنها باشد، نه این که حرف هایش را بزند و عملی نباشد. بیکاری و اشتغال جوانان مهم است.
زهرا نصیری با رسیدن به سن قانونی در تعیین سرنوشت خود به عنوان رای اولی در انتخابات مشارکت کرده است، گفت: خیلی حس خوبی است که می توانم در امور کشورم تاثیرگذار و به عنوان عضو کوچکی در کشور سهیم باشم این که مردم رای دهند با اتکا به ولایت فقیه این مانع از آن خواهد شد که کشورهای بیگانه به کشورمان چشم طمع داشته باشند.
وی با بیان اینکه سالها منتظر مشارکت در انتخابات بودم، ‌افزود: دشمنان دنبال این هستند که ما پشت هم نباشیم، خیلی خوب است که با رای خود چشم فتنه را کور کنیم.
نصیری مشارکت در انتخابات یک وظیفه ملی است، گفت: مشارکت درتمام انتخابات ازاهمیت بالای برخورداربوده و برگزاری همزمان چندین انتخابات در ایران اسلامی نشانه امنیت و رشد و بالندگی ملت ایران است.
وی با اشاره به برخی کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: دربرخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ضمن اینکه زنان حق رای ندارند در طول چندین سال خود انتخاباتی برگزار نمی کنند ولی در ایران اسلامی همه اقوام و ادیان الهی حضور با حضور حداکثری خود اتحاد ملی و انسجام اسلامی را به نمایش می گذارند.
سیام**6084*1724* گزارش: امیر خان زاده * انتشار: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال