روز درخشش ملت؛

روایت تلخ و شیرین های انتخاباتی از زبان دست اندرکاران اجرایی

تهران- ایرنا- دست اندرکاران و مجریان انتخابات بیست و نهم اردیبهشت ماه بر فراز و نشیب های برگزاری دوره های پیشین انتخابات مروری کرده اند؛ از تهدید منافقان به بمبگذاری در حوزه و چهار روز شمارش آرای مجلس شورای اسلامی تا پیش بینی مشارکت گسترده مردم در سایه امنیت امروز.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شب ها و روزهای بسیاری را پای صندوق های رای گذرانده اند؛ از همه پرسی نظام جمهوری اسلامی در فروردین 1358 تا زمان جنگ و شمارش آرا زیر نور فانوس و چراغ قوه... از آن روزها که رعب آفرینی های منافقان فضای آرام جامعه را تحت تاثیر قرار داده بود تا امروز که آرامش در سایه تلاش ها و جهادها به دست آمده است.
دست اندرکاران برگزاری انتخابات- از ناظران و بازرسان گرفته تا مجریان- از تلخ و شیرین های انتخاباتی خود برای ما می گویند.

** مشارکت مردم، پاسخی به منافقان بود
«رضا حاجی حسینی» رییس شعبه 468 در مسجد ثارالله منطقه دلاوران است.
سابقه فعالیت وی در امر انتخابات به سال 1358 برمی گردد؛ زمان همه پرسی برای نظام جمهوری اسلامی. می گوید: کار اجرایی انتخابات اگر با دل بیایید سخت نیست. البته برخی حوزه ها خلوت تر است. ما سال های پیش در مدرسه ها بودیم، اما مردم در مسجدها بیشتر شرکت می کنند.
حاجی حسینی کار اجرایی برای انتخابات ریاست جمهوری را ساده تر می داند اما انتخابات مجلس و شورا به دلیل شمار زیاد نامزدها کار بیشتری می برد.
می گوید: حدس می زنم این دوره از همه دوره ها بیشتر طول بکشد. امروز از صبح اول وقت می آمده اند و برای رای دادن عجله داشتند. برخی هم با عصا به زور می آیند.
حاجی حسینی گریزی به خاطرات خود می زند: در دوره های اول انتخابات، مشکل منافقان وجود داشت اما مردم اینقدر مشارکت داشتند که این افراد دیده نمی شدند. زمانی هم بود که برق قطع می شد و زیر نور چراغ قوه رای می دادیم و شمارش می کردیم.
به گفته وی، مردم نسبت به سال های آغازین پیروزی انقلاب، «تجربه بیشتری پیدا کرده اند و نظم و انضباط آنان بیشتر شده است».

** حتی یک رای نامزد شوراها را هم باید لحاظ کرد
«محسن خوانین زاده» رییس یکی از 2 شعبه مستقر در مسجد جامع صفا در خیابان شهید مدنی است.
وی نیز از زمان برگزاری همه پرسی در جریان فرایند رای گیری بوده است و تعریف می کند: آن زمان امتحان می دادیم و در شمارش آرا کمک می کردیم.
می گوید: آن اوایل در دوره های اول مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی برگزاری انتخابات به دلیل تعداد زیاد نامزد و مشارکت بالای مردم و بی تجربه بودن ما طولانی می شد و حتی سه تا چهار روز اینجا بودیم.
خوانین زاده که فقط در دولت های هفتم و هشتم به دلیل برگزار نشدن انتخابات در این مسجد در فرایند اجرا حضور نداشته است، ادامه می دهد: وقتی می بینیم پیرمرد یا پیرزن مقید است رای دهد بسیار تحت تاثیر قرار می گیریم. همین چند دقیقه پیش یکی از رفیقان قدیمی جانباز ما مادر خود را با صندلی چرخدار (ویلچر) آورد، این صحنه ها واقعا تاثیرگذار است.
به گفته وی، نتایج انتخابات ریاست جمهوری ساده تر به دست می آید و براحتی می توان آنها را دسته کرد اما در شورای شهر یک نام را باید در در یک فهرست 2415 بندی جست و جو کنیم. شاید یک نامزد فقط یک رای داشته باشد اما باید همان را هم لحاظ کرد. در این مواقع برای شمارش آرا گروه بندی می کنیم.
خوانین زاده تاکید می کند «درصد حضور مردم در انتخابات مختلف است. برای نمونه تا پیش تجمیع انتخابات، مشارکت برای شورای شهر و خبرگان کم بود اما در سال 1388 (انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) بیش از 80 درصد واجدان شرایط شرکت کردند. انشالله این بار رکود بزند و تا 90 درصد برسد.

** انتخابات کشور ما با سلامت برگزار می شود
«داود مقصودی» رییس دیگر شعبه مستقر در مسجد جامع صفا، 2 دهه در کار انتخابات است و می گوید: انتخابات مجلس و شوراها از نظر اجرایی سخت هستند، اما از نظر اهمیت هرچه بینش سیاسی بیشتر می شود حساسیت ها و فتنه های احتمالی و حواشی آن بیشتر می شود. بنابراین باید با دقت بیشتر انتخابات برگزار شود تا بدون حواشی و اما و اگر تمام شود و پاسخگوی مردم باشیم.
وی تاکید می کند «انتخابات کشور ما قابل اعتماد است و با سلامت برگزار می شود».
مقصودی درباره تفاوت نگاه های انتخاباتی در این دوره می گوید: زمانی مردم با تعصب های خاصی انتخابات را دنبال می کردند و بین افراد فاصله افتاده بود؛ مثلا نظرشان با نظر همکارشان فاصله داشت. الان نگاه ها منطقی تر شده است و هیچکس با تعصب نگاه نمی کند.

** مردم آرامش دارند
«محمد درویش» که ناظر مسئول شورای نگهبان در مسجد جامع صفاست، 20 سال سابقه اجرای انتخابات دارد.
درویش یادآوری می کند: در زمان بنی صدر با فرمان های محکم امام (ره) پشت مردم همیشه به رای گیری و اجرای دموکراسی گرم بود.
این مسئول انتخاباتی دور دوم نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 بین محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی را حساس ترین دوره می خواند: آن زمان تصمیم گیری برای مردم و مسئولان سخت بود.
وی ادامه می دهد: در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز حساسیت زیادی وجود داشت و شمارش ها با طمانینه انجام می شد.
مسئولان نیز تاکید داشتند با دقت کارها انجام شود که تا ساعت 12 نیمه شب پای صندوق بودیم و شمارش تا 24 ساعت بعد طول کشید.
«این دوره همه تعداد نامزدها کمتر است و هم آرامشی بین مردم است و انتخاب کرده اند که به چه فردی رای می دهند».
ناظر مسئول شورای نگهبان می گوید: در این حوزه شور و شوق برخی افراد ناتوان که سن زیادی دارند و حتی بینایی خوبی ندارند ما را منقلب می کند. پیوند این افراد با نسل سوم بسیار شیرین است.

** مسئولان باید دست این مردم را ببوسند
«علیرضا امیری» مسئول سه صندوق مستقر در مسجد امام حسین (ع) (میدان امام حسین علیه السلام) است که 21 سال سابقه برگزاری انتخابات دارد.
امیری تعریف می کند: در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب شهید رجایی که مسئولیت حفاظت صندوق ها با بسیج بود، من اول راهنمایی بودم و یک اسلحه به اندازه قدم به من داده بودند اما اینقدر برای حفظ امنیت صندوق احساس مسئولیت می کردم که حتی به فرمانده بسیج اجازه ورود با خودرو را ندادم.
به گفته وی، آن زمان همه افرادی که در حوزه رای گیری بودند پس از پایان زمان رای گیری، یکی می شدند و دست به دست هم می دادند اما اکنون گروه های مختلف از نظر کاری، تفکیک شده اند.
وی می گوید: در دوره های پیشین در این مسجد تا پنج هزار نفر رای داده اند؛ صبح امروز نیز پیش از آغاز رای گیری نزدیک به 80 نفر پشت در مسجد صف کشیده بودند.
امیری برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی را به دلیل نفرات زیاد خسته کننده می داند و ادامه می دهد: در این دوره روشن نیست باید با 2 هزار و 400 نفر نامزد چگونه عمل کنیم.
وی می گوید: پس از سال 1376 و برگزاری هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مردم متوجه شدند رای آنان موثر است و حتی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت 2 بامداد به این حوزه مراجعه می شد. این دوره نیز با توجه به بررسی های میدانی و خبرهای رسانه ای احساسم این است که امشب مردم رای زیادی می دهند.
«در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز مردم به تاثیر رای خود ایمان داشتند و یک فهرست تهیه کرده بودند. البته رویکردهای سیاسی انتخاباتی از صبح تا ساعت سه بعدازظهر و از آن زمان تا 12 شب تغییر می کند.
رییس شعبه مسجد امام حسین (ع) ادامه می دهد: من در روزهای گذشته از ذوق و شوق مردم در خیابان ها و تبلیغات پرشور آنان کیف می کردم و معتقدم مسئولان باید دست این مردم را ببوسند؛ زیرا با وجود همه مشکلات معیشتی باز هم در صحنه اند و همه گروه ها به مشارکت روی می آورند. مسئولان نیابد مردم را دستکم بگیرند.

** سلام بر مهدی (ع) زیباترین نوشته روی برگه رای
بازرس وزارت کشور در مسجد امام حسین علیه السلام، 2 دهه در برگزاری انتخابات دست داشته است.
«رضا عرفانی» سخت ترین انتخابات را به دلیل تعداد بالای نامزدها مربوط به شورای شهر می داند و می گوید: سال 1380 طولانی ترین زمان اجرایی را تجربه کردم و شمارش تا 11 صبح فردا طول کشید.
عرفانی ادامه می دهد: حضور زیاد جمعیت ما را شاد می کند. پیرمردان و پیرزنانی اند که با شور بالا برای انتخابات می آیند. وقتی می بینیم خانواده هایی آمده اند که 2 یا سه شهید داده اند بسیار متاثر می شویم.
وی تعریف می کند زیباترین جمله ای که روی بک برگه رای نوشته بودند «سلام بر مهدی (ع)» بود.

** برخی جوانان برای نقش آفرینی در سرنوشت کشور همت کنند
نماینده فرماندار در مسجد امام حسین علیه السلام مشارکت در انتخابات بیست و نهم اردیبهشت ماه را بی نظیر می خواند.
«حمیدرضا زارعی» که 20 سال است در سمت های مختلف در فرایند انتخابات دست داشته است، می گوید: امروز آدمهایی که با سن بالا و ناتوانی مراجعه می کنند قابل توجه اند؛ آن هم نسبت به افرادی که بی تفاوتند بویژه در قشر جوان. برخی افراد با صندلی چرخدار (ویلچر) و با کمرهای دولا خود را مقید می دانند که رای بدهند اما برخی جوانان این همت را ندارند که در سرنوشت کشور نقش آفرینی کنند.
«انشالله آنان نیز به بصیرت و آگاهی خوبی برسند».
وی ادامه می دهد: همه دوره های انتخابات با یک روند روشن برگزار می شود. در سال 1388 نیز کل انتخابات به خوبی برگزار شد و همه مشکلات پس از انتخابات بروز کرد؛ در صورتی که مشارکت زیاد بود. سختی این دوره هم برای شورای شهر است.
به گفته وی، انتخابات مجلس به دلیل حجم بالای نامزدها و مشارکت مردم، بیشترین کار را می برد.

** خدمتگزار انتخابات
«یدالله حیدری» 77 ساله در مسجد امام حسین علیه السلام مشغول خدمت رسانی به هیات اجرایی است و در چایخانه او را گیر می آورم.
می گوید از اول انقلاب و زمان همه پرسی نظام جمهوری اسلامی در فرایند انتخابات حضور داشته است.
حیدری می گوید: زمان شاه انتخابات در مدرسه ها برگزار می شد و رای گیری اجباری بود اما این روند از اول انقلاب آزادانه بوده است.
«سال 1388 سخت ترین دوره برگزاری انتخابات بود که بعد آن اغتشاش شد. تا آن زمان هیچ اتفاقی نیفتاده بود».
وی ادامه می دهد: پیرزنانی که با عصا می آیند و پیرمردانی که با کمر خم رای خود را به صندوق می اندازند بسیار عبرت آفرینند.

** خاطره رییس شعبه از شایعه بمبگذاری در حوزه انتخابی
«سودابه سعیدی» رییس شعبه 981 مسجد امام حسن مجتبی (ع) در خیابان شهید مدنی است که در برگزاری همه دوره های انتخابات مجری بود.
وی تعریف می کند: یک بار گفتند منافقان در مسجد بمب گذاشته اند. این موضوع بین همه وحشت انداخته بود اما ما کار اجرای انتخابات را ادامه دادیم. جوانان بالا تا پایین مسجد را گشتند و یک ساک مشکوک پیدا کردند اما چیزی در آن نبود.
سعیدی ادامه می دهد: سخت ترین دوره برگزاری انتخابات را در زمان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تجربه کردیم که باید 30 نفر را شناسایی و در لیست ها وارد می کردیم. آن دوره شمارش آرا سه شبانه روز طول کشید.
وی می گوید: مردم اطلاعات بیشتری پیدا کرده اند و مشارکت بیشتری دارند. زمانی بود که صندوق ها تا 300 رای داشت اما الان مردم آگاه تر شده اند و تا 2هزار و 400 هزار رای داریم. شاهدم مردم دوست دارند بیشتر سهیم باشند در انتخاب افرادی که می خواهند مسئولیت امور آنان را بر عهده بگیرند.
رییس شعبه 981 اضافه می کند: در دورپیشین برگزاری انتخابات یکی از نمازگزاران ما سکته کرده بود اما غروری داشت که تا مدت ها به هیچکس اجازه ملاقات نمی داد اما برای رای گیری به اینجا آمد. این صحنه برای من بسیار عزیز بود.
وی تاکید کرد مراجعه مردم از عصر به بعد بیشتر می شود.
به گزارش ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره مجلس دهم شورای اسلامی (در چهار حوزه) از هشت صبح امروز در حال برگزاری است.
زمان رای گیری تا ساعت 22 امشب تمدید شده است و با توجه به صف مردم بیرون حوزه های رای گیری احتمال تمدید دوباره آن می رود.
در این دوره انتخابات 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر شرکت می کنند که یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر برای نخستین بار رای می دهند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*1961* 1561 *گزارشگر: مریم مسعود* انتشار:مژگان توانا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال