روز درخشش ملت؛

واپسین ساعات انتخابات و تهرانی های منتظر در صف

تهران- ایرنا- مساجد تهران از جمله مساجد غرب این شهر از جمله شعبه های اخذ رای به شمار می آیند که در واپسین ساعات رای گیری شاهد صفوف طولانی تر از قبل هستند .

زنان و مردان ساکن محله های غرب تهران ضمن حضور در پای صندوق های رای از نظر و آرای خود درباره انتخابات و ویژگی های رئیس جمهور آینده با خبرنگار ایرنا سخن می گویند.

** مسجد شهدا خیابان سازمان آب محله صادقیه
وارد مسجد که می شویم اولین چیزی که جلب توجه می کند دو صف شلوغ از رای دهندگان است که از ورودی حیاط شروع می شود و تا نزدیک شبستان مسجد ادامه دارد. یک صف آقایان و یک صف هم بانوان.
چهره های گوناگون از پیرمرد و پیرزن گرفته تا میانسال ، جوان و نوجوان در هر دو صف خانم ها وآقایان به چشم می خورد حتی کودکان خردسال هم که دست در دست پدر یا مادر خویش دارند در صف رای گیری حاضر شده اند.
مرد جوانی از اینکه چرا در انتخابات حاضر شده است اینگونه می گوید: برای این در انتخابات حاضر شدم تا در آینده کشورم تاثیرگذار باشم.
شهاب رحمانی ، رای دهنده تهرانی ، درباره میزان تاثیر شعارهای نامزدها بر انتخاب خود می گوید: شعارها تاثیر چندانی روی انتخاب من نداشته است زیرا چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. من با مقایسه عملکرد، گذشته و سابقه کاری نامزدها به انتخاب خود رسیده ام.
او انتظار خود را نیز از رئیس جمهور آینده اینطور بیان می کند: از رئیس جمهور آینده می خواهم که به حق و حقوق مردم اهمیت دهد. می خواهم حامی آزادی باشد تا همه بتوانند عقیده خود را ولو عقیده ای نادرست بیان کنند.
پیرمردی کهنسال در حالی که به عصایش تکیه داده و به سبب طولانی بودن صف روی صندلی در گوشه ای خارج از صف نشسته و منتظر است که اگر نوبتش فرا برسد ، دوباره به صف برگردد.
پیرمرد اظهار می دراد: آمدم چون احساس مسئولیت کردم نسبت به مملکت، برای اینکه بتوانم در بهبود اقتصاد مملکت و ایجاد اشتغال برای جوانان سهیم باشم. امروز برای رای دادن آمدم.
او شعارها را تاثیرگذار می داند و می افزاید: من نامزد خود را براساس شعارهایی که درباره بهتر کردن اقتصاد مملکت و ایجاد کار برای جوانان داده است ، انتخاب کرده ام.
پیرمرد، سپس از جایش برمی خیزد و به سوی صف می رود؛ نگران است که مبادا نوبتش از بین برود. چند مرد جوان که در صف ایستاده اند و نگاهشان به او می افتد با احترام پیرمرد را راهی میز دریافت برگه رای می کنند و به او می گویند؛ نیازی نیست که داخل صف بایستد.

** مسجد جامع حضرت امیرالمومنین بلوار مرزداران
اینجا هم صف های رای دهندگان گویای حضور انبوه مردم است. به گونه ای که صف های خانم ها و آقایان از داخل حیاط مسجد به درون پیاده روی مجاور کشیده شده است.
مرد جوانی ، رای خود را به صندوق انداخته است و منتظر است تا راننده وانت باری که جلوی خودرو او پارک کرده است بیاید تا بتواند ماشین خود را از پارک درآورد.
مرد، کلام خود را گلایه از طویل بودن صف و کندی ساز و کار رای گیری در این حوزه رای گیری آغاز می کند و می افزاید: به سبب طویل بودن صف و کندی رای گیری تعدادی از حاضران در صف خسته شده اند و بدون اینکه رای بدهند به شعبه دیگری رفته اند .
وی در پاسخ به این سوال که چرا برای رای دادن حاضر شده است اینگونه اظهار می کند: برای اینکه جامعه و شهرم توسعه یابد و بتوانم آن را از عوامفریبی نجات دهم.
او شعارها را در انتخاب خود بی تاثیر می داند و می گوید: برای من و امثال من که از پیش نسبت به نامزدها شناخت داشته ایم شعارهای تبلیغاتی تاثیر چندانی نداشته و کارکرد آنها تنها برای از میان رفتن تردیدها نسبت به نامزد مورد نظر بوده است.
این مرد جوان که خود را محمد کاظمیان معرفی می کند، می گوید: از رئیس جمهور آینده انتظار دارم که به قول هایی که در زمان تبلیغات داده است وفا کند و وعده هایش را از یاد نبرد و با شجاعتی که در دوره تبلیغات از خود نشان داد، حرف مردم را بزند و در ادامه کار، کم نیاورد زیرا باید حمایت ظرفیت اکثریت رای دهندگانی را که حامی او بوده اند پشت خود احساس کند.
پدری همراه با کودک خردسالش ، منتظر در صف ایستاده است . او اظهار می دارد: به عنوان یک شهروند ، وظیفه دارم تا رای دهم زیرا به قول معروف «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» و من نیز می خواهم به اندازه یک قطره هم که شده است در سرنوشت کشورم سهیم باشم.
وی در خصوص اینکه چرا فرزند خردسالش را نیز همراه خود آورده است اینگونه پاسخ می دهد: دوست داشتم کودکم نیز از سن کم چنین فضا و حضوری را تجربه کند.
او می افزاید:برای رسیدن به انتخاب خود هم تحقیق کرده ام و هم سابقه نامزدها را بررسی کرده ام. البته هر گروهی می خواهد شعارهای زیباتری دهد تا توجه بیشتری را جلب کند؛ شعارها بی تاثیر نیست اما بهتر است که انسان براساس عقلانیت رای دهد و من نیز با توکل به خدا آمده ام تا رای خود را به صندوق بیندازم.
این پدر جوان نیز از رئیس جمهور آینده انتظار دارد که به وعده های خود عمل کند واینکه برای سربلندی ایران آباد و آزاد از جان مایه بگذارد ؛ ما نیز در همه حال حامی ولایت فقیه هستیم.
بانویی هم در صف رای دهندگان ایستاده است . او به شعارها چندان معتقد نیست و آنان را اثر گذار نمی داند.
وی که خود را زهره جمالوندی معرفی می کند ، می افزاید: برای من فضای باز سیاسی نسبت به مسائل اقتصادی مهم تر است و در اولویت قرار دارد.

**مسجد امام علی (ع) محله پونک
حیاط بزرگ مسجد پر است از زنان و مردانی که آمده اند تا رای سرنوشت ساز خود را به صندوق بیندازند. صف واحدی از خانم ها و آقایان دورتادور حیاط کشیده شده است که طبیعتا با این صف طول و دراز هر رای دهنده زمانی طولانی در صف خواهد ایستاد تا سرانجام بتواند به پای صندوق رای برسد.
زوجی جوان را برای مصاحبه دعوت می کنم زن و مرد جوان هر دو همزمان شروع به اظهارنظر راجع به انتخابات می کنند. خانم می گوید : حضور در انتخابات حق مسلم ماست و ما با این کار به همه دنیا ثابت می کنیم که در ایران آزادی است و همه حق رای دارند.
این زوج جوان ، دینداری نامزد، التزامش به ولایت فقیه و صداقت در گفتار را ملاک رئیس جمهور می دانند و البته خانم جوان اضافه می کند: اینکه نامزد مورد نظر ما در انتخابات به کسی تهمت نزد و نیز اینکه کسی هم نتوانست از او نقطه ضعفی به دست آورد به اصطلاح کسی از او آتو یا گزکی نداشت و این برای ما بسیار مهم بود.
این زوج، انتظار خود را از رئیس جمهور آینده اینطور بیان می کنند: رئیس جمهوری آینده به فکر طبقه محروم جامعه باشد و این را در عمل و در زندگی شخصی خود نشان دهد، به داد جوان ها برسد و وضع اقتصادی کشور را اصلاح کند و نیز به فکر رانت و فامیل بازی هم نباشد.
این دو شهروند تهرانی ، حضور مردم در انتخابات را بسیار مهم می دانند و می گویند حضور پرقدرت مردم تودهنی محکمی است به دهان کسانی که فکر می کنند با تشویش اذهان مردم و شایعه سازی می توانند جایی در ایران داشته باشند تا مانند کشورهای همسایه امنیت را از ایرانیان بگیرند.
مردم جوان این را هم می گوید که حضور مردم در انتخابات نشان دهنده مقبولیت نظام نزد مردم است ؛ در ایران آزادی است و همین انتخابات بهترین مصداق دموکراسی در ایران است.
احمد سلطان زاده ، شهروندی حدودا 60 ساله است. او نیز می اظهار می دارد: برای اینکه در تعیین سرنوشت کشورم مشارکت کنم آمده ام رای دهم زیرا شرکت در انتخابات یک وظیفه اسلامی، انقلابی، ملی و میهنی است.
او می گوید: رئیس جمهوری را برگزیده ام که در شرایط فعلی کشور بهتر می تواند مشکلات را درک کند و راهکارهای بهتری برای بهبود وضع آینده کشور داشته باشد و در یک کلام، بهتر خواهد توانست سکاندار هدایت کشور باشد.
این آقا معتقد است شعارها تاثیر چندانی در انتخاب او نداشته و انتخاب او براساس عملکرد و کارنامه نامزدها در سالیان گذشته بوده است.
وی همچنین می افزاید: حضور شرکت کنندگان در انتخابات خبر از استحکام نظام جمهوری اسلامی می دهد و هر چه مشارکت مردم بالاتر باشد نشاندهنده این است که پیوند عمیقی بین مردم و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی برقرار است.
از چند پسر جوان 25- 26 ساله نیز می خواهم که به پرسش هایم پاسخ دهند. اما در آغاز گویی خجالت می کشند در مصاحبه شرکت کنند و نمی خواهند صحبت کنند ولی پس از آنکه اطمینان می دهم دوربین، فیلم و عکسی در کار نیست حاضر به مصاحبه می شوند.
آنها هم می گویند برای اینکه در اتفاقات کشور سهیم باشند ، رای می هند. اولویت هایشان را هم در انتخاب نامزدها اینگونه بیان می کنند: اول از همه برایمان مساله اقتصادی مهم است و بعد دفاع از گذشته و عملکرد هر یک از نامزدها ، همچنین طرز فکر آنان در عرصه سیاست خارجی و نیز میزان احترامی که رئیس جمهوری آینده برای مردم قائل است .
این سه جوان انتظار خود از رئیس جمهور آینده را نیز در این جمله خلاصه کردند: انتظار داریم اصلاحاتی را که وعده داده است عملی کند.

**مسجد حضرت والی الله اعظم محله جنت آباد
جلوی در مسجد جمعیت بسیاری ایستاده است البته تعدادی از مردم نیز که به نظر می رسد از ایستادن طولانی مدت در صف خسته شده و روی جدول کنار خیابان نشسته اند.
در این شعبه رای گیری به سبب انبوهی رای دهندگان افزون بر صندوق موجود در داخل مسجد ، یک دستگاه اتوبوس حامل صندوق سیار نیز در نظر گرفته شده تا کار رای گیری سریع تر انجام شود اما با وجود این هم صف صندوق داخل مسجد و هم صف صندوق درون اتوبوس بسیار شلوغ است.
مادر سالخورده ای که با واکر و با همراهی پسر جوان خود آمده و رای خود را در صندوق انداخته است می خواهم از او سوال کنم که چرا آمده است که ناگهان باز می ایستم و به خود می گویم «چو دانی و پرسی سوالت خطاست و بی حاصله» این مصراع را در ذهنم جایگزین حرف های این مادر می کنم: «از چشم من ببین که چه غوغاست در دلم».
خانمی، روی جدول کنار خیابان در صف رای گیری صندوق داخل اتوبوس نشسته است . او می گوید: یک ساعتی است که در صف هستم و فکر می کنم با این وضعیت تا ساعت 11- 12 شب باید در صف باشم.
او می گوید: اما با این وجود از اینکه اتحاد، شور و هیجان مردم را می بینم خوشحالم؛ از اینکه همه سلیقه های مختلف در کنار هم آمده اند تا رای دهند.
این بانو اضافه می کند: واقعا باید مسئولان قدر این مردم را بدانند که همیشه نشان داده اند در همه روزهای سخت حاضر هستند و از یکدیگر حمایت می کنند در واقع ما نشان داده ایم.
او انتظاراتش را از رئیس جمهور آینده اینطور بازگو می کند: از رئیس جمهور می خواهم اسم ایران و ایرانی را در دنیا سرفراز کند تا سرمان را جلوی کشورهای خارجی بالا بگیریم.
او همچنین می گوید: رئیس جمهور باید سواد اجتماعی و بین المللی اش بالا باشد همچنین باید بتواند بی آنکه اختلاف و چنددستگی بین سلیقه های مختلف مردم روی دهد بر همه آنان حکومت کند و عدالت اجتماعی را بین همه مردم برقرار سازد.رئیس جمهور نباید طایفه خود را در کارها دخالت دهد و موجب شود آنها به منفعت برسند، رئیس جمهور باید به فکر شهرهای دورافتاده و فقرا باشد و بتواند ثروت ملی را بین همه مردم تقسیم کند.
این شهروند حرفش در حالی که به نقطه ای خیره شده و به فکر فرو رفته است اینگونه پی می گیرد: این مردم گناه دارند. حفظ امنیت ملی و آرامش مردم هم بسیار مهم است وامیدوارم رئیس جمهور بتواند این امنیت و آرامش را حفظ کند همچنین تبعیت از رهبری نیز اهمیت فراوانی دارد زیرا مواقع بسیاری پیش آمده که رهبر حرف آخر را زده و مساله ای سرانجام رسیده است در کل از رئیس جمهور آینده می خواهم که به فکر مردم باشد و به رفاه و اشتغال و ازدواج جوانان بیندیشد.
کمی آنسوتر در صف رای دهندگان داخل صندوق مسجد پسر جوانی همراه دوستش ایستاده است. او می گوید: برای احساس وظیفه آمده است تا رای دهد و اینکه عده ای می گویند نمی آیند و رای نمی دهند هم کلاس گذاشتن است و به نظر من آنها هم خواهند آمد. او توقع خود از رئیس جمهور آینده را هم اینطور بیان می کند: انتظار دارم رئیس جمهور آینده اوضاع اقتصادی مملکت را درست کند. اینکه عده ای مدام آزادی را مطرح می کنند دیگر کلیشه ای شده است هم اینکه نان سر سفره مردم باشد برای ما کافی است.
راننده اتوبوس حامل صندوق رای می گوید: از همان ساعات آغازین رای گیری ازدحام مردم فراوان بوده است.
او نیز توقع خود از رئیس جمهور آینده را اینطور بیان می کند: رئیس جمهور باید برای جوانان شغل ایجاد کند، اقتصاد مملکت را از این وضعیتی که هست نجات دهد و در همه امور از افراد و کارشناسان خبره استفاده کند تا وضعی همانند وضعیت امروز اقتصاد کشور پیش نیاید.
این مرد میانسال در پایان کلام خود می گوید: مگر ما از کشورهای دیگر چه چیزی کم داریم که نباید وضعیت اقتصادی مناسبی داشته باشیم.

** مدرسه شهید سیاوش وصال محله شهران
مردی حدودا 65 ساله که نیم ساعت است در صف رای گیری در حیاط مدرسه ایستاده است ، استخدام جوانان، تامین معاش مردم به ویژه خانه دار شدن جوانان را مهمترین انتظاراتش از رئیس جمهور آینده است.
او به چهار جوان بیکارش اشاره می کند که لیسانس و فوق لیسانس هستند و اینکه ای کاش مسئولان سن بازنشستگی را پایین بیاورند تا جوانان بیشتری استخدام شوند.
سیام**3067**3061**1776
خبرنگار: امیرحسین دولتشاهی**انتشاردهنده: لیلا خطیب زاده

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال