روز درخشش ملت؛

شور و شعف مردم خراسان جنوبی هنوز در جای جای استان ادامه دارد

بیرجند- ایرنا - شور و شعف مردم خراسان جنوبی در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر و روستا، پس از گذشت حدود 12 ساعت از شروع این حق عمومی هنوز در جای جای استان ادامه دارد.

شور و شعف مردم خراسان جنوبی در این حق عمومی نشانگر شعور اجتماعی مردم این خطه از مرز و بوم سرزمین پهناور ایران اسلامی است.
با توجه به فرا رسیدن لحظه های پایانی اخذ رای اما از هر طرف که نگاه می کنی خیل عظیمی از جمعیت چشم ها را به خود خیره می کند که به گزارش خبرنگاران ایرنا مستقر در شهرستان های استان این وضعیت در سراسر این منطقه نمایان است.
جمعی از شرکت کنندگان با حضور خود در پای صندوق های رای انگار می خواهند چیزی را بازگو کنند و هنگامی که پای صحبتشان می نشینی می گویند صندوق های رای بهترین راه شنیدن صدای مردم این سرزمین است.
سجاد اکبری و همسرش حضور خود را در این عرصه سیاسی مایه افتخار خود و اعتلای میهنشان می دانستند و می گفتند، آمده ایم تا با حضور خود مشتی محکم بر دهان استکبار بزنیم.
اکبری با خاطری آسوده عنوان کرد: مطمئنم که حضور پر شور مردم خاری بر چشم دشمن است و آن دشمنی که به گفته امام راحل هیچ غلطی نمی تواند بکند امروز و فرداهای دیگر به پشتوانه همین مردم هیچ غلطی نخواهد توانست بکند.
جعفری یکی دیگر از حماسه آفرینان، حضور خود و خانواده اش را تکلیف دینی و مدنی می دانست و اظهار کرد: هر چقدر حضور مردم پر شور تر باشد انتخاباتی حداکثری صورت می گیرد و بی شک انتخابی که با همدلی و همراهی آحاد جامعه انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت.
وی ادامه داد: حضور حداکثری مردم در این انتخابات تاثیر مثبتی بر سیاست گذاری و روند اجرایی کشور دارد و به تبع آن بخش زیادی از معضل های موجود در جامعه رفع خواهد شد.
طلعت موسوی معلم بازنشسته ای که به همراه مادرش در این عرصه شرکت کرده بود: حضور خود را در تعیین سرنوشت کشورش حق مسلم و تکلیف حقیقی دانست و ذکر کرد: مشارکت امروز من به عنوان جزیی از جامعه آینده فرزندانم را خواهد ساخت و اگر بخواهم به آینده آنها امیدوار باشم باید در انتخاب فردی شرکت کنم که کاردان و کار بلد باشد.
یک دانشجو حاضر در شعبه اخذ رای گازاری ها در بیرجند، این حضور را مساوی با اقتدار جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و گفت: امروز مردم با حضورشان اقتدار کشور را در نظام های بین المللی تثبیت می کنند.
وی ادامه داد: استکبار جهانی با شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران تمام منافع خود را در ایران از دست داد، منافعی که سال های زیادی برای به دست آوردنش خون های زیادی ریخت و به هر حیله ای متوسل شد.
به گفته وی این انقلاب همان راه پایانی بود که دست استکبار را از این مرز و بوم کوتاه کرد و حضور حماسی مردم در این مقوله ها روز به روز آنها را سر افکنده تر می کند و بر اقتدار و امنیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می افزاید.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا در 11 شهرستان تابعه استان از ساعت هشت صبح روز جمعه آغاز شده است.
902 شعبه اخذ آرای مردم استان را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی جمع آوری می کند.
تعداد صندوق های اخذ رای ریاست جمهوری 902 صندوق و شوراهای اسلامی شهر و روستا یک هزار و 202 صندوق است.
رای گیری شورای اسلامی شهر بیرجند در 92 شعبه با پیش بینی 410 صندوق اخذ رای به روش الکترونیکی انجام می شود، اما اخذ رای برای ریاست جمهوری دستی است.
انتخابات شوراهای اسلامی در 908 روستای استان برگزار می شود.
همچنین چهار هزار و 817 نامزد شورا در حوزه روستایی استان، برای تصاحب 2 هزار و 822 کرسی، با هم رقابت می کنند.
مجموع ثبت نام شدگان برای نامزدی شوراهای اسلامی شهر و روستای استان پنج هزار و 678 نفر است
نامزدها در حوزه شهری برای تصاحب 139 کرسی رقابت می کنند.
یکهزار و 170 ناظر و سر ناظر در استان مسئولیت نظارت برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را به عهده دارند.
جمعیت خراسان جنوبی بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن آبان ماه سال 1395، 769هزار نفر اعلام شد که از این تعدادد 454 هزار(59درصد) نفر شهری و 315 هزار نفر (41درصد) روستایی هستند.
از 769 هزار نفر جمعیت استان، 552 هزار نفر واجد شرایط حق رای در انتخابات این دوره هستند که از این تعداد 15هزار و 926 نفر رای اولی اند.
تعداد واجدان شرایط رای در این انتخابات 56 میلیون و 410 هزار و 234 تن اعلام شده است که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 تن رأی اولی هستند.
سایت ایرنا خراسان جنوبی www.irna.ir/skhorasan
کانال اطلاع رسانی : http://telegram.me/birjand
*3215*2047*خبرنگار-محمدرسول ابراهیمی اسفدن*انتشار دهنده-عباسقلی اشکورجیری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال