روز درخشش ملت؛

یک روز در حسینیه ارشاد؛ از سلفی و عکس یهویی تا سرشانه های قطاری

تهران- ایرنا- حسینیه ارشاد تهران، موقع رای دادن که می شود خیلی شلوغ است. حال و هوای حسینیه داغ داغ است از لحظه های به یاد ماندنی و مهیج رای، انتخابات و صندوق.

داخل حسینیه که رای می دهند و بیرونش مردم درصف را می بینی و چه خوب که گوشی های هوشمند آمده است و سلفی هم که مد است . عکس های دو نفری یهویی، ‌خانوادگی و حتی دسته جمعی.
رای دهندگان نه تنها سلفی های خانوادگی بر حاشیه خیابان شریعتی می گیرند که عکاسان رسانه ها را ترغیب می کنند که از آنان عکس های خبری بگیرند.

*یک نفر در صف رای کتاب می خواند
صف های طولانی حسینیه ارشاد کتاب خوان هایی دارد که فرصت را غنیمت می شمرند و کتاب های رمان مورد علاقه خود را در این شلوغی می خوانند. جوانی که نشسته است و با حوصله و بی خیال از حواشی، کتاب «قمارباز» را می خواند.
یک نفر که به قول خودش «خوره جدول» است به جدول زده است و سه تا مجله تاریخ مصرف گذشته جدولی را از کیوسک روزنامه فروشی گرفته است . از آن مجله های 2 هزار و 500 تا سه هزار تومانی ؛ آن وقت تند تند ، جدول حل می کند و دو سه رای دهنده منتظر هم به او کمک می کنند.
یک نفر هم آمده است با سگش و به گپ و گفت با دوستان مشغول است .

** کل کل هواداران نامزدها
امروز مثل چند روز گذشته ، شاهد کل کل هواخواهان نامزدهای ریاست جمهوری هستیم. برخی از جوان ها از کنار هم که رد می شوند انگشت آبی و شناسنامه مهر خورده را نه تنها نشان می دهند که با صدای بلند رای خود را هم اعلام می کنند حتی به عابران.

**از آمریکا آمدم رای بدهم و بروم
پیرزنی هم از آمریکا آمده است و می گوید:‌ 10 روزی می شود به ایران آمده ام . می خواهم رای بدهم و بروم!

** موبدهای زرتشتی و نماینده آشوری ها
موبد های زرتشتی با لباسی سفید و نماینده آشوری با لباس های تیره ، جزو رای دهندگان هستند.
موبد رشید خورشیدیان می گوید: افتخار می کند در انتخابات شرکت دارد و از درگاه اهورا مزدا آرزو می کنم تا مهر و لطف و صمیمیت میان اقشار پایدار بماند .
اسقف مارنر سای بنیامین ، نماینده آشوری ها نیز حضور گسترده مردم در انتخابات را ضامن امنیت ملی می داند.

** خبرنگار های خارجی و تعجب آنان
حسینیه ارشاد به جز رای دهندگان و خبرنگاران خودمان ، پر است از خبرنگارهای خارجی که برخی دهانشان باز است از تعجب، بابت مشارکت و شور و شوق ایرانی ها برای حضور در انتخابات و این نشانه حکومت مردمی.
برخی خبرنگاران رسانه های خارجی، انگار فرضیه ای دارند و فکر می کنند به زور یک نفر، مردم را پای صندوق آورده است؛ زهی خیال باطل که فرضیه شان اثبات نمی شود مگر می توان این همه جمعیت را به زور به کاری وادار کرد؟
با پای شکسته و ویلچری و برخی نیز عصا به دست آمده اند، خندان و پر امید و آن وقت به لنزهای دوربین های خارجی هایی چشم می دوزند که انگار از کهشکشانی دیگر به تکه ای از زمین فرود آمده اند و آدم را یاد بیگانگانی می اندازند که در فیلم های تخیلی دیده ایم.

** نقاشی پرچم ایرانی روی گونه های گلی کودکان
برخی پدر و مادرها خودشان، صف ایستاده اند که هیچ؛ بچه ها را هم آورده اند تا شهروندی را یاد بگیرند و مفهوم مشارکت را از الان زمزمه کنند.
پسر بچه ای پنج ساله که لباس سبز سپاه را پوشیده است و می گوید: بزرگ که شدم می خواهم سردار شوم.
کودکانی هم نقشه ایران را روی صورت های کوچک و گل انداخته شان نقاشی کرده اند تا یادشان باشد شاید اکنون نمی توانند رای بدهند اما برای فردا آماده اند.

** سرشانه های قطاری
برخی ، خانوادگی در حسینیه ارشاد حاضر شده و در حالی که به صف ایستاده اند از سرشانه های همدیگر برای نوشتن رای های خود استفاده می کنند. انگار قطاری در ایستگاه ، ایستاده باشد.

** بدلکاران ؛ این بار با نقشی واقعی
10 ، 15 نفری مشکی پوش؛ با تیشرت های یک شکل و یک رنگ نظر ها به خود جلب کرده اند . این جوانان، بدلکارند با این تفاوت که این بار در نقش خود نه در نقش دیگری ظاهر شده اند .
صحنه رای ، صحنه فیلم نیست که به جای کسی دیگر نقشی ایفا کنند، آمده اند تا خودشان، این بار بازیگر صحنه واقعی زندگی باشند.

** عروس و داماد و اولین رای زندگی مشترک
خش خش دامن بلند و باشکوهش را توی این شلوغی و همهمه جمعیت حسینیه، اگر خوب گوش دهید شاید بتوانید بشنوید.
عروس ایرانمان با دامادش آمده است تا اولین رای زندگی مشترکشان را در صندوق بیاندازد.

**کریستین رونالدو و انتخابات
چه شباهتی به کریستین رونالدو دارد ! یک رای دهنده با کت و شلوار و کراوات و با همان مدل موی رونالدو . انگار خود خودش است که می خواهد رای بدهد؛ منتها با ورژن ایرانی .

**لباس های سنتی و کاشی های حسینیه ارشاد
با لباسی آبی همراه گل های زری؛ انگار پیراهنش از جنس کاشی های حسینیه ارشاد است! باشکوه و با صلابت. مثل این می ماند که معمار حسینیه ، کاشی ها را از پیراهن شیر زن چهار محال و بختیاری الهام گرفته باشد.
چقدر زیبا ، هنوز هم کسانی هستند که سنت ها را پاس نگاه داشته اند. هموطنان چهار محال و بختیاری را می گویم؛ آمده اند رای بدهند؛ انگار که می خواهند پلی بین سنت و مدرنیته باشند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی امروز 29 اردیبهشت ماه در سراسر کشور درحال برگزاری است.
اجتمام**9136**3229 ** 1776
خبرنگار: فرزانه جلالیان- حنانه شفیعی ** انتشار: لیلا خطیب زاده
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال