روز درخشش ملت؛

وقتی پای وطن در میان است، دست از جان می شوییم

تهران- ایرنا- حضور رای دهندگان در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در حوزه های مختلف اخذ رای، حواشی فراوانی را از جنس صبر و شکیبایی به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسجد امیر (ع) در خیابان کارگر شمالی در تهران از ساعت 8 صبح امروز صحنه حضور مشتاقانه برخی از رای دهندگان بود؛ در این حوزه رای گیری حضور زنان و یا سالمندانی که با دشواری در صف ایستاده بودند، چشمگیرتر بود؛ صندوق اخذ رای از زنان در طبقه دوم مسجد قرار داشت و همین امر صف آنها را طولانی تر می کرد.
یک رأی دهنده میانسال گفت: دو ساعت در صف ایستاده ایم؛ اما هنوز نوبت ما نشده و حداقل یک ساعت دیگر تا رسیدن نوبت ما زمان باقی است.
خانم سالمندی نیز که جای خود را در صف به جوانان سپرده و روی سکویی در داخل حیاط مسجد نشسته بود، با ابراز ناراحتی از کمردردی که توانش را بریده بود، در مورد انگیزه اش از شرکت در انتخابات، با مباهات گفت: من همیشه در انتخابات شرکت کرده ام تا کشورم را به دست افراد صالح و درستکار بسپارم.
زنی 26 ساله هم که برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است، تصریح کرد: ما می خواهیم مسیر مردم سالاری را هر چند آرام طی کنیم.
وی که در شرکت واردات و صادرات کالاهای درمانی کار می کند، افزود: در چهار سال گذشته وضعیت شغل ما بسیار بهتر شد و ثبات اقتصادی به این وضع کمک کرد، به همین دلیل نسبت به تاثیر انتخابات امیدوارتر شده ام.
از دیگر حواشی امروز در مسجد امیر (ع) ، مراجعه شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به این مسجد برای انداختن رای بود، اما تا قبل از اینکه نوبت به او برسد، میزبان درد ودل های زنانی شد که از گرفتاری های خود برای او گفتند.

***مردم شلوغی را تحمل می کنند
سعادت کافی مسئول شعبه خواهران مسجد حضرت امیر(ع) در مورد ازدحام در این شعبه توضیح داد: در تمامی مناسبت های انتخابات، در این شعبه حضور داشته ام، اما امروز به لحاظ حضور جمعیت نسبت به دفعات قبل متفاوت تر بود و صبح پیش از باز کردن درها، صف رای دهندگان در خارج از حوزه تشکیل شده بود.
کافی به حضور نمایندگان نامزدهای مختلف در این شعبه هم اشاره کرد و گفت: ما آسانسور برای حضور سالمندان داریم و از آنجا که این حوزه خیلی شلوغ است در خیابان کارگر دو صندوق سیار را تعبیه کرده ایم تا ازدحام در این حوزه کمتر شود.
مسئول شعبه خواهران حوزه مسجد امیر شلوغی این حوزه را به دلیل تجمیع دو انتخابات شوراهای شهر و روستا دانست و تاکید کرد که با وجود این شلوغی می بینیم که مردم همچنان حضور دارند.

***چشم ها به ماست
ماری او بدار/ Maria -Eve Berard خبرنگار دفتر منطقه ای شبکه رادیویی و تلویزیونی سی بی اس کانادا در بیروت نیز که از سه روز قبل در تهران به سر می برد برای پوشش اخبار انتخابات سری به مسجد امیر زده بود.
بدار که می گفت اجازه مصاحبه ندارد، از صف طولانی رای دهندگان متعجب شده بود و گفت تا آخر وقت باید به شعبه های دیگر هم سر بزنیم و تصویر و گزارش بگیریم.
با وجود جمعیت زیاد و گرمایی که منتظران در صف را بیرون از مسجد به شدت کلافه می کرد، اما در این حوزه رای گیری نظم حاکم بود و علاوه بر آن، ناظران صندوق ها برای کمک به سالمندان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کردند.

***حضور باشکوه
محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این شعبه رای داد و گفت: من بارها در این شعبه رای داده ام ، اما این بار در مقایسه با دفعات قبل با حضور باشکوه تر مردم برگزار می شود.
حضور صادقی نیز در مسجد باعث شد آن دسته از رای دهندگانی که او را می شناختند، برای درخواست عکس و یا تشکر از تلاش هایش به سوی او رفتند .

***وقتی پای وطن در میان است؛ دست از جان می شوییم
آفتاب داغ و صف طولانی که تا خارج از مسجد و خیابان کارگر کشیده شده بود و علاوه بر آن، وارد کردن مشخصات همه رای دهندگان در دستگاه الکترونیکی که اجازه دوبار رای دادن را به یک نفر نمی داد، معطلی برای رای دادن را بیشتر از دوره های پیشین کرده است؛ اما افرادی که در این حوزه بودند باز هم ایستاده بودند.
مسجد امیر و دیگر مساجد، مدارس و حوزه های اخذ رای تهران و ایران اسلامی امروز (29 اردیبهشت) حماسه زنان و مردانی را ثبت می کنند که بارها نشان داده اند وقتی پای وطن در میان باشد، دست از جان می شویند.
در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط لازم رای دادن هستند.
در این دوره از انتخابات، یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر برای نخستین بار می توانند در انتخابات شرکت می کنند.
انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم از بامداد امروز در خارج از کشور آغاز شده و هموطنان در کشورهای واقع در شرق آسیا، آرای خود را در صندوق های رای ریخته اند.
فراهنگ**9157**
گزارش از: منصوره شوشتری* انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال