روز درخشش ملت

انتخابات در نگاه هنرمندان؛ عرصه ظهور خواست حقیقی مردم

تهران- ایرنا- هنرمندان همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، بر لزوم مشارکت شهروندان در تعیین سرنوشت کشور تاکید کردند تا از رهگذر انتخابات، خواست حقیقی مردم فرصت بروز و ظهور یابد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی از ساعات نخستین امروز جمعه 29 اردیبهشت آغاز شده که بسیاری از ناظران به دلیل وجود برخی مطالبات داخلی و شرایط بین المللی بر اهمیت حضور آگاهانه و حداکثری مردم در آن تاکید دارند.
اهالی فرهنگ و هنر نیز در روزهای گذشته تاکید جدی بر مشارکت مردم در انتخابات داشته اند. به باور آنان مشارکت مردم در انتخابات به مثابه استفاده آنان از حق شهروندی و حق تعیین سرنوشت خود است؛ مشارکتی که با در نظر گرفتن شرایط داخلی و بین المللی باید آگاهانه صورت گیرد.

** فرهاد توحیدی: عدم مشارکت معنایی جز انتخاب فردی که نمی پسندیم ندارد
توحیدی فیلمنامه نویس و رییس پیشین هیات مدیره خانه سینما، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا گفت: مشارکت کردن در انتخابات یعنی استفاده از حق شهروندی. عدم مشارکت ما در انتخابات هیچ معنایی جز انتخاب کسی که او را نمی پسندیم ندارد.
توحیدی با اشاره به اهمیت انتخابات شوراها نیز اظهار داشت: انتخابات شوراها نیز خیلی مهم است و تجلی گر اصل حاکمیت مردم است.
به گفته توحیدی از آنجا که سیاست ورزی از اداره ساحت زندگی اجتماعی و شهری آغاز می شود و به اداره اجتماعات بزرگ تری مانند کشور ختم می شود، مردم باید مشارکت و انتخاب آگاهانه ای نیز در انتخابات شورای شهر داشته باشند.
وی در این زمینه افزود: باید نمایندگانی در شورای شهر حضور داشته باشند که در مقابل سوء استفاده های احتمالی از منابع شهری ایستادگی کنند و بر اساس آنچه که مردم می اندیشند و به مصلحت مردم است شهر را سامان دهند. حفظ محیط زیست شهری، توازن در امور شهرسازی، پرهیز از تخریب بافت های ارزشمند شهری و بازسازی بافت های آسیب دیده شهری از جمله الویت های مهم برای اداره شهر است و مردم باید با توجه به سوابق کاندیداها کسانی را انتخاب کنند که به این اولویت ها توجه کنند. انتخابات شوراها اولین پله حضور مردم در حاکمیت است و همه باید با آگاهی و حضور پرشور این عرصه را خالی نکنند و اراده خودشان را مستقر کنند.

** امیرحسین علم الهدی: اگر کوچکترین اعتقادی به تعیین سرنوشت خود داریم در انتخابات شرکت کنیم
علم الهدی مدیر اجرایی سینمای هنر و تجربه در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا درباره لزوم مشارکت در انتخابات گفت: هر فردی که کوچکترین اعتقادی به تعیین سرنوشت خود دارد باید در انتخابات شرکت کند و طبیعی است که اکنون زمان قهر کردن مردم با صندوق های رای نیست. هر یک رای در تعیین سرنوشت جامعه تاثیرگذار است و امیدوارم که امسال شاهد بالاترین میزان مشارکت مردم در انتخابات باشیم.

** همایون نصیری: اگر آینده کشور برایمان مهم باشد باید رای دهیم
نصیری آهنگساز، نوازنده سازهای کوبه ای و سرپرست گروه «دارکوب» در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا گفت: وقتی در این کشور زندگی می کنیم باید در انتخابات نیز شرکت کنیم. مردم باید به درک کافی از اهمیت رای خود رسیده باشند و صد در صد رای دهند.
به باور وی، مشارکت و انتخاب درست و آگاهانه در این دوره از انتخابات، به سبب برخی شرایط داخلی و بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نصیری درباره انتخابات شوراها نیز افزود: مردم باید در انتخابات شوراها نیز شرکت کنند و نمایندگان خود را به درستی انتخاب کنند. دوره های گذشته شاهد حضور شماری از افراد در شوراها بودیم که ضعیف عمل کردند. از این رو توجه به انتخاب شایسته در انتخابات شوراها می تواند به رفع چالش های شهری کمک رساند.

** عبدالجبار کاکایی: مشارکت امنیت آفرین است
کاکایی نویسنده، شاعر و زبان شناس در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با تاکید بر اهمیت مشارکت همگانی در روند انتخابات گفت: نتیجه نهایی انتخابات باید نتیجه نظر جمعی مردم باشد. باید اکثریت مردم در انتخابات حضور پیدا کنند تا نامزدی که انتخاب می شود به خواست حقیقی مردم باشد.
فکر می کنم شرکت کردن در انتخابات خیلی بهتر از بی تفاوتی است. بی تفاوتی جز تاثیر مخرب، هیچ تاثیر مثبتی در سرنوشت مردم و کشور ندارد. تجربه سال های گذشته نشان داده است که بی تفاوتی می تواند نتایج نامطلوبی برای کشور به بار آورد و مردمی که بخواهند تجربه ها را دوباره بیازمایند زیانکار خواهند شد.
پژوهشم**9282**9279**خبرنگار:مهتاب افشین نسب**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما همراه شوید.
https://t.me/Irnaresearch

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال