روز درخشش ملت؛

توصیه حقوقدانان برای گزینش شایستگان

تهران- ایرنا- مشارکت در انتخابات حقی است که قانون اساسی به شهروندان اعطا کرده تا با گزینش آگاهانه شایسته ترین ها برای مناصب انتخابی، سرنوشت خود و آیندگان را تعیین کنند. حقوقدانان با اشاره به این واقعیت، مشارکت را بسترساز اجرایی شدن حقوق شهروندی عنوان می کنند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار می شود که بنابر گزارش رسانه ها، مشارکت مردمی چشمگیر و رو به افزایش است؛ مشارکتی که حق قانونی افراد جامعه بوده و می تواند کشتی نظام را از میان امواج پر تلاطم بحران های بین المللی عبور دهد و عامل تقویت امنیت و تامین منافع ملی شود.
همچنین مشارکت در انتخابات، فضای بهره وری مردم از حقی را که قانون برای آنان در نظر گرفته فراهم می کند. به همین بهانه، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، در گفت و گو با برخی حقوقدان، نظر آنان را در مورد مشارکت مردم در انتخابات و اهمیت آن جویا شد.
این حقوقدانان در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، مشارکت در انتخابات را حق تک تک افراد جامعه عنوان کردند که احقاق شایسته این حق، تعیین کننده سرنوشت آینده و نسل های آتی خواهند بود.

**خرمشاهی: انتخابات تجلی کامل احساس مسوولیت مدنی
«عبدالصمد خرمشاهی» در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، ضمن اشاره به تاثیر گذار بودن نتیجه انتخابات بر سرنوشت آیندگان گفت: افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند، می دانند سرنوشت آینده آنان و فرزندانشان به نحوه اداره مملکت بستگی دارد و دست اندرکاران اداره کشور را خودشان در انتخابات تعیین می کنند. پس انتخابات تجلی کامل مسوولیت پذیری تک تک افراد جامعه در قبال خود و آیندگان است. ضمن این که تجربه چنین نشان داده که اداره امور مملکت باید بر عهده افرادی متخصص و متعهد باشد. اما متاسفانه در مواردی شاهد بودیم که به دلیل عدم مشارکت مردم در انتخابات، افرادی راس امور را در اختیار گرفتند که از آگاهی و تخصص مدیریت به دور بوده و ضربه های هنگفتی به نظام وارده کرده اند.
به باور خرمشاهی، تشویق کردن مردم به رای ندادن که از سوی افرادی در داخل یا خارج از کشور صورت می گیرد کار درستی نیست چرا که رای دادن حق است و نمی توان کسی را ملزم به رای دادن یا ندادن کرد و در صورت انجام این عمل، حقوق شهروندی تضییع خواهد شد. این شرکت گرچه حق است اما بدانیم که اگر زمامداری مملکت بدست افراد ناکارآمد و نالایق بیافتد مشکلات همان خواهد شد که پیش از این بوده است.

**احمدی: اقتدار رییس جمهوری در جوامع بین المللی با تکیه بر پایگاه گسترده مردمی
«نعمت احمدی» مشارکت در انتخابات را با در نظر گرفتن مسایل داخلی و شرایط خارجی، امری مهم دانست و در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: اصولا مشارکت در انتخابات، عامل تقویت هیات حاکمه می شود یعنی رییس جمهوری با تکیه بر آرای فراوان مردمی، در مجامع بین المللی قدرتمند شرکت می کند.
احمدی افزود: انتخابات این دوره هم به دلیل مسایل منطقه ای پیرامون کشورمان همانند اوضاع سوریه، عراق و به خصوص سیاست های عربستان که بیشتر از همیشه برای ما مخاطره آمیز است، از اهمیت خاصی برخوردار است. بر همین اساس مشارکت باید به وضعیت حداکثری برسد تا رییس دولت با تکیه بر پایگاه مردمی در داخل، اقتدار بیشتری در خارج داشته باشد.

** باقری: عدم مشارکت در انتخابات ملی مساوی است با متولی شدن افرادی ناشایست
انتخابات و تعیین سرنوشت هر مملکتی، باید مهمترین دغدغه اجتماعی و ملی هر شهروند قرار گیرد؛ این بخشی از سخنان «سعید باقری» در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا بود. به باور این حقوقدان، بی تفاوتی نسبت به مشارکت در انتخابات به منزله محروم کردن هر فرد از حداقل حقوق اجتماعی او است که قانون برایش تعیین کرده است. در نتیجه یک شهروند باید بداند که حقوقی دارد و با استفاده از این حقوق، سرنوشت ملی را تحت تاثیر قرار می دهد. باید یادآور شد که چه بسا فردی بسیار شایسته بخاطر چند هزار رایِ افرادی که شرکت نمی کنند امکان خدمت و اثرگذاری نیابند.
باقری اظهار داشت: به مدت چهارسال، فرایندهای راهبردی مملکت بر عهده رییس قوه مجریه است و اگر این رییس، فرهیخته و شایسته باشد می تواند سنگ بنای توسعه را به گونه ای تنظیم کند که آیندگان هم از ثمرات درخشان آن بهره ببرند. پس همه ما به عنوان فردی که در جامعه زندگی می کنیم باید نسبت به تعیین مدیران مملکتمان احساس مسوولیت کنیم و بی تفاوتی، بی انگیزگی و عدم حضور در این گزینش های ملی، تنها اثرش این است که نخست افرادی که شایسته نیستند امور مملکت را به دست می گیرند و همچنین با این قهر کردن و شرکت نکردن، خود را از حقوقی که قانون به ما اعطا کرده محروم می کنیم و سو مدیریت فرد منتخب، آسیب هایی وارد می کند که نسل های بعد هم از آثار این آسیب متاثر می شوند.

**شاه صاحبی: برآمدن حکومت کارآمد از دل مشارکت مردمی
«سیدعلی شاه صاحبی» در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، ضمن اشاره به این موضوع که انتخابات بارزترین نوع مشارکت مردم در عرصه سیاسی محسوب می شود، بیان داشت: انتخابات از یک سو پایه‌های اجتماعی قدرت سیاسی را نشان می‌دهد و از سوی دیگر ملاک خوبی برای ارزیابی توزیع قدرت در جامعه است، فرایندی که با حضور شهروندان و استقبال مردم از آن معنا پیدا می‌کند و طی این فرایند انتخاب می‌کنند چه سرنوشتی را برای کشور خود رقم بزنند. بنابراین، مردم با شرکت در انتخابات، نقش اصلی را در تعیین سیاست‌گذاری‌های کشور دارند و افراد با انتخاب مردمی و با برنامه‌های تخصصی، برای مدیریت کشور پا به عرصه رقابت می‌گذارند.
به گفته وی، اگر انتخاب مردم دقیق و عقلانی باشد و فرد یا گروهی را که بتواند پاسخگوی نیازمندی‌های زمانه باشد به قدرت برسانند، دستگاه حاصل از آن کارآمد، پاسخگو و مسئول خواهد بود و اگر انتخاب دقیقی در کار نباشد، ممکن است برآیند آن به بی ثباتی سیاسی و امنیتی و ناکارآمدی، عدم پاسخ ‌گویی و بی اعتمادی به نظام منجر شود.

**خورشید: کشتی بان اصلح می تواند تلاطم بحران ها را پشت سر بگذارد
لازمه اجرایی شدن حقوق شهروندی در جامعه، برنامه های تخصصی رییس قوه مجریه و رفع موانع و محدودیت ها در این زمینه است. «پرویز خورشید» در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا گفت: حقوق شهروندی در قالب شعار باقی خواهد ماند اگر فرد اصلح انتخاب نشود و موانع اجرایی شدن این حقوق باقی بماند. تلاش در رفع این موانع بر عهده مردم است؛ مردمی که با شعور و آگاهی کامل، در انتخابات مشارکت و فرد با صلاحیت را برای قوه مجریه و در نتیجه برقراری حقوق شهروندی انتخاب می کنند.
خورشید افزود: بحران های جهانی به سرکردگی آمریکا که برای ادامه حیات نیاز به ایجاد بحران و تنش دارد، شرایط بغرنجی را برای ما فراهم کرده است. به طور حتم، برای عبور از این بحران ها و مناسب سازی روابط با جهان به فرد ورزیده نیاز داریم و صرفا با شعارهای بومی و پوپولیستی نمی توانیم از این بحران ها عبور کنیم. نیازمند انتخاب فردی هستیم که با تجربه و تدبیر بتواند کشتی کشور را از تلاطم بحران ها به سلامت عبور دهد.


*کشاورز: گسترش پیام مشارکت کثیر مردم در ایران و جهان
«بهمن کشاورز» هم در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا اظهار داشت: به موجب قانون اساسی، حکومت حق خداوند است وخدا مردم را بر سرنوشت خود حاکم کرده است، لذا برای اعمال حق خود باید در انتخابات شرکت کرد و تردیدی نیست که شرکت مردم در انتخابات در تعیین وضعیت آینده آنان موثر خواهد بود. این مساله که در مورد مصادیق و جزییات مشکلات و ملاحظاتی وجود دارد نباید باعث نفی اصل قضیه شود.
به گفته وی، کثرت افراد در انتخابات هم در سطح جهانی به دنیا علاماتی می دهد و هم در سطح داخلی به دولتمردان و مسوولان نظام هشدار می دهد که مردم را باید جدی بگیرند زیرا این تعداد کثیر اگر دلگیر و ناراحت و افسرده و بی حوصله شوند نتایج وخیمی به بار خواهد نشست.
پژوهشم**9294**9279**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار دهنده:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما همراه شوید.
https://t.me/Irnaresearch

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال