29 اردیبهشت، روز مسئولیت عالی ایرانیان * روزبه کردونی

تهران - ایرنا - واتسلاو هاول سیاستمدار مبارز چک‌اسلواکی که بعد از فروپاشی نظام کمونیستی عهده‌دار ریاست‌جمهوری چک شد بیان می کند هیچ سیاست و برنامه‌ای موفق نخواهد شد و هیچ شانسی برای غلبه بر بحران‌ها و چالش‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی وجود نخواهد داشت؛ مگر آنکه مردم و جامعه با آن همراهی کنند و این همراهی فقط زمانی اتفاق می‌افتد که نیک‌سرشتی، روح خیر جمعی و حس مشارکت اجتماعی و به عبارت بهتر حس «مسئولیت عالی» شهروندان برانگیخته شود.

ینستون چرچیل نخست‌وزیر وقت انگلستان، در چهارم ژوئن 1940، زمانی که ارتش انگلستان تلفات فراوانی متحمل شده بود و خطر حمله قریب‌الوقوع نازی‌ها به انگلستان به‌شدت احساس می‌شد، در نطق تاریخی خود در پارلمان انگلستان خطاب به مردم بر ضرورت مسئولیت‌پذیری مردم پافشاری می‌کند و می‌گوید: «من اطمینان دارم اگر همه ما وظایف خود را به‌ درستی انجام دهیم و هیچ چیز مورد بی‌توجهی و فراموشی واقع نشود، آن‌گاه موفق خواهیم شد که از سرزمین خود دفاع کنیم».
فرانکلین روزولت هم که در ایام «رکود بزرگ» آمریکا ریاست‌ جمهوری خود را آغاز کرد، در اولین نطق خود به‌ عنوان رئیس‌ جمهوری در تاریخ چهارم مارس 1933 با این جمله سخنان خود را آغاز می‌کند که «باور من این است که از تنها چیزی که باید ترسید، خود ترس است» و سپس اشاره می‌کند در لحظات حساس از زندگی ملی، درک و حمایت مردم از دولت و رهبری صادق شرط خروج از بحران است.
29 اردیبهشت 1396 هم یک روز تاریخی است.
ما توانیم بی تفاوت باشیم و در خانه بنشینیم و یا با حساسیت و مسئولیت پذیری خود و اطرافیانمان را به پای صندوق های رای ببریم.
واقعیت این است که اگر همه ما وظایف خود را بدرستی انجام دهیم آنگاه حرکت به سمت ایرانی آباد، پیشرفته با آرامش و امن سرعت بیشتری خواهد گرفت.
عالی ترین مقام این کشور( مقام معظم رهبری) همگان را دعوت به حضور و مشارکت گسترده در انتخابات کرده اند و این یعنی هر آنچه در این مسیر مانع عبور کند باید از آن عبور کرد.
* مدیر کل دفتر انور اسیب های اجتماعی وزارت رفاه
انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال