مدرس حوزه استاندارد در گفت وگو با ایرنا:

موثرترین راه برای تعالی رتبه کشور در استانداردهای جهانی، افزایش سطح آگاهی مردم است

تهران- ایرنا- مدرس بین المللی حوزه استاندارد، اصلی ترین دلیل رشد کشور در پلکان استانداردهای بین المللی را افزایش آگاهی مردم برای فرهنگ سازی دانست.

«علی جلالی» امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با ایرنا، درباره دلیل اصلی اخذ گواهینامه های ایزو بیان داشت: گواهینامه های ایزو سندی جهانی است که نشان می دهد سازمان یا شرکت دارای یک نظام منسجم بوده و برای ارائه محصولات و خدمات خود مطابق با الزام های جهانی رفتار می کند؛ این امر منجر به افزایش تبادلات بین المللی شده و مزیت های ملی خود را به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: با توجه به تمرکز دولت در افزایش کیفیت محصولات و خدمات تولید داخل به منظور افزایش درآمدهای غیرنفتی و پیگیری های وزارت صنعت، معدن، تجارت درباره کاربرد استانداردهای بین المللی در همه بخش های تولید، خدمات و صنعت، تمایل سازمان ها و شرکت ها به دستیابی و استقرار استانداردهای مورد نیاز در حوزه ی فعالیت های خود بیش از پیش افزایش یافته است.
مدرس مورد تایید IRCA (سازمان بین المللی ثبت ممیزان) خاطرنشان کرد: اکنون با رفع تحریم ها و از سرگیری روابط و مناسبات تجاری کشورها با ایران، ضرورت استفاده و بکارگیری استانداردهای بین المللی در راستای ارتقا و بهبود کیفیت محصولات و خدمات داخلی برای حضور در بازارهای جهانی و حفظ موقعیت در این بازارها بسیار نمود پیدا کرده است.
جلالی یادآوری کرد: اکنون برخی شرکت ها اقدام به صدور گواهینامه های استاندارد بدون اعتبار و تایید هیچ سازمان یا نهاد مرتبط می کنند که در این خصوص از مراکز ذیصلاح درخواست نظارت و بررسی بیشتری داریم.
این سرممیز فعال در حوزه استاندارد، در پاسخ به این پرسش که چگونه موسسه های گواهی دهنده معتبر را از نامعتبر تشخیص دهیم، بیان داشت: ابتدا باید اطمینان حاصل شود که آن نهاد صادرکننده گواهینامه (Certification Body) -که به اختصار (CB) گفته می شود- از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار بوده و در ایران نمایندگی رسمی دارد.
وی ادامه داد: گام دوم این است که باید از سازمان بالادستی آن نهاد صادرکننده گواهینامه -که به اصلطلاح به آن (AB) مخفف کلمه Accreditation Body گفته می شود- اطمینان حاصل کرد، زیرا همه موسسه های گواهی دهنده باید مورد اعتبار و تایید AB ها باشند.
جلالی در ادامه پاسخ خود به چگونگی شناسایی و اعتباردهی موسسات صدور گواهینامه به این نکته اشاره داشت که برخی موارد می تواند در انتخاب یک موسسه گواهی دهنده معتبر ISO حائز اهمیت باشد.
وی اضافه کرد: بطور مثال، نهاد گواهی دهنده بهتر است امکانی را برای مشتریان و طرف های ذینفع خود برقرار کند تا مشتریان بتوانند با دریافت شناسه و نام کاربری (USERNAME و PASSWORD ) وارد داده های آماری دفتر مرکزی آن موسسه شده و گزارش های ریز ممیزی خود را ملاحظه کنند تا از اصالت گواهینامه خود اطمینان یابند.
مدرس بین المللی حوزه استاندارد گفت: مساله بعدی این است که برخی نهادهای گواهی دهنده، اعتبارها و مجوزهای ملی و بین المللی را برای برگزاری دوره های آموزشی بویژه دوره های بین المللی ثبت IRCA را داشته باشند تا مشتریان بتوانند از این مزایا نیز برای افزایش دانش خود بهره جویند.
وی همچنین درباره معیارهای انتخاب یک نهاد گواهی دهنده، خاطرنشان کرد: زمان و قیمت موجب شده تا بسیاری از شرکت ها که نیاز به این نوع گواهینامه ها برای حضور در مناقصه ها یا استفاده تبلیغاتی از آنها و دلایل دیگر دارند و همچنین کاهش هزینه برای اخذ گواهینامه ی استاندارد اقدام به دریافت این گواهینامه ها از مراکز نامعتبر می کنند.
جلالی ادامه داد: این در حالیست که ممکن است بطور موقت آن سازمان یا شرکت به هدف خود دست یابد، اما در بلندمدت به دلیل عدم استقرار اصولی این استانداردها و همچنین امکان بررسی صحت گواهینامه های ارائه شده از جانب آنها توسط سازمان های طرف قرارداد و یا خدمت گیرنده، دچار صدمات جبران ناپذیری خواهد شد .
وی در پایان اظهار داشت: بهتر است در سازمان ها هزینه ی استقرار سیستم مدیریت اثربخش جزو هزینه های پیشگیری محسوب شود و سازمان هایی موفق هستند که هزینه های پیشگیری آنها مانند آموزش افزایش و در نتیجه هزینه های شکست آنها مانند نارضایتی مشتری کاهش می یابد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** 1561**خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشاردهنده:مژگان توانا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال