اهمیت و حساسیت انتخابات دوازدهم در گفت و گو با 2 روزنامه نگار لبنانی

بیروت-ایرنا-«میخائیل عوض» نویسنده سیاسی و «ناصر قندیل» سردبیر روزنامه البناء لبنان در گفت و گو با ایرنا به این پرسش ها پاسخ دادند که چرا انتخابات در ایران مهم است و اهمیت دوره دوازدهم ریاست جمهوری چیست؟

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران دو روز دیگر یعنی جمعه 29 اردیبهشت برگزار خواهد شد. این انتخابات نه تنها در ایران بلکه در سطح منطقه و جهان نیز مورد توجه افکار عمومی و رسانه ها قرار دارد.

*انتخابات دوازدهم بر فضای منطقه تاثیرگذار است
میخائل عوض از نویسندگان مشهور لبنانی یکی از دلایل اهمیت انتخابات در ایران را به دلیل نقش آفرینی خاص ایران در منطقه دانست که باعث می شود همواره در کانون توجه باشد. به باور او گزینه های سیاسی که ایران از ابتدای پیروی انقلاب اسلامی آنها را در پیش گرفته باعث شده انتخابات ایران ابعاد منطقه ای و بین المللی پیدا کند. به عنوان مثال حمایت تهران از فلسطین پس از آنکه مصر و نیز برخی کشورهای عربی دست از این حمایت برداشتند، باعث شد تهران در فضای منطقه ای همواره حضور داشته و به عامل تعیین کننده ای درباره آینده منطقه تبدیل شود.
دومین دلیل اهمیت از نگاه این روزنامه نگار لبنانی این است که انتخابات ریاست جمهوری ایران در شرایطی برگزار می شود که جمهوری اسلامی ایران به طور مستقیم در منطقه مشغول نقش آفرینی است. تهران از سوریه گرفته تا یمن و عراق، هدف حمله آمریکا و سعودی است و ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مسئولان سعودی به این امر اذعان کرده اند. بر همین اساس عوض انتخابات این دوره را رویدادی تاثیرگذار نه تنها در تعیین سرنوشت ایران بلکه در تعیین سرنوشت تمام منطقه می داند.
در بعد داخلی نیز عوض معتقد است که برگزاری انتخابات های متنوع و پی در پی نشان داده که جمهوری سلامی ایران یک نظام به تمام معناست و از قانون اساسی بی نظیر و انقلابی برخوردار است که امکان تجدید حیات انقلاب و اندیشه های انقلابی و چرخش قدرت را فراهم کرده و از یک سو توان ایستادگی در برابر تحریم ها و محاصره را به این کشور بخشیده و از سوی دیگر دستاوردهای علمی و فناوری و صنعتی و سلاح و هوافضا برای کشور به ارمغان آورده است.
وی افزود: در زمینه ثبات سیاسی نیز دموکراسی، جمهوری اسلامی ایران را به قدرتی تبدیل کرده که همه گروه ها و قشرهای داخل ایران را در درون خود جای می دهد.
این نویسنده سیاسی لبنانی درباره پیامدهای انتخابات دوازدهم گفت: انتخابات ریاست جمهوری ایران در وقت حاضر، توان مضاعفی به دولت در رویارویی با تنش ها و توطئه ها خواهد بخشید و در این زمینه فرقی نمی کند مردم ایران کدام یک از نامزدها را انتخاب کنند؛ چرا که مردم ایران در نشاط و پویایی و مشارکت فعال سیاسی زبانزدند و نتیجه هرچه باشد مصونیت بخشی به ایران در برابر چالش ها را به دنبال خواهد داشت.
به اعتقاد عوض، این انتخابات شخصیت هایی بر سر کار خواهد آورد که در کنار مقابله قاطعانه با توطئه های خارجی، موجب انسجام و پایداری در داخل ایران خواهند شد.

*سایه توافق هسته ای بر انتخابات دوازدهم
ناصر قندیل سردبیر روزنامه البناء نیز در گفت و گو با ایرنا گفت که انتخابات ریاست جمهوری کنونی را نمی توان جدای از دستاورد توافق هسته ای لحاظ کرد. دستاوردی که علاوه بر تقویت برنامه هسته ای ایران، باعث گشوده شدن دروازه های بین المللی پیش روی ایرانیان و ایجاد فرصت ها و امکاناتی برای آنها با وجود کارشکنی های امریکا شد.
قندیل تاکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری ایران فرصتی برای معرفی نظام دموکراسی ایران و حمایت مردم از آن است. قندیل وی افزود: غرب هیچ گونه تاثیری بر روند انتخابات ندارد و به طور کلی خارج از گود بازی است اگرچه تلاش های زیادی کرده تا خود را به عنوان شریک یک طرف در برابر طرف مقابل مطرح سازد.
به اعتقاد سردبیر روزنامه البناء، غربی ها چاره ای جز اعتراف به این نکته ندارند که ظریف و سلیمانی دو روی یک سکه اند و همه گروه های سیاسی ایران زیر سقف یعنی خط انقلاب و رهبری فعالیت دارند.
وی تاکید کرد که همه نامزدهای انتخابات ملتزم به اصول ملی ایران هستند و در مسائل مورد اختلاف برای حل مشکلات به گفت و گو متوسل می شوند.
قندیل همچنین درباره چالش های احتمالی پیش روی رئیس جمهوری آینده ایران گفت: رئیس جمهوری ایران در فضایی کار خواهد کرد که کفه قدرت به نفع ایران سنگینی می کند و وی با تکیه به اعتماد عمومی مردم می تواند دست به انتخاب و تصمیم گیری بزند. او با این اعتبار مردمی در برابر پادشاهانی قرار خواهد گرفت که بدون هیچگونه پایگاه مردمی واقعی در کشورشان حکمرانی می کنند.
خاورم*388*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال