درس های تاتامی باکو برای کاراته ایران

تهران - ایرنا - رقابت های کاراته چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی درحالی به پایان رسید که بانوان ایران در این رشته عملکرد قابل قبولی داشتند اما در طرف مقابل تیم مردان ایران که قهرمانی جهان را یدک می کشد، نتایج نگران کننده ای را رقم زد.

به گزارش ایرنا، در رقابت های کاراته چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی حضور نفرات سرشناسی از جمهوری آذربایجان، ترکیه، مصر، ازبکستان، اندونزی، مالزی، عربستان و چند کشور دیگر اسلامی موجب ارتقاء سطح فنی این رویداد شد.
در بخش بانوان تیم کشورمان با هدایت «سمانه خوش قدم»، «پگاه زنگنه» و «لیلا بهرامی» در این رویداد مهم شرکت کرد و انصافا با نتایج خوبی به کار خود پایان داد تا کادر فنی و بازیکنان این تیم نمره قبولی را پاس کنند.
نشان طلای «نسرین دوستی» کاراته کا باتجربه کشورمان که افتخارات متعددی را پس از اتمام دوران مصدومیت سنگینش به دست آورده است در کنار نقره «رزیتا علیپور» که حتی می توانست رنگ آن طلایی باشد، اوج نتایج بانوان ایران بود.
در کنار آن «مهسا افسانه» در کاتای انفرادی، «محدثه آقایی» و «طراوت خاکسار» در کومیته انفرادی به مقام سوم و مدال برنز دست یافتند تا کارنامه تیم بانوان در این دوره از رقابت ها پربار باشد.
هرچند تیم ایران در بازی های کشورهای اسلامی، «حمیده عباسعلی» قهرمان نامدار خود را در اختیار نداشت و طلای دوره گذشته «مهسا افسانه» به برنز تنزل پیدا کرد، اما بازهم عملکرد تیم بانوان تاحدود زیادی مناسب بود. هرچند نمی توان از عملکرد ضعیف برخی نفرات چون «بهنوش نجفی» به راحتی عبور کرد.
با این حال به نظر می رسد درصورت وجود اتحاد در کادر فنی و نگاه یکسان مسئولان فدراسیون به مربیان، تیم بانوان می تواند در مسابقات قهرمانی آسیا که چندی دیگر در قزاقستان برگزار می شود به موفقیت های متعددی دست یابد.
اما در دیگر سوی میدان کاراته، تیم مردان ایران سرمست از طلای کومیته تیمی جهان و درخشش قابل تحسین در پیکارهای جهانی اتریش، مهیای حضور در بازی های کشورهای اسلامی شد و درحالی که با توجه به نتایج ماه های گذشته یکی از پرامیدترین تیم ها در باکو محسوب می شود، عملکرد نگران کننده ای از خود برجا گذاشت.
«سجاد گنج زاده» مرد طلایی و نابغه سنگین وزن کاراته ایران و جهان دوباره در وزن به اضافه 84 کیلوگرم آقایی کرد و به مدال طلا رسید تا شاید ناجی تیم مردان باشد.
«امیر مهدی زاده» که دو مدال طلا و یک برنز جهان را در کارنامه پرافتخار خود دارد در باکو به برنز اکتفاء کرد. مدالی که به هیچ عنوان برای مهدی زاده افتخار محسوب نمی شود و تلنگری برای این قهرمان خوش اخلاق ایران در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا خواهد بود.شکست برابر پدیده کاراته ازبکستان که در بازی های کشورهای اسلامی چشم ها را خیره کرد، بدون تردید درس گرانبهایی برای امیر کاراته ایران تلقی می شود.
از سوی دیگر، «ذبیح اله پورشیب» کاپیتان تیم ایران که به روزهای پایانی دوران قهرمانی خود نزدیک می شود بازهم نتوانست پاسخ مناسبی به اعتماد کادر فنی دهد و با شکست در همان مسابقه اول حذف شد.
به ناکامی پورشیب باید شکست «سعید احمدی» را هم اضافه کرد که هنوز در باد مدال نقره سال 2012 جهان خوابیده است و در باکو هم خیلی زود حذف شد. نتایج پورشیب و احمدی در سال های اخیر نشان می دهد که این دو دیگر صلابت گذشته را نداشته و شاید زمان آن فرارسیده تا کادر فنی به فکر تزریق خونی تازه در اوزان منهای 84 و منهای 67 کیلوگرم باشد.
«علی اصغرآسیابری» کاراته کا جوان که خیلی ها او را پدیده کاراته ایران می دانند نیز نتوانست در تاتامی باکو حرفی برای گفتن داشته باشد و خیلی زود حذف شد.درحالی که او بدون انتخابی و در حالی که «ابراهیم حسن بیگی» کومیته کای شایسته کشورمان را کنار خود می دید به باکو اعزام شد.
هرچقدر کادر فنی تیم ملی کاراته مردان ایران در مسابقات جهانی اتریش عملکرد درخشانی داشت و تحسین همگان را برانگیخت، اما این مربیان در باکو درس هایی گرفتند تا شاید بتوان با درس گرفتن و به کار بستن آن در آینده، مانع از رقم خوردن نتایج نگران کننده در رویدادهای پیش روی شد.
اکنون به نظر می رسد که «شهرام هروی» و همکارانش در کادر فنی باید جدیت بیشتری در اردوها و تمرینات با ملی پوشان داشته باشند و جدا از بحث دوستی با نفرات، درایت بیشتری را در انتخاب ملی پوشان و روند آماده سازی تیم به کار بگیرند.
کاراته کاهای ایران که پس از قهرمانی جهان و وعده های عملی نشده مسئولان فدراسیون، کمی به حاشیه رفته و به جای تمرکز بر تمرینات، بیشتر توان خود را معطوف به مسائل حاشیه ای از قبیل اعتراض به کیفیت غذای اردوها و پرداخت نشدن پاداش ها معطوف کرده بودند، اکنون باید بیش از گذشته به موفقیت فکر کنند.
بدون تردید پرداخت بموقع پاداش ها مطالبه منطقی ورزشکاران است، اما کاراته کاها و مربیان ایران که اکنون برند قهرمانی جهان را همراه با خود دارند باید در این رابطه رفتار حرفه ای بیشتری از خود نشان دهند.
از سوی دیگر انتظار می رود مسئولان فدراسیون که از اواخر دی ماه سال گذشته سکان هدایت کاراته ایران را برعهده گرفته اند، برنامه های تیم ملی را با قدرت بیشتری دنبال کرده و از ایجاد حاشیه های مخرب جلوگیری کنند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**3783** 1701
خبرنگار: امیر میرزاییان* انتشار: حمید قدیمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال