نتایج نظرسنجی ایرنا در روزهای 17 و 18 اردیبهشت نشان داد؛

نزدیک 67 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند/ سه درصد افزایش مشارکت به نسبت هفته قبل

تهران - ایرنا - درحالیکه کمتر از 5 روز به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است ؛ تازه ترین نظرسنجی ایرنا نشان می دهد که حدود 67 درصد مردم در این انتخابات شرکت می کنند.

میزان مشارکت مردم در این نظر سنجی که در روزهای 17 و 18 اردیبهشت ماه انجام شد ؛ نسبت به دوره قبلی ( 11 و 12 اردیبهشت ) سه درصد افزایش یافته است و پیش بینی می شود روز به روز بر میزان مشارکت مردم در انتخابات آتی ریاست جمهوری افزوده گردد.

ایرنا این نظرسنجی را با نمونه آماری 6 هزارو 89 نفر با روش نمونه گیری تصادفی و با استفاده از ابزار پرسشنامه به صورت حضوری در مراکز 31 استان کشور انجام داده است.

در این نظرسنجی 66,7 درصد جامعه آماری در پاسخ به این پرسش که شما برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که پایان این ماه برگزار می شود چه تصمیمی گرفته اید؟، اعلام کرده اند در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند.

براساس نتایج بدست آمده 16,2 درصد از شهروندان این مراکز اعلام کرده اند هنوز تصمیمی درباره شرکت در انتخابات نگرفته اند .


** نظرات جامعه آماری نسبت به گروه های سیاسی
در این نظرسنجی همچنین از مردم سئوال شد که ' دیدگاه آنان به کدام یک از گروه ها و جریان های سیاسی فعال در کشور نزدیک تر است ؟' که 27.8 درصد پاسخگویان نظرات خود را به اصلاح طلبان، 23.3 درصد به اصولگرایان و 14 درصد به اعتدال گرایان نزدیک تر دانسته اند.

براساس این گزارش، 20.7 درصد اعلام کرده اند نظرشان به هیچ یک از گروه های سیاسی نزدیک نیست و 14.2 درصد نیز نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده اند.

** 51.4 درصد با تصمیم خود کاندیدای مورد نظر را انتخاب می کنند
براساس این نظرسنجی، 51.4 درصد در پاسخ به این پرسش که چه افرادی در تصمیم گیری شما در رای نهایی تاثیرگذارند، اعلام کرده اند با تشخیص خودشان کاندیدای موردنظر خود را انتخاب می کنند.

این درحالیست که 15.7 درصد آنان، نظرات خانواده و دوستان، 12,6 درصد مراجع و روحانیون، 13,2 درصد جریان ها و گروه های سیاسی، 5,2 درصد دانشگاهیان و 1,8 درصد هنرمندان و ورزشکاران را در تصمیم گیری برای رای نهایی خویش موثر می دانند.

** 63,4 درصد مردم کاندیدای خود را انتخاب کرده اند
63,4 درصد از پاسخگویان نظرسنجی ایرنا در جواب این پرسش که «آیا برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کرده اید؟'، گفته اند: کاندیدای مورد نظرشان را از اکنون انتخاب کرده اند اما 36,6 درصد دیگر منتظر شنیدن برنامه نامزدها تا پایان تبلیغات هستند تا در این زمینه تصمیم بگیرند.
با توجه به شدت گرفتن فعالیت های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری و برگزاری سه مناظره تلویزیونی ؛ پیش بینی می شود در روزهای آینده بر میزان مشارکت مردم در این انتخابات افزوده شود.

ایرنا تا زمان انتخابات؛ با انجام نظر سنجی های مختلف میزان مشارکت مردم و نظرات آنان پیرامون دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را مورد سنجش قرار می دهد و نتایج را به اطلاع مردم می رساند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با رقابت شش نامزد شامل حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی ، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، سیدمصطفی میرسلیم و سید مصطفی هاشمی طبا روز جمعه 29 اردیبهشت همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می شود.
پژوهشم ** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال