چین و ازبکستان چند قرارداد به ارزش 10 میلیارد دلار درحوزه جاده ابریشم امضا کردند

پکن - ایرنا - در شرایطی که پکن برای میزبانی اجلاس همکاری بین المللی راه ابریشم آماده می شود، شرکت های چینی و ازبکستانی توافقنامه هایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار با یکدیگر به امضا رسانده اند.

به گزارش ایرنا، این اجلاس از فردا به مدت دو روز اطراف شهر پکن برگزار می شود و چین پیشتر اعلام کرده بود با بیش از ۲۰ کشور توافقنامه های راه ابریشم و طرح های ذی ربط امضا خواهد کرد.
تلویزیون مرکزی چین روز شنبه اعلام کرد که توافقنامه های دو کشور امروز و در جریان دیدار «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان با «شی جین پینگ» همتای چینی او امضا شده است که برای شرکت در اجلاس جاده ابریشم برای اولین بار به پکن سفر کرده است.
بر اساس این گزارش، «شی» در این دیدار از ازبکستان به عنوان همسایه، دوست و یار نزدیک چین یاد کرد و گفت که در برنامه راه ابریشم دو کشور همکاری نزدیکتری خواهند داشت.
هر دو طرف در این ملاقات در باره راه های گسترش همکاری، اجرای طرح های زیربنایی مشترک و برنامه های اساسی برای راه ابریشم گفت و گو کردند.
دو طرف افزودند که اگر قرار است برنامه های اقتصادی مانند راه ابریشم اجرایی شود باید ریشه تروریسم، افراط گرایی و انشعاب طلبی در منطقه خشکانده شود.
«شی» و «میرضیایف» گفته اند که عزم آنها برای مبارزه با این سه پدیده کاملا جدی است و دو طرف برای اجرای طرح های ذی ربط لازم است برای مقابله با این نیروها تدابیری اندیشه کنند.
فناوری، حمل و نقل، امور فرهنگی، بهداشت و پزشکی، ‌برق، گردشگری، کشاورزی و اجرای طرح های زیربنایی راه ابریشم از جمله اسنادی است که امروز در حضور رئیسان جمهوری دو کشور در پکن امضا شده است.
دو کشور پیشتر نیز در اجرای طرح های زیربنایی با یکدیگر همکاری داشته اند که از جمله این طرح ها می توان به ساخت تونلی به طول ۴۷ کیلومتر در ازبکستان اشاره کرد.
این تونل که چینی ها در مدت ۹۰۰ روز آن را ساخته و سال گذشته به پایان رساندند، در زمره بزرگترین تونل های آسیای مرکزی محسوب می شود.
آساق**۲۳۱**انتشاردهنده: فرهاد راستی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال