رکوردزنی رشد تولید علم برتر ایران در 15 سال اخیر

تهران- ایرنا- تولید علم برتر ایران در عرصه بین الملل با تجربه رشد 70 درصدی در سال 2016 نسبت به سال 2015، بالاترین نرخ رشد در 15 سال گذشته را به ثبت رساند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سرپرست آی اس سی با استناد به آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص اساسی علم (ESI-ISI) گفت: آمار تولید علم برتر ایران در سال 2007 میلادی، 55 مورد بود که در سال های 2008 و 2009 به 46 و 48 مورد تنزل یافت، اما مجددا روند صعودی در پیش گرفت و سال 2010 به 83 مورد افزایش پیدا کرد.
محمدجواد دهقانی افزود: تعداد مقالات برتر کشور در سال 2007 میلادی تعداد 55 مورد اعلام شده است که این رقم در سال 2008 میلادی کاهش یافت و به 46 مورد رسید؛ این تعداد در سال 2013 میلادی به 134 مورد رسید و در سال 2014 میلادی مجددا افزایش یافت و به 163 مورد رسید.
وی ادامه داد: در سال 2015 میلادی تعداد این مقالات به 216 مورد و در سال 2016 میلادی به 368 مورد افزایش یافت و گرچه اطلاعات سال 2017 میلادی هنوز کامل نشده است، اما از جمهوری اسلامی ایران در این سال 10 مقاله برتر در پایگاه شاخص های اساسی علم ثبت شده است.
به گفته دهقانی، سهم حوزه مهندسی از کل تولید علم برتر دنیا حدود 4 درصد است و بعد از آن بیشترین سهم از تولید علم برتر دنیا متعلق به حوزه ریاضیات و حدود 3 درصد است.
وی با یادآوری این که یک درصد از مقالات دنیا 18 درصد از استنادهای آن را دریافت می کنند که تولید علم برتر کشور را تشکیل می دهند، گفت: مقالات برتر در بازه 10 سال اخیر توسط پایگاه شاخص های اساسی علم آی.اس.آی به صورت دو ماه یکبار روزآمد و اعلام می شود، از همین رو تعداد این مقالات همیشه تغییر می کند و ممکن است یک مقاله در یک دوره زمانی در دسته مقالات برتر قرار گیرد و در یک دوره دیگر از این فهرست حذف شود.
اساسا مقالات پر استناد یا مقالات برتر به دلیل اهمیت آن به عنوان شاخصی برای کیفیت علم تلقی می شود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان این که سهم رشته های موضوعی مختلف از تولید علم برتر دنیا یکسان نیست، اظهار داشت: سه حوزه مهندسی، ریاضیات و علوم کشاورزی بالاترین سهم از تولید علم برتر دنیا در مقایسه با دیگر حوزه های کشور را به خود اختصاص داده اند و هر یک از این حوزه ها حدود سه تا چهار درصد از تولید علم برتر دنیا را در اختیار دارند.
دهقانی خاطرنشان کرد: اگر کل مقالات برتر کشور را مدنظر قرار دهیم و سهم هر یک از رشته ها را مورد توجه قرار دهیم، وضعیت رشته ها از بعضی ابعاد تغییراتی می کند به طوری که حدود 35 درصد تولید علم برتر کشور در حوزه مهندسی تولید می شود، حدود 14 درصد تولید علم برتر کشور توسط پژوهشگران کشور در حوزه شیمی تولید می شود و سهم رشته های ریاضیات، فیزیک و علوم کشاورزی هر کدام حدود هشت درصد است.
وی افزود: تعداد مقالات برتر حوزه مهندسی نیز 453 مورد است و سهم پژوهشگران حوزه های شیمی، ریاضیات، فیزیک و علوم کشاورزی به ترتیب 176، 106، 102 و 99 مورد است.
علمی**1055**
دریافت کننده : زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال