ضرورت تغییر در مدیریت 28 ساله فدراسیون بوکس

تهران - ایرنا - تداوم روند نزولی فدراسیون بوکس در سال های اخیر و خارج نشدن از شرایط نابسامان این رشته ورزشی، نشان می دهد که این رشته المپیکی برای رسیدن به سرمنزل مقصود نیاز به تغییرات در راس دارد و زمان آن فرارسیده که با حضور نیروهای تازه نفس ،جوان و دارای افکار و ایده های نو و روزآمد، خونی تازه در رگ های مدیریتی این فدراسیون به جریان افتد.

به گزارش ایرنا، فدارسیون بوکس 28 سال است که به ریاست «احمد ناطق نوری» اداره می شود و هرچند در سال های ابتدایی تفکرات این رئیس سبب شد تا بوکس ایران در مسابقات مختلف نتایج به نسبت خوبی کسب کند، اما چند سالی است که بوکس ایران در داخل و حتی بیرون رینگ، حرفی برای گفتن در عرصه بین المللی ندارد و در بیشتر تورنمنت های بین المللی نتیجه ای جز شکست بدست نیاورده است.

** ناکامی در رقابت های گوناگون
بوکس ایران زمانی در بین قدرت های آسیا حضور داشت و حتی فروپاشی شوروی سابق و حضور کشورهایی چون ازبکستان و قزاقستان در قاره کهن هم نمی توانست مانع از کسب نتایج خوبی برای بوکسورهای ایران باشد، اما در سال های اخیر دیگر ورزش کاران این رشته در ایران حرفی برای گفتن در میادین بین المللی ندارند.
تیم ملی ایران هفته گذشته در رقابت های بوکس قهرمانی بزرگسالان آسیا که در ازبکستان برگزار شد، هرچند با نفراتی جوان که همگی نخستین تجربه آسیایی را پشت سرمی گذاشتند به میدان رفت، اما تنها با یک مدال برنز به کار خود پایان داد تا ضعیف ترین نتیجه ممکن به دست آید و این اتفاق نشان دهد که مدیریت تقریبا 3 دهه ای در فدراسیون بوکس نه تنها در نتیجه گیری ناموفق بوده بلکه در زمینه آموزش، کشف استعدادها و آینده سازی برای این رشته مدال آور المپیکی نیز کارنامه ای ضعیف از خود برجای گذاشته است.
در دوره گذشته این مسابقات هم تیم ملی بوکس ایران با دو مدال برنز به کار خود پایان داد و در شرایطی ناامید کننده در پیکارهای انتخابی المپیک در سطح قاره آسیا حتی موفق به کسب حتی یک سهمیه هم نشد.
دو ماه بعد بوکسورهای ایران به باکو اعزام شدند تا این بار برای رسیدن به المپیک با حریفان جهانی روبرو شدند که بازهم تمامی نفرات با شکست رینگ را ترک کردند.
شکست سخت «احسان روزبهانی» بوکسور پر ادعای ایران در دور نخست المپیک 2016 آنهم برابر رقیبی گمنام از هلند، تنها گوشه ای از این ناکامی ها تلقی می شود و به همه اینها باید به حاشیه ها و حرف و حدیث های داخلی در فدراسیون و درگیری های رسانه های ورزشکاران این رشته با کادرهای فنی و مدیریتی را نیز باید افزود.
در این سال ها نباید از شکست جوانان بوکس ایران در عرصه های مختلف نیز به راحتی عبور کرد که ضعف در انجام کارهای پایه ای و آینده سازی را نیز بیش از پیش نمایان کرد.

**ضعیف در دیپلماسی بین المللی
از چند سال قبل که در جهان ورزش بوکس آماتور به تدریج در مسیر حرفه ای شدن گام برداشت، مشکلات بوکس ایران بیشتر عیان شده است.
دکتر چو که از سال 2014 ریاست فدراسیون جهانی این رشته ورزشی را برعهده گرفت، تغییرات گسترده را کلید زد. پیش از آن نتایج هر مبارزه روی تابلوی نتایج نقش می بست، اما با تصمیم فدراسیون جهانی دیگر امتیازی وجود نداشته و پنج داور در پایان سه راند، فرد پیروزی را معرفی می کنند.
در حالی که داشتن کرسی های بین المللی در هر رشته ای ورزشی و به خصوص رشته های انفرادی و المپیکی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما فدراسیون بوکس برغم تجربه 28 ساله مدیریت آن در این زمینه نیز هیچ حرفی برای گفتن نداشته، چرا که به نظر می رسد رئیس پا به سن گذاشته فدراسیون بوکس ایران دیگر انگیزه ای برای جنگجویی و گرفتن حق بوکسورهای کشورمان در تصمیم گیری ها و رویدادهای بین المللی ندارد و حتی تیم ایران را در رویدادهای گوناگون همراهی نمی کند.
در سه سال اخیر بارها حق بوکسورهای ایران در مسابقات مهم از سوی داوران پایمال شده، اما به دلیل نداشتن کرسی مهم بین المللی، این حق خوری ها دیده نشد.

** اختلافات داخلی فدراسیون
شاید فدراسیون بوکس یکی از معدود فدراسیون های ورزشی ایران باشد که در سه تا چهار سال اخیر بیشتر وقت و انرژی خود را به اختلاف نظرها و درگیری های داخلی معطوف کرده است.
اختلاف بی پایان مربیان داخلی که هرکدام در مقطعی هدایت تیم ملی را برعهده داشته و همگی نیز شکست خورده اند، طی سال های اخیر یکی از بارزترین مشکلات این رشته بوده است که به دلیل نبود نظارت و مدیریت صحیح به مشکلی اساسی تبدیل شده است.
حتی فدراسیون در این سالها نتوانسته برخی مشتزنان خود که سودای قهرمانی جهان و المپیک را در سر می پرورانند و در واقع برغم ادعاها یک مغلوب همیشگی هستند را کنترل کند.
شاید بتوان گفت بوکس از معدود رشته هایی باشد که شکست تیم ملی در مسابقات مختلف عده ای از دست اندرکاران اعم از مربیان و ورزشکاران این رشته را خوشحال هم می کند!
**ضرورت دمیده شدن روح تازه مدیریتی
به نظر می رسد رئیس باتجربه این فدراسیون که سال ها در عرصه های سیاسی و ورزشی حضور داشته است، بعد از 28 سال دیگر انگیزه لازم را به دلایل مختلف ندارد و بهتر است برای ایجاد تحول و نوآوری در بوکس هرچه زودتر جای خود را به فردی تازه نفس و با انگیزه تر بدهد.
هرچند شنیده می شود، رئیس فدراسیون در ماه های اخیر اختیارات خود را به نائب رئیس فدراسیون واگذار کرده، اما بهتر است مدیریت جدید و جوانی سکان هدایت کشتی به گل نشسته بوکس را برعهده بگیرد، چراکه بدون تردید توان بوکس ایران بسیار بیشتر از اینهاست.
دوره ریاست رئیس فدراسیون بوکس اردیبهشت ماه سال آینده به اتمام می رسد و به نظر می رسد باید از سوی مسئولان وزارت ورزش هرچه سریعتر راه چاره ای برای این فدراسیون اندیشیده شود تا زمان برای حضور قدرتمند در بازیهای آسیایی اندونزی که اواسط سال آینده برگزار می شود، برای این رشته از دست نرود.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**3783** 1701
خبرنگار: امیر میرزاییان* انتشار: حمید قدیمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال