آموزش تکنولوژی تولید گل های آبی رنگ جهان در ایران

تهران- ایرنا-دو دانشمند برجسته ژاپنی که تولید نخستین گل‌های زینتی آبی رنگ جهان را به نام خود ثبت کرده‌اند در سفر به ایران، آخرین تکنیک‌های بیوتکنولوژیک بهنژادی گل و گیاهان زینتی را آموزش دادند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، قائم مقام فناوری این پژوهشکده اظهار داشت: دکتر یوشیکاتزو تاناکا و دکتر ماساهیرو می به منظور بازدید و برگزاری کارگاه آموزش اصلاح مولکولی گیاهان زینتی به پژوهشکده دعوت شدند و طی دو روز گذشته (16 و 17 اردیبهشت ماه) دوره آموزشی برگزار کردند.
به گفته دکتر پژمان آزادی، این دو دانشمند ژاپنی در دوره آموزشی دو روزه، آخرین تکنیکهای بیوتکنولوژیک بهنژادی گل و گیاهان زینتی را به صورت تئوری و عملی به شرکت کنندگان آموزش دادند.
وی ابراز امیدواری کرد با حضور این دو دانشمند برجسته ژاپنی در پژوهشکده ضمن استفاده از دانش و تجارب آنها زمینه همکاری با شرکت سانتوری - تنها تولیدکننده تجاری گلهای زینتی مهندسی ژنتیک شده - در تولید ارقام جدید گیاهان زینتی حاصل از مهندسی ژنتیک از ارقام بومی در کشور فراهم شود.
آزادی با اشاره به گردش مالی 200 میلیارد دلاری گل و گیاهان زینتی در جهان که موتور محرکه آن تولید ارقام جدید است اظهار داشت: گل های زینتی آبی رنگ که با روشهای سنتی قابل تولید نیستند حداقل 60 برابر گلهای معمولی قیمت دارند از همین رو دستیابی به تکنیکهای مهندسی ژنتیک تولید این گلها ارزش افزوده فوق العاده بالایی دارد.
پرفسور یوشیکاتزو تاناکا که از طریق مهندسی ژنتیک موفق به تولید نخستین گل رز آبی رنگ در جهان شده است برنده جوایز علمی متعدد از جمله جایزه علوم کشاورزی اتحادیه انجمن‌های علمی کشاورزی ژاپن است.
او تاکنون بیش از 9 فصل کتاب به زبان انگلیسی و 10 فصل به زبان ژاپنی و بیش از 153 مقاله علمی تالیف کرده است.
پرفسور ماساهیرو می نیز استاد دانشگاه Chiba در ژاپن با بیش از سه دهه سابقه فعالیت در زمینه اصلاح گیاهان زینتی دارد.
در دهه اخیر بیشتر تمرکز وی بر روی مهندسی ژنتیک گیاهان زینتی بوده و از مهمترین دستاوردهایش می توان به تولید اولین گل ارکیده و گل کوکب به رنگ آبی حاصل از روش های مهندسی ژنتیک اشاره کرد.
این دانشمند ژاپنی همچنین در زمینه کشت بافت گیاهان زینتی به ویژه کشت پروتوپلاست و پروتوپلاست فیوژن دستاوردهای ارزشمندی داشته است.
پروفسور می بیش از 230 مقاله در مجلات معتبر بین المللی منتشر کرده و عضو هیات تحریره چندین مجله بین المللی در حوزه بیوتکنولوژی است.
علمی**1055**1440
دریافت کننده : زینب کارگر ** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال