نخستین مستند تبلیغاتی اسحاق جهانگیری؛ جهانِ جهان را به بد مسپرید

تهران- ایرنا- نخستین مستند تبلیغاتی اسحاق جهانگیری با عنوان «همه برای ایران» در قالب گفت و گو با کارشناسان سیاسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی درباره مسایل و مشکلات روز کشور از شبکه یک سیما به نمایش درآمد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، در مستند تبلیغاتی این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سید محمد بهشتی کارشناس حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، فرشته طاهرپور تهیه کننده و فیلم ساز، صادق زیبا کلام استاد دانشگاه، سمیه توحیدلو فعال اجتماعی و سعید لیلاز استاد دانشگاه به طرح سوال پرداختند.
در این مستند از جهانگیری خواسته شد که کلی حرف نزند چرا که جامعه به این مسایل حساسیت دارد و سوالاتی از قبیل «چرا ایران را دوست دارید؟»، «چرا درباره مشکلات گذشته تا کنون صحبت نشده است؟»، «آیا قرار است هر 4 سال سن وزرا بیشتر شود؟»، «چرا وابستگی ارزی کشور از 35 میلیارد دلار در سال 84 به 100 میلیارد دلار در سال 90 رسید؟» و این که «قرار است از این به بعد چه اقداماتی انجام شود؟» پرسیده شد.

**کاهش بدبینی مهمترین کار دولت یازدهم
جهانگیری ضمن تشکر از کارشناسان شرکت کننده در این فیلم مستند گفت: مهمترین کار این دولت این بود در یک مقطعی کاری کند که بدبینی ها را کم کند. افراد بتوانند در یک سالن دور هم بنشینند و با هم گفت و گو کنند حتی در بین شخصیت های اول مملکت.
وی افزود: به یکی از بزرگان کشور گفتم که شما فکر می کنید اگر روزی در این کشور اتفاقات بدتری بیفتد، همین شما نسل اول انقلاب می توانید دورهم بنشینید و باهم دیگر برای آینده ایران گفت و گو کنید؟ این باید حل شود. تا چه زمانی می توانیم این شرایط را ادامه دهیم.
این نامزد ریاست جمهوری گفت: بالاخره آقایان که در جناح های مختلف و در سطح تصمیم گیری آینده ایران هستند باید دور یک میز بنشینند و در جایی که می نشینند یک مساله برایشان مهم باشد که آینده ایران چه می شود؟
جهانگیری ادامه داد: بالاخره ما باید این وضعیت را بهم می زدیم. نمی شد که یک عده در خارج از کشور هر روز یک ایران هراسی و فشاری علیه ایران به بهانه هسته ای درست کنند و تحریم کنند. شورای امنیت تحریم کند، قطعنامه ذیل فصل هفتم را تصویب کنند. ایران را در کنجی ببرند؛ همه گزینه ها روی میز است یعنی جنگ هم هست. یعنی هر اتفاق دیگری هم می تواند بیفتد.

**هسته ای ایران را می خواهیم اما تحریم را نه
صادق زیبا کلام، کلام این نامزد انتخاباتی را قطع کرد و گفت: همین هسته ای آنچه که شما گفتید و آنچه که دولت یازدهم گفته که درست هم بوده است اصطلاحی که حالا شما چون آدم با ادبی هستید این اصطلاح را به کار نمی برید که من به کار می برم چرا شما نمی گویید کشور چه بهایی برای هسته ای پرداخته است؟ البته من می دانم که اینها به دولت ارتباطی پیدا نمی کند ولی چرا آقای جهانگیری راجع به اینها صحبت نمی کنید؟
سعید لیلاز هم ادامه داد: یا چرا دکتر در گذشته صحبت نشده است؟ می گویند یک آقایی نشسته بود، دعا می کرد و می گفت خدایا من را نیامرزد. یکی آمد گفت آقا این چه طرز دعا کردن است؟ در جواب گفت آقا دارم شکسته نفسی می کنم در خدمت ذات احدیت. این شکسته نفسی و فروتنی دولت آقای روحانی هم چیز عجیبی است. برای اینکه همه اینها را ما گذاشتیم چهارسال فرصت داشتیم بگوییم چه کار کردیم؟ چه اتفاقی در این کشور افتاده و به کجا کشیده شده است؟
جهانگیری در پاسخ به زیبا کلام و سعید لیلاز گفت: هسته ای شدن در حد دانش هسته ای تقریبا اجماعی برای همه دولت های قبل بود. یعنی بحث اصفهان در دوره آقای هاشمی شروع شد. بحث سانتریفیوژها در نطنز در دوره آقای خاتمی شروع شد. پس این گستردگی تعداد سانترفیوژها در دوره احمدی نژاد شروع شد. هیچ کدام از اینها خلاف مقررات بین المللی نبوده است.
وی افزود: مهم این است که در یک مقطعی آژانس بین المللی انرژی هسته ای سعی کرد، یک بزرگنمایی کند. بعد هم کشورهای قدرتمند دنیا اینها را بهم انداختند که باید به ایران فشار بیاوریم که ایران به این دانش دسترسی پیدا نکند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما نشان دادیم که در همین دوره می توانیم با مذاکره، گفت و گو، منطق و دیپلماسی فعال، هم دانش هسته ای را داشته باشیم و هم فشارها را از روی کشور برداریم.
جهانگیری اضافه کرد: ببینید تفاوت این است. یک عده ای زود ما را متهم می کنند که شما نمی خواهید ایران هسته ای باشد. شما نمی خواهید ایران دانش هسته ای داشته باشد؟ نه ما می خواهیم ایران دانش هسته ای داشته باشد ولی ما نمی خواهیم ایران تحریم شود.
زیبا کلام در ادامه صحبت جهانگیری گفت: آقای جهانگیری درست می گویند. دولت یازدهم تمام تلاشش این بود که هسته ای را کج دار و مریض جلو ببریم ولی دنیا را در برابر خود قرار ندهیم. یک بار شما ندیدید که آقای دکتر ظریف بگوید هسته ای اینطوری و آن طوری است. یکبار آقای روحانی نیامده بگوید دنیا آمده که می خواهد ما هسته ای نشویم؟ منافع عده ای به تحریم ها گره خورده بود که این یک واقعیت است.

**در سال 90 گفتم که مسئولان اقتصادی باید عوض شوند/مردم به آن ها اعتماد نداشتند
بعد از آن سعید لیلاز افزود: واقعا آقای دکتر ما در گذشته انتظار داشتیم و الان انتظار داریم به آن وضعیتی که تحویل گرفته شده پاسخ داده شود و توضیح داده شود که چه بساطی برای این کشور اجرا شده است. چرا همزمان وابستگی ارزی اقتصاد ایران را از 35 میلیارد دلار در سال 1381 به 100 میلیارد دلار در سال 1390 رساندید؟ و شما چکار کردید؟
زیبا کلام هم از جهانگیری سوال کرد که در سال 92 وضع چگونه بود؟
جهانگیری که اکنون در کسوت معاون اول رئیس جمهوری است، مسئولیت ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد را برعهده دارد و به نوعی فرمانده اقتصاد مقاومتی است، پاسخ داد: فکر می کنم در سال 90 یا 91 بود که قیمت دلار آسانسوری بالا می رفت؛ نامه ای نوشتم خدمت رهبر معظم انقلاب و گفتم آقا بنده بعنوان یک آدمی که از بیرون به این کشور نگاه می کنم و هیچ مسوولیتی ندارم، الان وقت آن است که مسئولین اقتصادی دولت همه عوض شوند نه اینکه دولت عوض شود. مردم اعتمادشان را نسبت به اینها از دست داده اند.
وی ادامه داد: به من گفته شد که اگر بابک زنجانی دیگری در دولت شما پیش آمد که گفتم حداقل آن وزیرش باید سریع برکنار شود. گفتند اگر بزرگ تر شد که گفتم معنی اش آن است که من هم باید بروم. این که دیگر تعارف ندارد. اگر مقامی نتواند این
قدر کنترل کند که منابع کشور این طور برود باید برکنار شود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: بنابراین در این دوره ما گفتیم که باید شفافیت در منابع تصمیمات اقتصادی کشور حاکم باشد.سامانه های متعدد اقتصادی برای نظام بانکی تعریف شد.

**رابطه بین فساد و اقتصاد دولتی یک رابطه یک به یک است
که زیبا کلام گفت: از یک طرف این همه نهادهای کنترل کننده و از طرف دیگر این همه دقت برای آدم هایی که حکم می گیرند و مسوول می شوند تا همه درست، متدین و پاک باشند؛ پس چرا اینقدر دزدی زیاد است؟
جهانگیری پاسخ داد: آقای زیبا کلام، مهمترین آن این است که ما به هر میزانی که اقتصادمان دولتی باشد فساد در آن بیشتر است. رابطه بین فساد و اقتصاد دولتی یک رابطه یک به یک است. هیچ جای دنیا نیست که اقتصاد دولتی داشته و فساد در آن نباشد. به هر میزانی که دولت خودش را از اقتصاد کنار بکشد معنایش این است که فساد در آن کشور کمتر خواهد شد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید مردم میدان دار اقتصاد باشند. باید کارهای دولتی شفاف شود. باید مجوزهای زیادی که امروز در دستگاه های دولتی وجود دارد لغو شود. این مجوزها یک نوعی گیردادن است که مردم مراجعه کنند.

**عده ای فشار آوردند تا گمرک الکترونیکی نشود
لیلاز گفت: مثل کاری که در گمرک انجام دادیم که جهانگیری جواب داد: همین مثالی که آقای لیلاز گمرک را گفتند. واقعا یکی از دستگاه هایی بود که به سنتی ترین روش اداره می شد. صادرکننده و واردکننده مراجعه می کرد که یک روز کالایشان زودتر گیرشان بیاید و زودتر بتوانند صادر یا وارد کنند، چه حجمی از نظر اقتصادی منافع برایشان دارد، یک مامور آنجا می توانست آنها را 100 روز معطل کند، گمرک آمد تمام سیستم را سامانه ای کرد.
وی ادامه داد: رییس گمرک به من می گفت عده ای که دنبال آن رانت ها بودند به ما فشار آورده اند که چرا ما با کارشناسان صحبت نکنیم؟ چرا نمی گذارید یکسری حرف ها است که دلیل ندارد از طریق الکترونیکی و سامانه ای باشد. ما با صحبت بهتر می توانیم مسایل را حل کنیم. کامل این گونه حرکات قطع شده است و شما امروز به عنوان یک صادر کننده وقتی جنس را می آوری نمی دانی که پرونده ات دست چه کارشناسی است؟

**
در ادامه سید محمد بهشتی به فضای فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم که اتفاقاتی که افتاد همین بود که در این جلسه افتاد. یعنی اقتصاد وسیاست در واقع فضا را آن قدر پر کرده بود که اجازه عرض اندام به حوزه فرهنگی خیلی ندادند.
وی افزود: به نظر من عمده کاری که دولت یازدهم در عرصه فرهنگ توانسته انجام دهد، این بود که فضای متشنج و مضطرب حوزه هنر و فرهنگ را آرام کرد ولی هنوز در این فضا شاهد نشاط جدی نیستیم، ممکن است امنیت در فضای فرهنگ ایجاد شده باشد ولی احساس امنیت وجود ندارد. جامعه نسبت به این موضوع حساسیت دارد. در صورتی که آن قدری که فشار روی جنبه های سیاسی هست آن را نمی بینیم که به این حوزه وارد شده باشد.
بهشتی ادامه داد: واژه انقلاب را با تولید بحران یکی فرض کردند. یعنی هرکسی تولید بحران کند و بازی را بهم بزند این انقلابی محسوب می شود و آن کسی که از روی عقل و تدبیر این کار را به سرانجام برساند، این ضد انقلاب معرفی می شود. وقتی که شما شرایط بحرانی در جامعه ایجاد می کنید این شرایط بحرانی امکان داشتن افق روشن را از بین می برد.
این شرایط بحرانی است که تولید نابهنجاری اجتماعی و بیکاری می کند و فضای کسب و کار را ضعیف می کند. این فضای بحرانی است که ایران ستیزی را در دنیا تقویت می کند. این اتفاقا بحث فرهنگی دارد، اجازه بدهند فرهنگی ها صحبت کنند و یک عرض اندام کنند آن وقت مشخص می شود که صحبت ها منشا آن چیست؟**افرادی با شعار بر سرکار می آیند و کشور را تا آستانه تخریب می برند
در ادامه جهانگیری پاسخ داد: فرهنگ بستر و پیش نیاز هر توسعه در کشور است. اگر می خواهیم توسعه اقتصادی یا سیاسی دهیم باید فرهنگ کشور توسعه پیدا کند. یعنی توجه به فرهنگ حتما جزو یکی از پیش نیازهای اصلی توسعه است و دولتی می تواند این کار را انجام دهد که فکر نکند همه کاره فرهنگ است.
وی ادامه داد: یک دولتی می تواند این کار را انجام دهد که فرهنگی باشد. شخصیت ها، افراد و جهت گیری های این دولت باید فرهنگی باشد و این آگاهی را داشته باشد که اگر می خواهد به آینده ایران فکر کند باید به فرهنگ کشور جایگاه و بها داده شود.
نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: من حتما اگر از شما سوال کنم شما خواهید گفت دوره اصلاحات دوره خوبی برای فرهنگ و هنر بود. آن دوره این طور نیست که نقص یا موانع نداشته و مشکل پیش روی آن نبوده است؟ آن دوره ، دوره خوبی بوده است و در آن مسیر می توانستیم به نقطه بهتری برسیم؟
جهانگیری افزود: اگر یکسری افرادی که هویت، سابقه و زمینه خوبی ندارند و با شعار سرکار می آیند می توانند کشور را تا آستانه تخریب و ویرانی در بخش های مختلف ببرند. ممکن است مردم فقط بخش اقتصادی را ببینند، بخش فرهنگ آن هم یک طور دیگر است.
وی ادامه داد: حتی یک خانه سینما هم بسته می شود، یعنی جایی که هنرمندان باهم گپی می زدند؛ دیگر می بینند راهی پیدا نمی کنند. آن هم هنرمندان ایران که کارآفرینند. این که آقای فرهادی فیلم فروشنده را تولید می کند و اسکار می گیرد این افتخار است. و معلوم است که استعداد و هنرمند ایرانی چنین زمینه و ظرفیتی دارد.

**بیشترین بودجه فرهنگی در اختیار نهادهایی است که همیشه می گویند فرهنگ دچار مشکل است
نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: این که ده ها سازمان و تشکیلات مختلف برای فرهنگ در کشور درست شده است و از جاهایی هستند که بودجه شان را از دولت می گیرند و هیچ کدامشان هم به دولت پاسخگو نیستند. یعنی تعجب این است که همین بخش فرهنگی که گاهی اوقات از آن بیشتر گلایه می کنیم، دولت بیشترین پول را به نهادهایی می دهد که خارج از دولت هستند و به اصطلاح کار فرهنگی هم می کنند؛ همیشه هم می گویند فرهنگ بد است و دولت را متهم می کنند.

**مدیران با تجربه سرمایه های کشورند
سمیه توحید لو فعال اجتماعی در خصوص آزدی های فرهنگی از جهانگیری پرسید که خیلی جاها احساس می کنیم کمبود این آزدی های فرهنگی و اجتماعی و بعد، آزادی های سیاسی جلوی نفس مردم را گرفته است، هر دو لازم است.
جهانگیری پاسخ داد: مهم این است که وقتی می خواهیم دولت انتخاب کنیم، دولتی انتخاب کنیم که فکر می کنیم در این زمینه ها با ذهن باز حرکت می کند.
توحید لو ادامه داد: فرمودید برای آواربرداری آمدید، درست. تا اینجا پذیرفته می شود. برای آواربرداری نیروی با تجربه می خواستید. باز این درست و تا اینجا پذیرفته می شود. از اینجا به بعد قرار است چه کنید؟ آیا ساخته اید. آیا جوانی وجود دارد؟ یا قرار است چهار سال، چهار سال میانگین سن وزرای ما بالا برود؟
جهانگیری توضیح داد: راجع به این که سن مدیران بالاست. البته این یک واقعیت است که یک کشور جوان، نیازمند این است که همیشه بستر و فضا برای جوانانش فراهم شود. ما جوان بودیم و پیر شدیم. 26، 27 ساله بودم که نماینده مجلس شدم. فکر می کنم 33، 34 ساله بودم که استانداری استان پیچیده و مهمی چون اصفهان به من داده شد.
وی افزود: ولی باید بپذیریم که آن موقع، به هر دلیلی سن بالاترها در نظام مدیریتی کشور حضور و ورود نداشتند. فرض کنید همین نسل اول انقلاب که گفته می شود، ماکزیمم 20 سال از ما بزرگتر بودند. کشور خیلی خسارت دید و خیلی هزینه کرد که جهانگیری، جهانگیری امروز شود.

**این که یک دفعه دست آقایی را می گیرند و او را وزیر کنند، نتیجه اش اتفاقی است که برای کشور افتاد
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بالاخره، مدیر باید پله را طی کند. این که یک دفعه دست آقایی را از یک جایی می گیرند و او را وزیر می کنند نتیجه اش اتفاقاتی بود که برای کشور افتاد. این مدیران باتجربه سرمایه های ما هستند و باید از آنها استفاده کنیم. ولی این معنایش آن نیست که همیشه باید اینها بمانند. نه.
جهانگیری خاطرنشان کرد: ما امسال یک مصوبه ای در شورای عالی اداری تصویب کردیم که دو هزار جوان دستیار ویژه وزرا، استانداران و معاونین باشند که در کنار اینها تربیت شوند و از نخبگان باشند و ویژگی های علمی هم برای آنها قایل شدیم که یک جوری جوانان را وارد بدنه مدیریتی کشور در سطوح مختلف کنیم.

**سپاه، آستان قدس و پروژه های اقتصادی
صادق زیبا کلام هم گفت: این اقتصاد ما، حالا دولتی است اگر شاخصه صفر تا صد بگیریم چه درصدی از این اقتصاد در حقیقت زیر نظر دولت به معنای قوه مجریه است؟ پاسخگو به مجلس است، می تواند مجلس تحقیق و تفحص بگذارد و چه درصدی از آن نه ربطی به دولت دارد نه پاسخگو به مجلس است؛ خودشان وارد و خودشان صادر می کنند. خودشان می سازند و خراب می کنند و بعد وقتی مشکلات اقتصادی به وجود می آید آن وقت می آیند می گویند آقای روحانی ببین چقدر بیکار است و تورم را می بینید.
جهانگیری پاسخ داد: در اقتصاد دست دولت بسته نیست تا الان حداقل نبوده است.
زیباکلام در خصوص سپاه پرسید که جهانگیری گفت: همین سپاه را چه کسی کار می دهد؟ مگر می تواند به زور بگوید اتوبان برمی دارم می سازم؟ دولت به آن می دهد. یا همان آستان قدس چه کسی مجوز کارخانه به آن می دهد؟
زیباکلام افزود: دولت می تواند به سپاه و آستان بگوید نه.
جهانگیری پاسخ داد: بله. سپاه خیلی جاها آمده از ما در دوره ما پروژه خواسته، به آن ندایدم. خیلی از جاها پروژه دستش بوده، کند عمل کرده از سپاه گرفتیم. خیلی جاها هم انصافا از خیلی جاها بهتر عمل کرده است.
وی افزود: فرض کنید یک دستگاه مالی مهم است. اگر دولت اراده کند که این دستگاه دارد تخلف می کند می تواند ورود کند.

**عواملی که اقتصاد کشور را رنج می دهد/مدعیان تونل سازی در تهران تونل نوسود را ببینند
زیبا کلام در خصوص ارتبطات و بانک پرسید که جهانگیری اظهار داشت: این ها دو روز سهام مخابرات را دیر پرداخت کردند بالاخره مخابرات اجازه گرفت سهمش را به حراج گذاشت. آمدند از رئیس جمهوری اجازه گرفتند و گفتند 15 روز وقت دهید پرداخت می کنیم و پرداخت کردند.
جهانگیری ادامه داد: عوامل محیطی است که اقتصاد کشور را رنج می دهد. اقتصادی می تواند شکوفا باشد که تعامل خوبی با خارج داشته باشد. اقتصادی می تواند شکوفا شود که یک تعامل خوبی با فرهنگ داشته باشد و فضای فرهنگی مناسب برای آن درست شود. اقتصادی می تواند شکوفا باشد که ثبات خوبی از نظر سیاسی در کشور برقرار باشد.
وی ادامه داد: این آقایانی که ادعا می کنند در تهران اینقدر تونل کشیدند. بروند تونل نوسود را ببینند. 49 کیلومتر تونل آب ظرف مدت چند سال اخیر ایجاد شده است. کل آبی که می توانست آن سمت برود را به داخل کشور آوردند.

**برای دلسوزی آینده ایران چتر امنیتی باید از دانشگاه ها برداشته شود
توحید لو فعال اجتماعی پرسید: خیلی از مردم ما در همان طیف جوان ترها؛ مهم است بدانند اگر بحث سلامتی مهم است درمان آن چگونه بوده و اگر بحث حفظ سلامتی مهم است در حوزه ورزش چه اتفاق هایی افتاده است؟
جهانگیری اسخ داد: جامعه ایران جوان است و باید برای جوان متناسب با جوانی اش فکر و سیاستگذاری کرد. یکی از جاهایی که دغدغه های ما جدی بوده بحث دانشگاه هاست. من هنوز هم فکر می کنم اقدام هایی که در دانشگاه ها انجام دادیم به هیچ وجه رضایت بخش نیست.
وی افزود: هم از نظر مدیریت باید مقداری استقلال بیشتر پیدا کند و مهمترین نهاد علمی که آینده کشور در اختیارش است آنجا باید راحت بتواند مجموعه خود را مدیریت کند. دانشجو باید محیطش محیط آزادی باشد. باید نشاط داشته و شاداب باشد و برنامه های علمی و سیاسی و نقد مسایل کشورش را داشته باشد. اگر در این سن، اینجا، این اتفاق نیفتد کجا باید بیفتد؟
در خصوص کمیته انظباطی از جهانگیری پرسیده شد که گفت: در همین دولت متاسفانه یکی از جاهایی که راضی نیستیم اصلاحاتی که باید اتفاق می افتاد و این که چتر امنیتی به طور کامل از سر دانشگاه برداشته می شد، نتوانست آنگونه که لازم بود انجام شود. ولی حتما این اتفاق باید بیفتد؛ برای دلسوزی برای آینده ایران باید این اتفاق بیفتد. برای امروز جوانانی که در آنجا درس می خوانند باید این اتفاق بیفتد.

**ورزش بین المللی و همگانی جزو سیاست های دولت بوده است
وی گفت: در زمینه ورزش هم جزو سیاست های مهم ما بوده که برای جوانان محیطی درست کنیم؛ هم در ورزش های بین المللی و همگانی که امکانات در اختیارشان وجود داشته باشد. فرض کنید همین که گفته می شد خانم ها باید به ورزشگاه بروند فرض کنید دولت موافق است یک جایی دیگر در کشور مخالف است. دولت باید برود بنشیند با آن جای دیگر که مخالفت می کنند ببیند مسایلشان چیست؟ به چه دلیل مخالفند. آیا اینها اصلا با زن مخالفند یا این که می گویند اگر زنان آنجا بروند اتفاق هایی می افتد؟
نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: ببینیم این اتفاق ها چیست. آنهایی که واقعی است، اصلاح کنیم. اگر مدیری از اول که می خواهد برود بگوید که اینها نمی گذارند من این کارها را بکنم، پس بگذارید کسی برود که فکر می کند با یک سری هماهنگی ها با آنها می تواند یک سری کارها را برای کشورش بکند.این که بنشینیم بگوییم نشد این که حرف حساب نیست.

**مدل مدیریتی من مدل برجام است
جهانگیری گفت: مدل میریتی که من دارم مدل برجام است. برجام مدل موفقی است. تیم باید تیم حرفه ای باشد. این تیم حرفه ای یک اجماع پشت سر خودش درست کند. یعنی ما اگر در زمینه هسته ای قرار بود از اول بگوییم نمی گذارند، حل می شد؟ ما در همه موضوعات پیچیده با این مدل که تیم خوبی بگذاریم و این تیم دنبال این باشد که با همه جا کار کند، گزارش دهد و همه نظرات را پشتیبانی خودش قرار دهد، می تواند به راه حل برسد.
وی افزود: ممکن است بگوییم راه حل نمره 20 نیست، به 18 که می شود رسید. چرا وقتی از 20 می توانیم به 18 برسیم از 18 صرف نظر کنیم و در صفر بمانیم؟ لذا این مدل در همه مسایل کشور، تعاملات سیاسی، گفت و گوها و تعامل های ملی می تواند کارساز باشد و کارهایی بکند.

**ایران عشق ماست
بهشتی در ادامه این مستند به دو گروه از مدیران اشاره کرد و گفت: یک گروه از مدیران خودشان را دوست دارند و گروهی ایران را؛شما برای چه ایران را دوست دارید؟
جهانگیری پاسخ داد: ایران همه چیز و عشق ماست؛ چیزی به جز ایران نداریم. تمام اجداد و زندگی، بچه ها و نسل آینده ما در این جا شکل گرفته و قرار است باشند؛ آینده اسلام و هرچیز دیگری در پرتو این است که ایران خوب باشد؛ اگر ایران سربلند،‌مقتدر، با اقتصاد خوب که در دنیا حرفش را به کرسی بنشاند؛ می شود ایرانی که دینش اسلام است و اکثریت آن شیعه هستند.
ایرانی که قومیت های مختلف زندگی می کنند و این قومیت ها اعم از بلوچ، عرب، کرد، ترک، لر، ترکمن و فارس و همه این مجموعه می شود ایران؛ یک تکه در طول تاریخ پابرجا مانده و توانسته تمدن به دنیا صادر کند.

**همه به ایرانی بودن خود افتخار می کنند حتی اگر مسئولی را قبول نداشته باشند
فرشته طاهرپور پرسید: آقای جهانگیری ایران را همه دوست دارند؛ زندگی در ایران چه؟
نامزد ریاست جمهوری با بیان این که این مساله ای است که باید درست شود و وظیفه همه است که جوان ایرانی به زندگی در ایران افتخار کند، گفت: البته من بعید می دانم که مردم ایران موضوعات اصلی خودشان را با موضوعات مسئولان بسنجند؛ ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم حتی ممکن است این دولت یا مسئول را قبول نداشته باشیم.

**ملت ایران خلاق است و راه حل مشکلات را می یابد
بهشتی با یادآوری دوران تاریخی به خصوص دوره ساسانیان و قاجار اظهار کرد: در این دوران ایران بهترین سرزمین جهان شمرده می شده چرا که همه چیز در این سرزمین سرجای خود بود، ایران سرزمین میانه بود و پل ارتباط شرق وغرب جهان محسوب می شده در صورتی که در 100 سال اخیر فکر می کنیم سرزمین ما غلط است؛ فکر می کنیم کویر مرکزی ما غلط است و باید حوضی درست کنیم؛ علت دخل و تصرف در این سال ها به این دلیل غلط پنداشتن شرایط جغرافیایی است و تلاش می کنیم آن را با بردن آب از این سمت به آن سمت، تخریب جنگل ها و ... اصلاح کنیم. آیا این روند درست است؟ زمانی باید برسد که دوباره اهل سرزمینمان باشیم.
جهانگیری گفت: من فکر می کنم نمی شود از دل ملت ایران این چالش ها و مسایل بیرون بیاید چرا که خلاق است. زمانی تصمیم گرفتند که آب به یزد بیاورند؛ قناتی چند کیلومتری می زنند که الان به عنوان یک کار مهم مهندسی محسوب می شود. این مردمی که در آن دوره می توانستند چنین خلاقیتی داشته باشند، در این دوره که آب اطرافشان هست، خلیج فارس و دریای عمان را دارند، می توانند راهی بیابند که این مشکلات را حل کنند.
آن هایی که به آینده ایران علاقمند هستند باید بدانند که عبور از مسایل و مشکلات اقتصادی همچون بیکاری؛ اقتصاد مقاومتی، عبور از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و حتی مسایل منطقه ای و بین المللی زمانی قادر خواهیم بود که تمام قدرت ملی که در کشور وجود دارد و همه در جایگاه خود دوست دارند ایرانی پیشرفته و سربلند داشته باشند را مدیریت کنیم و در یک جا قرار دهیم.

**هیچ کسی جنگ، ویرانی، کشتار و خشونت را دوست ندارد/برای ایران به صحنه بیایئم
طاهرپور سوال دیگری مطرح کرد که درباره شعار دولت خود یعنی « همه برای ایران» بگویید که جهانگیری گفت: همه باید برای ایران فداکاری کنیم. همه باید به صحنه بیاییم تا ایران عزیز و سربلند بماند و پیشرفته باشد.
اسحاق جهانگیری در این بخش از سخنان خود با بغضی در گلو و اشک در چشم ادامه داد: من هم مثل هر ایرانی دیگر برای ایران آرزوهایی دارم، همه دوست دارند ایران بزرگ باشد و توسعه یابد؛ همه دوست دارند در ایران فقیر نباشد. همه دوست دارند که هیچ کسی به خاطر فقر کار خود را تغییر ندهد، همه دوست دارند ایران در فضای بین المللی بدرخشد، نخبگان و دانشگا ههای ایران بدرخشند؛ پس همه به صحنه بیائیم.
هیچ کسی جنگ، ویرانی، کشتار و خشونت را دوست ندارد؛ پس برای ایران به صحنه بیائیم و امید مهمترین موضوعی است که می تواند این کار را انجام دهد. امید معجزه می کند، همه باید به آینده ایران امیدوار باشیم. آینده ایران در امید زنده است.
اگر امیدوار باشیم که می شود مشکلات را حل کرد و از سختی ها بیرون رفت، آینده خوبی می توانیم برای ایران ترسیم کنیم امیدوارم ملت ایران در روز انتخابات ریاست جمهوری آن چه که مصلحت ایران عزیز تشخیص می دهند، تصمیم بگیرند که حتما تصمیم خوبی است و همه باید به آن احترام بگذاریم.
پایان بخش این مستند تبلیغاتی، قطعه ای شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی بود که در قالب ترانه ایران زمین با صدای زیبای «علیرضا قربانی» پخش شد:
هوا خوشگوار و زمین پرنگار تو گفتی به تیر اندر آمد بهار
همه سر به سر، دست نیکی بَرید جهانِ جهان را به بد مسپرید

مستند جهانگیری پنجمین برنامه در این قالب از برنامه های نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شمار می رود که پخش آنها از دوازدهم اردیبهشت ماه آغاز شده است.
شبکه یک و شبکه مستند سیما به طور همزمان پخش این برنامه را از ساعت 18:30 آغاز کردند که به مدت 28 دقیقه و 30ثانیه است و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این مستند تلویزیونی فردا ساعت یک و 30 دقیقه بامداد از شبکه جام جم نیز تکرار خواهد شد.
انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره مجلس دهم شورای اسلامی بیست و نهم اردیبهشت ماه همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
سیام**1058**6084**1429
خبرنگاران:محمد افضلی**امیر خان زاده**انتشار:محسن طاهرزاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال