مقام ارسیکا:همکاری هنرمندان برای رونق اقتصادی کشورهای اسلامی ضروری است

تبریز - ایرنا - مدیر توسعه صنایع دستی سازمان همکاری کشورهای اسلامی (ارسیکا) گفت: همکاری و تبادل ارتباطی هنرمندان کشورهای اسلامی با همدیگر باعث حرکت چرخه اقتصادی این کشورها می شود.

به گزارش ایرنا، نزیه معروف روز یکشنبه در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز افزود: هنرمندان از کشورهای اسلامی باید با همدیگر ارتباط و همکاری داشته باشند و این کار موجب ایجاد برادری بین ملت ها می شود.
وی اظهار کرد: هم اکنون هنرهای اسلامی و صنایع دستی در جوامع به جایگاهی رسیده که فرهنگ، خصوصیات و ویژگی های این کشورها را بیان می کند و این هنرها در بین تمام کشورها به عنوان منسوجات یک ملت واحد معرفی می شود.
مدیر توسعه صنایع دستی ارسیکا یادآوری کرد: بیان تمدن اسلامی از طریق هنرهای اسلامی فرصتی مناسب و فعالیت های مرکز ارسیکا خدمت بزرگی برای تمدن اسلامی است.
معروف ادامه داد: مرکز ارسیکا در این زمینه تلاش می کند و تمامی فعالیت های خود را به نفع مسلمانان و کشورهای اسلامی معطوف کرده است.
وی گفت: در آینده در این مرکز تلاش هایی برای حفظ فرهنگ اسلامی از طریق برگزاری سمینارها انجام خواهد شد و در ضمن آن دستاوردهای کشورهای اسلامی و میراث فرهنگی آن ها ارایه می شود.
مدیر توسعه صنایع دستی سازمان همکاری کشورهای اسلامی با اشاره به برگزاری سومین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی تبریز اظهار کرد: تخصیص 'جایزه تبریز' در این جشنواره موجب تداوم برگزاری این جشنواره می شود.
معروف، افزود: در دوره های گذشته این جشنواره در زمینه های مختلف هنرهای اسلامی از جمله مینیاتور، هنر صدف، لباس های سنتی، پوست، چرم، لباس، فرش و گلیم کار شده و این جشنواره ها سطح بالایی از هنر هنرمندان کشورهای اسلامی رابه تصویر می کشد.
وی گفت: در این دوره جشنواره، هنرمندانی از کشورهای اسلامی از جمله الجزایر، افغانستان، ساحل عاج، اردن، قزاقستان، لبنان، مالی، پاکستان، سنگال، تاتارستان، ترکیه، روسیه و ترکنستان شرکت کرده اند.
مدیر توسعه صنایع دستی ارسیکا یادآوری کرد: جشنواره سوم در تبریز در نوع خود مهم بوده و جایزه آن بیانگر میراث غنی هنرهای اسلامی و صنایع دستی دنیای اسلام است.
معروف با بیان اینکه هدف از این جشنواره ارایه تصویری خوب از هنرهای اسلامی و صنایع دستی این کشورهاست افزود: در این جشنواره بر پرهیز از توجه نکردن به اختلاف های فرهنگی، توجه بر همزیستی مسالمت آمیز و تداوم گفت و گوی ملت ها تاکید شد.
وی گفت: انجام پژوهش های بسیار در زمینه های صنایع دستی و هنرهای اسلامی، تاسیس مدارس برای تعلیم این هنرها و صنایع دستی به دانش آموزان و دانشجویان کشورهای اسلامی و انجام دیدارهای گروهی بین آن ها و احیای هنرهای اسلامی و صنایع دستی و حفاظت از آن ها از دیگر تاکیدهای این جشنواره است.
به گزارش ایرنا، شهردار تبریز نیز در این جشنواره از میهمانان خارجی این جشنواره خواست به عنوان سفیران تبریز، آثار، ویژگی ها و هنرهای این شهر را به مناسبت تبریز 2018 به مردم کشورهای خود بیان کنند.
صادق نجفی از آمادگی شهرداری تبریز برای برگزاری این جشنواره در سال آینده خبر داد و افزود: خلاقیت و نوآوری در صنایع دستی بسیار ارزشمند و مهم بوده و این جشنواره ها در این راستا موثر است.
وی اظهار کرد: برنامه ریزی برای ایجاد نمایشگاه دایمی هنرهای اسلامی و نگارگری در تبریز انجام شده است.
شهردار تبریز از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درخواست کرد به موضوع هنر در استان ها به ویژه واگذاری امور هنری و صنایع دستی به بخش خصوصی و نهادهای عمومی توجه بیشتری شود.
نجفی با اشاره به آمادگی شهرداری تبریز در این زمینه ادامه داد: ثبات مدیریت در سطح کلان کشور موجب تداوم دیدگاه های خوب دولت به ویژه در کشورهای اسلامی و اثر گذاری آن در بخش های مختلف در دنیا می شود.
وی با بیان اینکه اثرگذاری ما در بخش های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا کمتر است، گفت: باید با برقراری ارتباط بیشتر بین هنرمندان کشورهای اسلام،ی جمهوری اسلامی را در دنیا به جایگاه اصلی خود برگردانیم.
نجفی، معرفی توانمندی، توانایی، خلاقیت و نوآوری هنرمندان کشورهای اسلامی را از اهداف این جشنواره اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، سومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی ۱۴ اردیبهشت به صورت رسمی افتتاح شده و تا ۲۲ اردیبهشت ادامه دارد.
ارائه مقاله علمی و اجرای زنده صنایع دستی و نمایشگاه صنایع دستی از ۱۰ رشته و بیش از ۳۰ کشور اسلامی از برنامه های این جشنواره است.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: محمد عزیزی راد
8023/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال