سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران:

انتقاد جدی به شهرداری وارد است/افزایش مخاطبان نمایشگاه در سه روز گذشته نسبت به مدت مشابه

تهران - ایرنا - سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از افزایش تعداد بازدید کنندگان در سه روز نخست برپایی این رویداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: بدلیل اتفاقات روز گذشته(جمعه) در مجموعه شهر آفتاب، انتقاد جدی خود را از بی تعهدی مسوولان شهرداری اعلام می کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا مستقر در شهر آفتاب، همایون امیرزاده روز شنبه در نشست خبری درباره دلایل انتقال نمایشگاه کتاب به مجموعه شهرآفتاب توضیحاتی ارائه کرد.
وی با بیان اینکه عالی ترین مقام مسوول درخصوص انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب است، افزود: این شورا سال گذشته برای پایان دادن به خانه به دوشی نمایشگاه تهران تصمیم گرفت مکانی را که مطابق با استانداردهای لازم است برای این رویداد در نظر بگیرد.
امیرزاده ادامه داد: با بررسی های انجام شده برای درنظر گرفتن مکانی در شهر تهران که مناسب برای برپایی نمایشگاه کتاب باشد، بررسی هایی انجام و مکان های مانند باغ کتاب و مصلی پیشنهاد شد که هر دو به دلایل محدودیت هایی به عنوان محل برگزاری نمایشگاه کتاب تایید نشد.
به گفته وی، پس از بررسی های لازم در این باره، مجموعه شهر آفتاب برای این منظور انتخاب شد، هر چند سال گذشته نیز که برای نخستین بار نمایشگاه کتاب در این مجموعه برگزار شد با مشکلاتی نظیر آب گرفتکی مواجه بود.
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: سال گذشته در پی طوفان و آب گرفتگی غرفه ها در شهر آفتاب، کارگروهی تشکیل و جلساتی در عالی ترین سطح شهرداری برگزار شد.
امیرزاده با بیان اینکه امسال نیز بدلیل شرایط ناپدار جوی دغدغه های خود را برای جلوگیری از تکرار آب گرفتگی های سال گذشته مطرح کردیم، گفت: کارشناسی ها و صورتجلسات در این باره موجود است و وزارت ارشاد و صنف نیز همه این موضوعات را رصد کردند، این در حالیست که مسوولان شهر آفتاب اطمینان کامل دادند نابسامانی های سال گذشته ترمیم شود.
وی خاطر نشان کرد: مسوولان شهرداری قول قطعی داده اند، این مسله تکرار نمی شود ما نیز بنا را به اعتماد و اطمینان گذاشتیم، در این مورد تست های مانند حفر چاه های جذبی و اصلاح مسیرها در سالن ها انجام شد.

** تمام زیرساخت ها مورد نیاز را باید از شهرداری دریافت کنیم
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران گفت: براساس تفاهمنامه ای که به مدت 6 سال با شهرداری امضا کرده ایم، تمام زیرساخت های مورد نیاز در نصب سازه های دائم و موقت بر عهده شهرداری است.
وی با بیان اینکه مسایل پیش آمده ناشی از بارندگی و طوفان در شهر آفتاب در روز گذشته خسارت زیادی را به برخی از غرفه ها وارد کرد، افزود: انتقاد جدی خود را از عدم تعهدی که وجود داشته اعلام می کنیم در صورتی که اگر از این مسئله اطمینان نداشته ایم درباره این موضوع تصمیم دیگری می گرفتیم.
به گفته امیرزاده، از نخستین ساعت اولیه بارندگی های روز جمعه کار گروهی متشکل از شهرداری، وزارت ارشاد و صنف شکل گرفت، که همچنان و بدون وقفه در حال فعالیت در نمایشگاه هستند بگونه ای که امروز قبل از ورود مردم و ناشران به غرفه ها،بخش عمده ای از مسایل رفع شد تا نمایشگاه با توقف روبرو نشود.

** اعلام تعیین خسارات مالی تا ساعاتی دیگر
امیرزاده با بیان اینکه کار گروه یاد شده در دو مرحله کار خود را آغاز کرده، گفت: این کار گروه نقاط آسیب پذیر را برای رفع نگرانی ها شناسایی کرد و نماینده بیمه، شهرداری، صنف و ارشاد اکنون برای تعیین خسارات در مکان های آسیب دیده حضور دارند.
وی با بیان اینکه تا ساعاتی دیگر بطور قطعی خسارات دقیق اعلام می شود، افزود: مسوولان شهرداری پرداخت خسارات را پذیرفته اند، هرچند مسیر ما برای تصمیم گیری در خصوص تعهدات داده شده باز است زیرا سند محکمی در اختیار داریم.
امیرزاده اظهار امیدواری کرد با تذکرات جدی دلمشغولی صنف و مردم که توسط نمایندگان آنها مطرح می شود رفع شود.

** صدور 22 رای برای ناشران متخلف
وی از صدور 22 رای برای ناشران متخلف تا پایان روز سوم این نمایشگاه خبر داد و افزود: غرفه یک ناشر متخلف که بدون ارائه کتاب و با دادن رسید تحویل کتاب بعد از نمایشگاه فعالیت می کرد تعطیل شد.
سخنگوی سی امین بین‌المللی کتاب تهران ادامه داد: 21 رای صادره دیگر ناظر بر اخطار کتبی در جهت جمع آوری کتاب های ناشران دیگر از غرفه های این
دسته از ناشران متخلف بوده است.
به گفته وی، ثبت نام کلاس های آموزشی، ارائه کتب سایر ناشران، عدم عرضه و فروش کتاب در قبال دریافت وجه آنها از مراجعین، عدم رعایت تخفیف مصوب نمایشگاه (10 تا 30 درصد) و نقد کردن بن های کتاب، از جمله موارد
تخلفات انجام شده در نمایشگاه کتاب تهران تا روز چهارم این رویداد فرهنگی بوده است.
امیرزاده اظهار داشت: گزارشی از نقد کردن بن های الکترونیکی کتاب نداشته ایم و از طریق سیستم های رصدی که در دست داریم، مشغول آنالیز گزارش مربوطه هستیم و متعاقبا نتیجه این گزارش در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.
سخنگوی نمایشگاه کتاب در پاسخ به سوالی مبنی تبلیغات محیطی نمایشگاه کتاب تهران و رقم مربوط به آن و اینکه گفته می شود برای این مسئله حامی مالی
یافت نشده، گفت: در دوره قبلی نمایشگاه کتاب تهران، تبلیغات محیطی در اختیار شهرداری تهران بود، اما امسال و در راستای سیاست واسپاری نمایشگاه کتاب تهران به تشکل های نشر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان به شهرداری تهران پرداخت کرد تا تبلیغات محیطی در اختیار صنف نشر قرار گیرد تا در این اقدام در راستای درآمدزایی صنف نشر و نیز خودگردان شدن نمایشگاه کتاب از حیث اقتصادی اقدام شود.
به گفته وی، برای تعیین این رقم مذاکراتی فشرده با مجموعه شهرداری تهران پیش از این صورت گرفته بود.
سخنگوی سی امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادامه داد: شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران در جهت جذب حامیان مالی و کمک به فعال شدن صنف نشر در حوزه درآمدزایی نمایشگاه کتاب تهران و از سوی دیگر تمرکز این وزارتخانه بر وظایف حاکمیتی خود در زمینه های هدایت، حمایت و نظارت این کار را انجام داده که امیدواریم مسئولان کمیته نمایشگاه که در اختیار تشکل های صنفی است از این فرصت به وجود آمده و ظرفیتی که ایجاد شده است، نهایت استفاده را ببرند.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد گفت: اولویت ما خدمات‌رسانی شایسته به مردم است، هرگز درگیر حاشیه‌ها نمی‌شویم، تصمیم مدبرانه می‌گیریم و منطقی و معقول با قاطعیت وضعیت را دنبال می‌کنیم.
امیرزاده با بیان اینکه تخفیف‌های بالای 30 درصد تخلف محسوب می‌شود، اما برخی با ارائه تخفیف 60 درصد و 70 درصد به عرضه کتاب می‌پرداختند که در شان کار نمایشگاهی نیست، گفت: این امر نیز تخلف است و با آن برخورد می‌شود.
وی با بیان اینکه در نشست هیأت رسیدگی به تخلفات بنا شد این هیأت در خط اول برخورد با تخلفات نباشد و در صورتی که تذکرات صنف عملی نشد، بعد اقدام کنیم، این امر را گامی در راستای برخوردهای صنف با همکاران خود در مرحله نخست دانست.
سخنگوی نمایشگاه کتال تهران درباره این سوال که پس از بارش های سیل‌آسای دیشب آیا ناشری در بخش بین‌الملل اقدام به اعتراض و عدم ارائه کتاب کرده، توضیح داد: تا این لحظه هیچ موردی از اعتراض به معنای عدم ارائه کتاب را شاهد نبودیم که این امر جای تشکر دارد و همراهی مجموعه ناشران خوب بود که نشان می‌دهد امروز ارشاد و صنف در کنار همدیگر هستند.
امیرزاده ضمن اشاره به بانک شهر به عنوان بانک عامل نمایشگاه، خدمات‌رسانی خوب آنها را در این دوره مناسب و ارائه گزارشات را برعهده ارشاد دانست.
وی در پاسخ به سؤالی در این باره که تعهدات بسیاری در نمایشگاه کتاب از سوی ارشاد اخذ شده و شهرداری در بسیاری از موارد در کنار همکاران ارشاد قرار داشته اما اکنون ناشران سیبل خود را در جهت آسیب‌ها ارشاد می‌بینند، گفت: اصراری بر آبی و قرمز کردن فضای نمایشگاه نداریم، ارشاد مکانی را در اختیار گرفته و مجموعه ‌ای که این فضا را در اختیار گذاشته باید به تعهدات عمل کند.
امیرزاده افزود: از این موضوع که ارشاد باید سیبل باشد عبور کرده‌ایم، زیرا تمام هشدارها و کارشناسی‌های مربوطه انجام شده و به همین دلیل اگر در سازه‌های موقت اشکالی داشتیم، درست است، اما بخشی از نمایشگاه آسیب دیده که سازه ‌های دائم دارد.
مشاور اجرایی معاون وزیر ارشاد ادامه داد: هر فرآورده و محتوایی که خارج از ضوابط نشر جمهوری اسلامی در نمایشگاه ارائه شود، براساس آیین‌نامه با آن برخورد می‌کنیم، اگر محتوا برخلاف آیین‌نامه و آن را زیر پا گذاشته باشد، صراحتا با آن برخورد می‌کنیم.

** حصر اخبار در این فضا اقدامی کوته بینانه است
وی با بیان اینکه در اطلاع رسانی صراحت و شفافیت اطلاع‌رسانی داریم، گفت: حصر اخبار در این فضا، اقدامی کوته‌بینانه است، به صراحت تمام موارد و مشکلات را رصد کرده و اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

** 179 میلیارد ریال تراکنش سه روز اول
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران افزود: سه روز اول نمایشگاه کتاب سال گذشته مبلغ
تراکنش ها 179 میلیارد ریال و تعداد آنها در پایان سه روز اول 370 هزار بود اما سه
روز نخست این دوره مبلغ کل تراکنش‌ها اول 179 میلیارد ریال و میزان تراکنش‌ها
373 هزار و 785 بوده است.
به گفته وی، آمار جمعیت‌شناسی هم نشان می‌دهد طی سه روز اول امسال نسبت به سه روز اول دوره گذشته شاهد افزایش بازدید بوده‌ایم و آماری که باعث افزایش میزان بازدیدکنندگان بوده، مربوط به روز گذشته است که نشان می‌دهد بین 2 تا 5 درصد افزایش داشته‌ایم، هر چند آمار مترو نیز که مدیرعامل آن مطرح می‌کند، افزایش بین 2 تا 5 درصد را نشان می‌دهد.
امیرزاده خاطر نشان کرد: روز جمعه از ایستگاه‌های خط منتهی به شهر آفتاب 140 هزار نفر بلیت تهیه کرده‌اند، اما در زمان تقریبا دو ساعت ازدحام جمعیت، شرکت مترو رایگان مسافران را از طریق مترو به شهر آفتاب انتقال داده است.
وی در مورد بن‌کارت‌ها هم گفت: تعداد پایانه‌های فعال نمایشگاه امسال 2 هزار و 609 پایانه و تعداد بن‌کارت‌هایی که تا امروز خرید شده 141 هزار و 370 بن‌کارت است و مبلغ این بن‌کارت‌ها حدود 75 میلیارد و 881 میلیون و 403 هزار و 950 ریال بوده است.
امیرزاده با بیان اینکه 16.5 میلیارد یارانه از سوی ارشاد برای این دوره از نمایشگاه تخصیص یافت، گفت: از میزان سهم ارشاد تاکنون 150 میلیارد ریال جذب شده است.
سخنگوی نمایش کتاب تهران با تاکید بر اینکه بازرگانی و کمیته تبلیغات در اختیار
صنف قرار گرفت و معاونت فرهنگی هم به این کمیته کمک کرد، گفت: تا امروز گزارش جمع‌بندی از این کمیته دریافت نکرده‌ام ولی تلاش این کمیته، بردن نهایت استفاده از این ظرفیت است، امیدواریم این جایگاهی که به منظور استقلال بیشتر به صنف از اعتبارات مدنظر است، به خوبی استفاده شود تا شاهد خودگردانی نمایشگاه باشیم.
سخنگوی نمایشگاه کتاب درباره بخشنامه وزارت علوم و دانشگاه آزاد که برای مراکز تحت امرشان ارسال کرده بودند، توضیح داد: قبل از نمایشگاه کتاب با دو
بخشنامه که وزارت علوم و دانشگاه آزاد به مراکز تحت امر خود ارسال کرده بودند مواجه شدیم، یکی از آنها رسانه‌ای شد و دیگری محرمانه ماند، زیرا در آن قید شده بود براساس تفاهمی که با ارشاد داشتیم، مراکز اقدام به اخذ بن کنند و در ادامه به شکل نادرست تصریح شده بود از این مراکز خاص فقط خرید کنید.
وی یادآور شد: شان مراکز علمی را فراتر می‌دانیم که انگشت اشاره خود را به سمت ناشران خاص دراز کنند، این شیوه پسندیده نیست و برحسب وظیفه ذاتی تذکراتی دادیم از رو هیچ تفاهم‌نامه‌ای با هیچ مرکز دانشگاهی در خصوص یارانه نداشته‌ایم. تنها مسیر دریافت همان سامانه ثبت‌نام بود، بنابراین همه مراکز دانشگاهی می‌توانند با یارانه تخصیصی خود نه تنها از ناشران خاص در بخش بین‌الملل بلکه از تمامی ناشران شرکت‌کننده در دوره سی‌ام نمایشگاه خریدشان
را انجام دهند.
امیرزاده گفت: اصرار داریم مسیر مراقبت از فضای نمایشگاه فرهنگی و همراه با نشاط باشد، بنابراین هر کسی اعم از ناشران داخلی، خارجی، ملل، سفارتخانه‌ها و... که براساس قاعده درست در نمایشگاه حضور داشته و متضرر از باران شب گذشته شده، در دایره شمولیت جبران خسارت قرار می‌گیرد. پرداخت خسارت طولانی نخواهد بود و پس از تعیین میزان به مرحله پرداخت می‌رسیم.
سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 13 تا 23 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
فراهنگ ** 1085 ** 1880** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال