عکاس ایرنا: با 'فغان نیزارها' عملیات بدر را به قضاوت تاریخ گذاشتم

تهران-ایرنا- کتاب 'فغان نیزارها' مجموعه مستند و مصور ازعملیات بدر است که به گفته مولف، عملکرد رزمندگان دفاع مقدس را به قضاوت ملت ایران و تاریخ می گذارد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، این کتاب اثر ' مجید کریمیان ' عکاس - خبرنگار پیشکسوت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) که به صورت روزنوشت های مصور از 10 روز عملیات بدر و بطور دقیق از روز 18 تا 28 اسفندماه 1363 می باشد.
این کتاب که جزو اسناد هشت سال دفاع مقدس به نقل از خبرنگارو عکاس جنگ است توسط نشر 'شاهد' چاپ و منتشر شده است.
مولف در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: 33 سال از عملیات 'بدر' رزمندگان اسلام می گذرد و هنوز با روایت راهیان و انتشار اسناد جدید ابعاد تازه ای از این عملیات مهم روشن می شود.
کریمیان افزود: به عنوان عکاس در اوج این عملیات راهی جبهه شدم و مدتی را در کنار رزمندگان بودم و از آنها عکس گرفتم.
وی که خود جانباز جنگ است در بیان انگیزه تدوین این کتاب گفت: 31 سال به عنوان عکاس و خبرنگار حرفه ای ایرنا مشغول به کار بودم. برای ادای دین به حرفه ام و نیز رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ، تمامی یادداشت های مربوط به عملیات بدر و برخی از تصاویر برگزیده این عملیات را برای قضاوت در اختیار تاریخ و ملت ایران قرار داده ام.
کتاب فغان نیزارها از انتشارات جدید نشر شاهد ، چاپ اول و در 251 صفحه روز جمعه 15اردیبهشت باحضور مسوولان در غرفه نشر شاهد واقع در سرای اهل قلم سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شود.
عملیات بدر در محور هورالهویزه در 19 اسفند ۱۳۶۳ با فرماندهی سپاه توسط چندین لشکر نیروی زمینی ارتش ایران و سپاه پاسداران ایران انجام شد که منجر به پیشروی از جزایر مجنون و تصرف بزرگراه بغداد- بصره شدند.
در این عملیات به دستور مستقیم صدام ، سلاح های شیمیایی علیه رزمندگان ایرانی بکار برده شد.
فرماندهی لشگر 31 عاشورا در عملیات بدر برعهده مهدی باکری بود که حین عملیات شهید و پیکرش را آبهای دجله هرگز پس نداند.
علی تجلی مسئولیت اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا را داشت اما درعملیات بدر ازفرماندهان تحت امر باکری بود که به عنوان بسیجی در شکستن حلقه محاصره مهدی باکری و یارانش شهید و پیکرش در گمنامی ماند.

فراهنگ**1417**1540**1823
خبرنگار: سید مهدی حسینی*انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال