انجمن چاپ سه بعدی ایران تشکیل می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قصد داریم امسال انجمن چاپ سه بعدی ایران را تشکیل دهیم تا با فعالیت‌های خود چتری برای مجموعه دانشگاهی و صنعتی این حوزه باشد.

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهرداد محمودشکریه روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه نمایشگاه و مسابقات چاپ سه بعدی با اشاره به نوپا بودن فناوری چاپ سه بعدی اظهار کرد: با برگزاری این نمایشگاه توسعه این فناوری به عنوان نهالی کوچک را بر عهده گرفتیم و هرچند پایه‌گذاری این فناوری در دنیا نیز به دهه 70 میلادی برمی‌گردد ولی با شتاب در حال توسعه و گسترش است.
وی ادامه داد: این نمایشگاه، محملی برای گردهمایی فعالان این عرصه بود تا جایگاه کشور در این حوزه را شناسایی کنیم و به تفاوت و اختلافمان با استانداردهای بین‌المللی پی ببریم و مسیرمان را برای پیشرفت در این عرصه مشخص کنیم.
شکریه با بیان این که مطالعات جدی در حوزه فناوری چاپ سه بعدی در ستاد، نشان دهنده فاصله ما از دیگر کشورهاست، گفت: دنیا با سرعت در حال تجربه تحولات جدی در این عرصه است و البته به همت بخش خصوصی تحولات خوبی نیز در کشور رخ داده اما این فعالیت‌ها همگی همانند نهالی نوپا هستند و تا به ثمر رسیدن آنها نیاز به زمان است.
دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی بیان داشت: در این ستاد با انواع فناوری‌های با سابقه طولانی مواجه هستیم اما از آن جهت که چاپ سه بعدی حوزه‌ای جدید است و برای ایستادگی و رقابت نیاز به حمایت دارد، در نهایت این نمایشگاه را برگزار کردیم.

***حمایت از فرهنگسازی و ترویج از طریق ساخت فیلم و کلیپ با تخفیف 70درصدی
شکریه در تشریح فعالیت های صورت گرفته در زمینه فرهنگسازی شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه ساخت و مواد پیشرفته ابراز کرد: با همکاری و حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، از شرکت های دانش بنیان این حوزه، در راستای ترویج، تبلیغ و فرهنگسازی این شرکت ها، کلیپ های 5 تا 10 دقیقه ای به صورت سه زبانه (فارسی، عربی، انگلیسی) و تیزر معرفی محصولات برای پخش از شبکه های مختلف سیما یا شبکه های اجتماعی، انجام خواهد شد.
به گفته وی، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، علاوه بر حمایت 70درصدی هزینه ساخت این کلیپ ها و تیزرها، پیگیری پخش آن از سیمای جمهوری اسلامی ایران را نیز عهده دار خواهد بود.
شکریه تاکید کرد: ایران نباید از این انقلاب سوم صنعتی (چاپ سه بعدی) عقب بماند و باید برای برای بهره گیری مناسب از این حوزه، برنامه ریزی دقیق داشته باشیم.
وی همچنین به تدوین نقشه راه راهبردی حوزه‌ی چاپ سه بعدی اشاره کرد و گفت: این نقشه‌ راه در واقع برنامه‌ای 10ساله برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این حوزه را پیشنهاد می‌دهد و در واقع صادرات، سرمایه‌گذاری و رسیدن به سطح استاندارد مطلوب در این حوزه از نکات مد نظر در این نقشه راه است که نیاز به حمایت جدی دارد.
در ادامه این مراسم دبیر علمی نمایشگاه چاپ سه بعدی اظهار کرد: در بخش سخنرانی‌های علمی این رویداد تلاش شد تا آخرین دستاوردهای این حوزه توسط اساتید برجسته ارائه شود و در بخش نمایشگاه نیز آنچه حاصل تجربه بخش صنعت و دانشگاه بود به معرض نمایش گذاشته شد.
سید امیر غفاری بخش رقابت‌ها را از جمله بخش‌های مهم این نمایشگاه دانست و گفت: قطعاتی که در این بخش توسط سازندگان دستگاه‌های پرینتر سه بعدی ارائه شد، از نظر سرعت و کیفیت مورد بررسی قرار گرفتند.
نخستین نمایشگاه صنعت چاپ سه بعدی و مسابقه انتخاب بهترین چاپگرهای سه بعدی ایرانی با حضور 17 دستگاه چاپگر سه بعدی ایرانی توسط ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت ماه در سالن اجلاس برگزار شد.
در مراسم اختتامیه این نمایشگاه، با حضور جمعی از مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوران، صنعتگران و پژوهشگران این عرصه، برگزیدگان رقابتهای چاپ سه بعدی، معرفی و تجلیل شدند.
علمی**1055**
دریافت کننده : زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال