ال پائیس:

اسپانیا از اطلاع ندادن واشنگتن به مادرید در مورد حمله به سوریه انتقاد کرد/ناوها قبل از استفاده سلاح شیمیایی از پایگاه خارج شده بودند

مادرید- ایرنا- منابع دولتی اسپانیا روز جمعه اعلام کردند،«ماریا دولورس ده کاسپدال» وزیر دفاع اسپانیا روز دوشنبه گذشته در گفت وگوی تلفنی با «جیمز ماتیس» همتای آمریکایی خود، از اینکه آمریکا قبل از حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، مادرید را در جریان قرار نداد انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه «ال پائیس» این حمله موشکی از 2 ناوشکن آمریکایی صورت گرفت که محل استقرار دائمی آنها در پایگاه اسپانیایی روتا (واقع در شهر جنوبی کادیس) است و انتظار اسپانیا برای مطلع شدن از چنین عملیاتی به همین دلیل است.
هرچند این انتقاد یک اعتراض رسمی نبود اما وزیر اسپانیایی ناخرسندی دولتش را در این مورد به همتای آمریکایی خود، اعلام کرد.
ال پائیس نوشت، دولت اسپانیا اذعان دارد که بر اساس موافقتنامه دفاعی میان 2 کشور، دولت آمریکا نیازی به اخذ مجوز از دولت اسپانیا برای استفاده از هریک از ناوشکن‌های خود – که در پایگاه اسپانیایی مستقر هستند - ندارد.
از طرف دیگر زمانی که 2 ناوشکن یاد شده از پایگاه اسپانیایی خارج شده بودند هنوز حمله شیمیایی سوریه – که آمریکا بمباران هوایی خود را در انتقام از آن می داند - رخ نداده بود.
در هر صورت اسپانیا اعتقاد دارد با توجه به اینکه محل استقرار دائمی 2 ناوشکن امریکایی در اسپانیا قرار دارد، دولت آمریکا 'وظیفه سیاسی' (و نه اجبار قانونی) داشته است در خصوص حمله موشکی به سوریه به مادرید اطلاع دهد.
یکی از 2 ناوشکن حمله کننده به سوریه روز 12 آوریل(23فروردین) به پایگاه اسپانیایی بازگشته و دیگری هنوز به محل استقرار دائمی خود برنگشته است.
اروپام *5*491**شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال