رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی کشور:

نخستین آکادمی کشتی چوخه در فاروج خراسان شمالی راه اندازی می شود

فاروج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی کشور گفت: نخستین آکادمی کشتی چوخه برای نخستین بار در فاروج راه اندازی می شود که زیرساخت های این رشته باید در شهرستان تامین شود.

غلامرضا جعفری جمعه در حاشیه برگزاری رقابت های کشتی چوخه گود امام مرشد شهرستان فاروج به خبرنگار ایرنا گفت: کشتی چوخه به عنوان میراث ناملموس کشور ضروری است که به نسل آینده معرفی شود.
وی با اشاره به اینکه کشتی چوخه در 3 استان فعال است افزود: برای حفط این میراث، برای نخستین بار لیگ کشتی چوخه را برگزار کردیم واز سویی در تلاش برای تحقق ایجاد فدراسیون ویژه این رشته هستیم .
وی با اشاره به اینکه حفظ این میراث در سایه مشارکت مردم رقم می خورد بیان داشت: با همین رویکرد نخستین آکادمی کشتی چوخه را در فاروج راه اندازی می کنیم .
جعفری با بیان اینکه ، کشتی چوخه به عنوان بخشی از اعتبار فرهنگی کشور از جایگاه ویژه ای برخودار است گفت: این فرصت ها وظرفیت ها ما را مکلف به داشتن برنامه برای رونق و معرفی آن در جهان می کند.
وی گفت: با نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت در زمینه حمایت از ورزش و تصویب تخصیص 37صدم از مالیات بر ارزش افزوده کشور به ورزش، می توانیم بگویم نقطه عطفی در مسیر ارتقای ورزش کشور شکل گرفته و امیدواریم فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی کشور نیز از این ظرفیت بهره مند شود.
وی، برگزاری جشنواره های بین المللی ورزشی با رویکرد فرهنگی، توسعه ورزش کلاسیک در روستاها، برگزاری کارگاه و کلاس های آموزشی و تقویت ورزش در روستاها را از برنامه های فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی کشور برای امسال اعلام کرد.
جعفری گفت: برنامه ها را به فراخور ظرفیت های استانی و منطقه ای هر استان تعریف شده و مسئولان هر استان مکلف به برگزاری جشنواره های خاصی برای ترغیب جامعه روستایی به عنوان جامعه مولد کشور است.
وی با اشاره به اینکه، جلب مشارکت جامعه زنان در ورزش به خاطر نقش بارزی که درارکان زندگی روستایی و تربیت نیروی انسانی دارند در اولویت قرار گرفته تاکید کرد: با استفاده از توان تخصصی سایر فدراسیون ها ، برگزاری دوره های بازآموزی، ارتقا، دانش افزایی در حیطه مربیگری وداوری امسال اهتمام ویژهای خواهیم داشت.
جعفری گفت: 2 هزارو 400 شکل بازی بومی ومحلی در قالب 700 نوع در کشور داریم که اصالت بازی ها همان حدود 700 نوع است وسایر آن شکل مشابه بازی های دیگر است.
وی گفت: در تلاش هستیم با تبار شناسی که صورت می گیرد فلسفه ومنطق حاکم بر این بازی ها را تبین کنیم.
وی یادآورشد: اگر اعتبارات تصویب شده در سال 96، تخصیص یابد ورزش کشور با کمترین چالش مواجه است.
برگزاری کشتی گود امام مرشد از دیرباز در 14 فروردین بوده است که امسال برودت هوا مسئولان را برآن داشت که زمانش را به اول اردیبهشت تغییر دهند.
کُشتی با چوخه از معروفترین ورزش‌های محلی ایران است که میان اقوام کرد و ترک خراسان رواج دارد، کشتی که اکنون در فهرست میراث ناملموس ثبت ملی نیز شده است و در جشن‌های عروسی و نوروز همراه با ساز و دُهل اجرا می‌شود.
نام کشتی از جلیقه‌ای که کشتی‌گیران به تن دارند، یعنی‌ همان «چوخه» گرفته شده است، کشتی‌گیرها علاوه‌بر آن به کمر شال آبی و یا قرمز می‌بندند تا به این ترتیب داور آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد. پوشش کشتی‌گیرها خاص و کاملا محلی است.
معمولا آستین لباس‌ها تا آرنج بالا زده می‌شود و شلوارها کوتاه است و یا تا بالای زانو بالا زده می‌شود.
گوش چوخه‌کارها نیز مثل سایر کشتی‌گیرها شکسته شده است، بدن‌شان تنومند و آداب‌شان در گود، پهلوانی است، پیش از آغاز کشتی و به خاک زدن پشت حریف، بوسه بر خاک می‌زنند و در پایان دست حریف را می‌فشارند.
****************************************
همشهریان گرامی خراسان شمالی برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادها می توانند به یکی از روش های ذیل از فعالیت های رسانه ای و خبری این آگاه شوند.
مراجعه به سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به آدرس : http://www.irna.ir/nkhorasan
با عضو شدن در کانال تلگرامی خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به آدرس : https://t.me/irnabojnurd
با فالو کردن آدرس صفحه اختصاصی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام به آدرس: https://www.instagram.com/irnabojnurd
هچنین هموطنان گرامی برای ارسال دیدگاه ها و پیشنهادهای خود به مدیریت ایرنا می توانند در 24 ساعت به آدرس زیر تلگرام کنند. https://t.me/irnaBOJ
https://telegram.me/joinchat/DC5cUz6zb1rTDzxCHN0wbA.

خبرنگار: مرضیه مهربان **انتشاردهنده: علی اصغرافتاده
7187

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر