رییس پنتاگون مدعی وجود بقایای سلاح های شیمیایی در سوریه شد

تهران - ایرنا - وزیر دفاع آمریکا روز جمعه مدعی شد که دولت سوریه تسلیحات شیمیایی خود را حفظ کرده و امروزه از آن برای اهداف خاص بهره برداری می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جیمز ماتیس در یک کنفرانس خبری مشترک با اویگدور لیبرمن، همتای صهیونیست خود در تل آویو گفت: 'تردیدی نیست که دولت سوریه از تسلیحات شیمایی باقیمانده استفاده می کند. پس به بشار اسد، رییس جمهور آن کشور در باره استفاده از آنها هشدار می دهیم.'
وی که پس از سفر چند ساعته به مصر و دیدار با رئیس جمهوری این کشور، شب گذشته وارد تل آویو شد، پس از دیدار با لیبرمن گفت: امروز افکار عمومی جهان تردیدی ندارد که بشار اسد همچنان از تسلیحات شیمیایی قبلی خود برای نیل به اهداف اش بهره می برد.
وی که اصلی ترین هدف مذاکرات خود در سفر به خاورمیانه را مبارزه با گروه تروریستی داعش و همچنین روند اوضاع در سوریه و یمن اعلام کرده بود، با پرهیز از اظهار نظر در باره آمار این سلاح شیمیایی ادعایی گفت: از آنجایی که اسد همچنان توافقات بین المللی قبلی را نقض می کند، دولت آمریکا در همین ماه (آوریل) تصمیم گرفت به پایگاه هوایی سوریه که محل نگهداری این تسلیحات است حمله کند و حمله هم کرد.
ماتیس گفت: حمله به سوریه به منزله آن است که دولت آن کشور دیگر حق ندارد برخلاف مصوبات شورای امنیت سازمان ملل از این تسلیحات شیمیایی استفاده کند.
یک مقام نظامی صهیونیست بر اساس برآوردهای وزارت جنگ این رژیم، از وجود حدود 3 تن مواد شیمیایی در سوریه خبر داد.
یادآوری می شود وزیر دفاع آمریکا چندی پیش نیز در دیدار با همتای صهیونیست خود، بر پایبندی واشنگتن به تعهدات نظامی خود در قبال تل آویو و تضمین برتری نظامی این رژیم بر کشورهای منطقه تاکید کرد.
ماتیس در ادامه سفر دوره ای خود به کشورهای منطقه، دیروز (پنجشنبه) در قاهره با عبد الفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر و ژنرال صدقی صبحی وزیر دفاع آن کشور درباره زمینه های تقویت همکاری نظامی دو کشور و تحولات منطقه دیدار و گفت وگو کرد.
سفر دوره ای وزیر دفاع آمریکا به کشورهای منطقه از روز سه شنبه با سفر به عربستان سعودی آغاز شد و بعد از مصر و سرزمین های اشغالی، به قطر و جیبوتی خواهد رفت.
خاورم 1378**1486**
مترجم علی نصیری**ناشر: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال