شبکه های مجازی و انتخابات در کلام مراجع تقلید و نمایندگان مجلس

تهران-ایرنا- اظهارات مراجع تقلید و نمایندگان مجلس درباره انتخابات و ضرورت حضور پرشکوه مردم در پای صندوق های رای، تاکید بر حفظ اخلاق در انتخابات و لزوم بی طرفی صداوسیما در تبلیغات نامزدها در شبکه های مجازی، مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، در فاصله یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و پنجمین انتخابات شورای شهر و روستاها، مراجع تقلید و نمایندگان مجلس بر ضرورت برگزاری انتخابات پرشکوه و تکلیف شرعی مردم برای حضور در انتخابات تاکید کردند.
وظایف نامزدها طی دوران تبلیغات، تاکید بر بی طرفی رسانه‌ ملی در ایام انتخابات، زمان اعلام نتیجه بررسی صلاحیت های نامزدها هم از دیگر موضوعات مطرح شده در اظهارات مراجع دینی، نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی بود.
**در کانال تلگرامی آیت الله «ناصر مکارم شیرازی» می خوانیم: انتخاباتی که در جمهوری اسلامی برگزار می‌شود قیود و خط قرمز دارد؛ در آمریکا هر تهمت و دروغی را به هم گفتند، زیرا خط قرمز ندارند. در جمهوری اسلامی هم مردم و هم نامزدها مسئولیت دارند و حداقل سه چیز را نامزدها باید رعایت کنند؛ اول اینکه وعده دروغ ندهند و عوام‌فریبی نکنند، زیرا معتقدیم خدایی هست و روز جزایی و حساب و کتابی در کار است و باید فکر فردای قیامت را بکنیم البته مردم نیز از دروغ و فریب‌کاری خوششان نمی‌آید.
**کانال خبرگزاری «ایسنا» هم به نقل از آیت الله «حسین نوری همدانی» نوشت: انتخابات امتحان برای ما و مردم است و همه وظیفه دارند و مکلف به حضور در آن هستند. اگر کسی بگوید به من مربوط نیست، نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت بوده است بنابراین برای ادای تکلیف همه باید رای بدهند.
**کانال خبرگزاری «میزان» با انتشار اظهارات آیت الله «صادق آملی لاریجانی» رییس قوه قوضاییه درباره اهمیت انتخابات نقل از وی نوشت: این انتخابات نوعی نمایش اقتدار و همبستگی ملی است. انتخابات مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری امری مهم در کشور است. سرنوشت ساز هم هست. کشور چهار سال در دستان شخصی به لحاظ اجرایی خواهد بود که پیروز کارزار انتخابات باشد. انتخابات از ارکان مهم مردم سالاری دینی و ارکان مهم نظام جمهوری اسلامی ایران است.
**«حسام الدین آشنا» مشاور فرهنگی رییس جمهوری در کانال تلگرامی خود پیشنهادی برای حفظ رعایت موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی ارائه کرد. در این پیشنهاد آمده است: همکاران دانشگاهی و حوزوی میثاق نامه ای را برای تعهد داوطلبان، ستادها و حامیانشان به رعایت موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی تهیه کنند و همه داوطلبان به خصوص در انتخابات ریاست جمهوری، میثاق نامه اخلاقی تبلیغات انتخاباتی را امضا کنند. همه باید مراقب باشیم در دام بداخلاقی ها و الگوبرداری از دیگران اسیر نشویم.
**کانال «اصلاحات پرس» به نقل از حجت الاسلام «احمد مازنی» نماینده مجلس نوشت: مقام معظم رهبری از نقطه‌های امید برای استحکام و تداوم جریان مردم‌سالاری دینی است. ایشان بارها به اهمیت رأی مردم و حق‌الناس بودن تأکید داشته‌اند .نهال مردم‌سالاری دینی که در کشور ما غرس شده نباید اجازه دهیم که علف‌های هرز در کنار آن قرار گیرند. زیرا موجب می‌شوند که این درخت آسیب دیده و خشک شود.
**کانال «انتخاب» آورد: یک نماینده اصولگرای مجلس از صداوسیما خواست که تبلیغات یک سویه برای برخی از کاندیدا ها به راه نیاندازد. علیرضا سلیمی با بیان اینکه استفاده از بیت‌المال در انتخابات ممنوع است، از صداوسیما خواست تبلیغات یکسویه برای برخی کاندیداها به راه نیاندازد.
**کانال «گام سوم» به نقل از «ناهید تاج الدین» نماینده مجلس نوشت: انتخابات بزنگاه کلیدی وحدت ملی است و باید بهترین عرصه برای به منصه ظهور رسیدن وحدت ملی باشد و می‌طلبد رویکرد ما نیز به انتخابات رویکردی وحدت آفرین باشد، رویکردی که انتخابات در آن جای هم‌افزایی جامعه باشد نه جای نزاع و اختلاف.
**کانال «تا انتخابات» از زبان «ابوالفضل سروش» نماینده مجلس آورد: اینکه صدا و سیما در ایام پیش، حین و پس از انتخابات بی‌طرف بماند، بزرگترین خدمتی است که به نظام می‌کند. اینکه رسانه ملی بخواهد نظر مردم در مورد عملکردش را بداند اصلا کار سختی نیست و این کار با یک مطالعه علمی و غیرجانبدارانه در سطح اجتماع انجام پذیر است. البته آنچه ما می‌بینیم و از مردم می‌شنویم دلالت بر این دارد که مردم صدا و سیما را در امور سیاسی بی‌طرف نمی‌دانند.
**در کانال «راه امید» از زبان «محسن بیگلری» نماینده مجلس می‌خوانیم: ثبت نام تعداد زیادی افراد با هر مدرک و سابقه در انتخابات بیانگر این است که باید قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح شود.
**کانال «دیده بان» ایران به نقل از «احمد کریمی اصفهانی» فعال سیاسی نوشت: اگر کسی با تصمیمات شورای نگهبان مخالفت کند، صلاحیت ندارد. هر چه که انتخابات در فضای آرام برگزار شود طبیعی است شاهد حضور حداکثری مردم خواهیم بود و این موضوع مربوط به نظام است، نظامی که مشارکت حداکثر داشته باشد هم از نظر داخلی و هم در صحنه بین المللی از اقتدار بالایی برخوردار است.
**کانال «اصلاحات پرس» از زبان «هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی آورد: در انتخابات شعارهای تخیلی مطرح می کنند. واقعیت های درآمدی، هزینه ای کشور و ظرفیت های اقتصادی کشور را نمی دانند.
**در کانال «صدای البرز» به نقل از «فتح الله حقیقی» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز می خوانیم: در خصوص استفاده برخی نامزدها از امکانات بیشتر و بی‌عدالتی در تبلیغات نیز حساسیت لازم وجود دارد و هیچ کس حق ندارد خارج از چارچوب قانون تبلیغات انجام دهد. برخی در خلال تبلیغات شعارهایی می‌دهند که نوعی تمسخر و رد شدن از خطوط قرمز نظام است.
**پژوهشم**9402**1601 **خبرنگار : لیلا واحدی**انتشاردهنده: شهناز حسنی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر