معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مالیات یکی ازچالش های حوزه هنری درکشور است

بیرجند- ایرنا- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع مالیات به عنوان یکی از چالش های حوزه هنری در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون در این ارتباط چند جلسه با وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد و بخشی از مشکل رفع شده است.

علی مرادخانی پنجشنبه شب در جمع تعدادی از هنرمندان خراسان جنوبی در بیرجند بابیان ننقش هنر در توسعه فرهنگی جامعه ، افزود: در کارهای هنری به پاکیزگی و پالایش نیاز است و غایت کار، مهم تر از مناطق گرایی است.
وی اظهارداشت: در نگاه کلی به مسایل برنامه ششم توسعه، دولت امور را به صنوف و مردم واگذار خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در این ارتباط راهبرد اصلی فرهنگی به عنوان هنر متحرک جامعه مطرح است که بواسطه آن کار انجام خواهد شد.
وی به موضوع مالیات به عنوان یکی از چالش های حوزه هنری در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون در این ارتباط چند جلسه با وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد و بخشی از مشکل رفع شده است.
وی در پاسخ به پرسش های مسئولان برخی انجمن های هنری خراسان جنوبی در مورد مشکلات، اظهار کرد: بخشی از مشکل استان مربوط به دوری آن از مرکز کشور است.
وی همچنین در مورد برخوردهای متفاوت در استان ها نسبت به برگزاری کنسرت یادآور شد: خود موسیقی مشکل ندارد، حاشیه های آن برای مدیریت ایجاد زحمت می کند باید حاشیه ها را کنترل کرد و خیلی از موارد مرتبط رفع خواهد شد.
مرادخانی تاکید کرد: برخی آثار چاپ شده است، اجرای صحنه ای نیز داریم که در این ارتباط هر استان مشکل خاص خود را در اجرای موسیقی دارد.
وی در مورد درخواست تعدادی از مسئولان انجمن های هنری در مورد کمک های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این تشکل ها در استان ها تصریح کرد: این وزارتخانه در بخش نرم افزار آماده همکاری است و برخی مشکلات به هم پیوسته اند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد کمک به موسسه های فرهنگی و هنری توسط سازمان ها و افراد اظهار کرد: در جهان وقتی فرد یا نهادی کمک هایی را در اختیار موسسه فرهنگی و هنری قرار می دهد، این کمک ها به عنوان بخشی از مالیات محسوب می شود.
وی همچنین یادآور شد: اگر این رویه به عنوان یک رفتار اجتماعی در ایران ترویج و مورد پذیرش نهادهای ذی ربط قرار گیرد، خیلی از کارها خود به خود انجام می شود.
مرادخانی خطاب به هنرمندان حاضر در نشست یاد شده گفت: در چنین جلساتی با توجه محدودیت منابع مالی نمی توان تمام معضل تاریخی یک منطقه را رفع کرد.
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 20درصد بودجه مربوط به استانهاست و محدودیت سقف مالی هم دارد، گفت: تامین بودجه برای تکمیل و ادامه کار چند پروژه مهم با اولویت بهتر از وجود طرح ها و پروژه های نیمه تمام زیاد در استانهاست.
وی تصریح کرد: در برگزاری جشنواره ها به چند کار اساسی توجه کنید تا آثار آن بهتر بروز و ظهور کند و در سطح منطقه ای و ملی هم بدرخشد.
وی یادآور شد: مطالبات در حوزه فرهنگ و هنر خیلی زیاد است دولت یازدهم در سال گذشته کارهای بسیار مهمی در این حوزه انجام داد و بخشی از آن امسال ادامه پیدا خواهد کرد.
وی به کمک هنرمندان به مدیران حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرد و خواهان بازنگری نسبت به ادامه کار برخی پروژه های نیمه تمام که زمان تکمیل آن طولانی است، شد که خلاقیت مدیریت باید در این گونه موارد ظهور کند.
مرادخانی افزود: کارشناسان در استان ها باید در برخورد با مسایل مرتبط با فعالیت های فرهنگی و هنری رویه یکسانی داشته باشند از برخورد سلیقه ای نیز پرهیز شود.
وی همچنین گفت: برگزاری جشنواره ملی و پژوهش در مواردی چون تعزیه خوانی در خراسان جنوبی قابل بررسی است و موافقت خود را نسبت به برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی شرق کشور در بیرجند اعلام کرد.
وی از مسئولان انجمن های هنری خراسان جنوبی با وجود کاستی های زیاد قدردانی کرد و گفت: انجمن ها باید فعال باشند، هدف از تاسیس چنین تشکل هایی این بود که هنرمندان بدون دغدغه کار کنند .
وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به بودجه بخش هنری که به مبلغ آن اشاره نکرد، در سال 1396 چند کار مهم در خراسان جنوبی انجام شود.
مرادخانی در ادامه با اشاره به اینکه وزارتخانه یادشده به عنوان یک جریان حاکمیتی وظایفی دارد اما مدیر ما کارگزار این بخش شده است گفت: در حالیکه بخش خصوصی در این حوزه باید فعال شود که این کار به نفع دولت است.
وی اظهار کرد: هدف از برگزاری چنین نشست هایی آگاهی از دیدگاه هنرمندان در استان هاست، و در خراسان جنوبی فعالیت های مشخص کمتر ثبت شده است .
وی تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد کارهای هنری خوب را در بعد منطقه ای، فرا استانی، فرامرزی و تبادل تجربه میان هنرمندان کشور داشته باشد.
وی یادآور شد: برای ساماندهی امور در سفر به استان ها تفاهم نامه هایی با استان مبادله می شود تا کارها بهتر انجام شود.
به گفته مرادخانی در آغاز کار دولت تدبیر و امید بر اساس تجربه مشکل استان ها این بود که بعضا در وسط سال هنرمندان کاری را پیشنهاد می کردند و برای پیشگیری از بروز برخی نارسایی ها تفاهم نامه مبادله می شود و با این اقدام مدیر با مراجعه لحظه ای رو به رو نمی شود.
همچنین احمد محبی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با ارایه گزارشی از شرایط هنری استان گفت: تا سال 1392، خراسان جنوبی موسسه هنری نداشت، و در حال حاضر تعداد آن به هفت مورد رسید.
وی بیان کرد که تعداد موسسه های چند منظور در سال 1392، 2مورد بود، اکنون به پنج موسسه افزایش یافت.
وی ادامه داد ، تعداد آموزشگاه های آزاد هنری از چهار مورد به 23آموزشگاه، نگارخانه از سه باب به هشت باب، برگزاری جشنواره هنری از هشت مورد به 12مورد رسید .
محبی در ادامه به راه اندازی مجتمع فرهنگی هنری فردوس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوم فروردین ماه 96اشاره کرد و گفت: اگر مسئولان سربیشه و خوسف بتوانند کار سخت افزار موسسه فرهنگی هنری این دو شهرستان را انجام دهند، ارشاد آمادگی تجهیز و راه اندازی را دارد.
در نشست یاد شده، مسئولان انجمن های هنری دیدگاه های خود را در مورد اخذ مالیات از فعالیت های هنری، بیمه ، تامین تجهیزات و ... عنوان کردند و خواهان مساعدت بیشتر وزارتخانه به انجمن ها شدند.
2047* خبرنگار و انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال