در میزگرد ایرنا مطرح شد:

عضو جمنا: اصولگرایان به انتخابات 1400 فکر کنند/ عضو اصلاح طلبان: روحانی به منافع مردم بیش از گروه ها بها می دهد

تهران- ایرنا- خبرگزاری جمهوری اسلامی بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با دعوت از دبیران کل احزاب و تشکل های فعال در عرصه سیاسی از طیف ها و جناح های مختلف، دیدگاه های آنان را در ارتباط با موضوعات مختلف انتخاباتی بررسی می کند.

در دومین میزگرد از این نوع دو نفر از مسوولان تشکل ها و گروه های سیاسی فعال در صحنه انتخابات با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی دیدگاه های خود را در خصوص آرایش سیاسی کشور در آستانه انتخابات تشریح کردند.
در این میزگرد حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز ایران و عضو کمیته مرکزی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) و سید شهاب طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اشاره به طیف بندی های موجود در این دوره از انتخابات نقطه نظرات خود را در خصوص جزییات آن بیان کردند.
اولین میزگرد با حضور جمعی از فعالان دانشجویی با موضوع ترکیب مطلوب شورای شهر تهران در آخرین روزهای اسفند ماه سال 1395 برگزار شد.
مشروح این میزگرد که قبلا خلاصه آن مخابره شده بود به شرح زیر است :

حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز ایران گفت: با توجه به ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چهار طیف در این انتخابات قابل تشخیص است . طیف اصولگرایان و طیف راست، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان که جریان حامی آقای روحانی هستند و افراد مستقل هستیم. طیف چهارمی نیز هستنند با روش ترامپیسم یا همان جریان انحرافی به دنبال ساختارشکنی در کشور و انتخابات هستند.
وی ادامه داد: تکلیف اصولگرایان و طیف حامی آقای روحانی مشخص است اما افرادی که به نوعی مستقل در انتخابات ثبت نام کرده‌اند و با تابلوی استقلال وارد شده‌اند، برای من جای سوال دارند، آیا منظور آنها از استقلال، استقلال سیاسی از جناح های چپ و راست و عدم وابستگی جناحی، حزبی و گروهی است و می‌خواهند خود را منفک از گروه‌های سیاسی معرفی کنند.
کنعانی مقدم افزود: به نظر می‌رسد این ادعای استقلال، نوعی ژست سیاسی است. می‌خواهند بگویند وام‌ دار هیچ حزبی نیستند و احتمالا اگر هم انتخاب شدند، مسوولیتی در قبال احزاب و جناح ها ندارند در حالی که عقبه و سابقه سیاسی این افراد مشخص است.
وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که احزاب در کشور جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند، این یک نقطه ضعف در نظام سیاسی کشور است که کسی بگوید من عضو هیچ حزبی نیستم و بعد کاندیدای انتخابات شود.
عضو کمیته مرکزی جمنا گفت: البته در سال‌های بعد از انقلاب شاهد این بوده‌ایم که به جای اینکه احزاب دولت‌ها را بسازند، برخی دولت‌ها حزب ساز بوده‌اند و این یک آفت و نقطه ضعف در کشور است.

** فرار از پاسخگویی با تابلوی استقلال از احزاب
وی افزود: احزاب که دولت‌ها ساخته‌اند با رفتن آن دولت از بین می‌روند، البته احزاب و گروه‌هایی هم هستند که در روزهای انتخابات ایجاد می‌شوند، برخی افراد می‌خواهند از طریق این گروه‌ها به جای اینکه دست مردم را بگیرند، پا روی دوش مردم بگذارند و به قدرت برسند. اینها به هیچ کس پاسخگو نیستند و خیلی زود مردم را هم فراموش می‌کنند.
کنعانی مقدم گفت: متاسفانه فعالیت حزبی در کشور، یک امتیاز مثبت تلقی نمی‌شود. مثلا اگر کسی بخواهد جایی استخدام شود، اگر در فرم استخدام از او بپرسند که عضو کدام حزب هستی و اگر اعلام کند که عضو فلان حزب است، برای او امتیاز منفی خواهد بود.
وی افزود: چون در کشور حزب وجود ندارد، هیچ کس مسوولیت رفتار و کار خودش را به عهده نمی‌گیرد و کارنامه دولت‌ها نیز در زمان فعالیت و بعد از اتمام دوره‌ شان ارزیابی نمی‌شود. در واقع هیچ کس جرات نمی‌کند که به سراغ ارزیابی کارنامه‌های دولت‌ها برود.
وی گفت: تاکنون هیچ رییس جمهوری به دادگاه قانون اساسی فراخوانده نشده و اتهامات هیچ رییس جمهوری نیز تاکنون در هیچ دادگاه صالحه‌ای ثابت نشده است.
وی ادامه داد: البته برخی گروه‌ها هستند. مانند برخی تشکلات روحانیون که فراتر از حزب کار می‌کنند و به طور طبیعی با توجه به قدرت و نفوذ روحانیت عده‌ای از مردم دور آنها هستند مانند مجموع روحانیون و روحانیت مبارز و خود این اینها نیز نمی خواهند که به عنوان حزب شناخته شوند.

**70 درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند
وی ادامه داد: آنچه به طور مسلم درباره این دوره انتخابات ریاست جمهوری، می‌توان گفت این است که حتما مشارکت مردم در این دوره افزایش می‌ یابد. من معتقدم که بیش از 70 درصد افراد واجد شرایط در انتخابات شرکت می‌کنند و بر خلاف افرادی که می‌ گویند اگر مشارکت بالا برود، برنده می شویم من معتقدم اگر مشارکت بالا برود، مردم برنده هستند.

**انقلابی- غیر انقلابی نداریم
دبیر کل حزب اصولگرای سبز گفت: باید جلوی دوقطبی شدن انتخابات را بگیریم، دو قطبی‌های انقلابی- ضد انقلاب، صلح طلب و جنگ طلب و امثال آن خطرناک است و انسجام ملی را از بین می‌برد و مناظره را به منازعه تبدیل می‌کند، همان اتفاقی که در سال 88 افتاد.

**نامزدهای انتخابات به جای نفی دیگران، از خودشان بگویند
کنعانی مقدم افزود: نامزدهای انتخابات از هر طیفی که هستند باید اثباتی سخن بگویند و برنامه هایشان را اعلام کنند تا اینکه بخواهند فقط با نفی و زدن طرف مقابل و کارهای غیراخلاقی، دروغ، تهمت، ‌دروغ و به افتضاح کشیدن فضای کشور آرای مردم را جلب کنند.
وی گفت: مردم به دنبال دولتی کارآمد هستند و دیگر شخصیت‌های کاریزماتیک که محبوب مردم باشند، در انتخابات کار نمی‌کند، هر دولتی که می‌خواهد سر کار باید مطالبات مردم را مطرح و دنبال کند.

**نامزدها ، کابینه خود را قبل از انتخابات معرفی کنند
کنعانی مقدم افزود: به نظر من هر کس که نامزد نهایی انتخابات شد باید قبل از انتخابات، علاوه بر اعلام برنامه‌های خود، کابینه خود را هم به مردم معرفی کند تا مشخص شود با چه آدم‌هایی می خواهد طرح ها و برنامه‌های خود را در صورت پیروزی اجرا کند.

**60درصد آرای مردم خاکستری است
وی گفت: به نظر من اصلاح طلبان و اصولگرایان در مجموع 30درصد آرای مردم را دارند، 60درصد، آرای خاکستری است که روز به روز هم میزان این آرا رو به افزایش است و بیشتر نشان دهنده افزایش افراد ناراضی در کشور است.
کنعانی مقدم با اشاره به این که این 60 درصد شامل دو گروه 30 درصدی مختلف است ، افزود: بسته به اینکه نامزد اصلاح طلبان و اعتدالگرایان یا اصولگرایان بتوانند حرف و مطالبه افراد ناراضی را مطرح و دنبال کنند، می ‌توانند 30 درصد از این آرای خاکستری را داشته باشند که این درصد بیشتر در روزهای پایانی انتخابات و به دنبال مناظره ها و اعلام برنامه ها مشخص می شود چرا که این گروه سازمانی رای نمی دهند و بیشتر به مطالبات خود از نامزدها توجه دارند. این حرف‌ها ممکن است بخشی هم ساختارشکنانه باشد و طرح موضوعاتی مانند مبارزه با فساد و زیر سوال بردن فساد دوره های گذشته می‌تواند جزیی از این استراتژی باشد که در این ارتباط می توان 30 درصد نیز به این گروه اختصاص داد.
وی گفت: حدود 10 درصد مردم نیز افراد ناراضی هستند که هیچ وقت رأی نمی‌دهند و افتخار می کنند که شناسنامه آنان سفید است.
عضو کمیته مرکزی جمنا ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری نامزد قومی نداریم اما با توجه به اینکه، انتخابات شوراها هم همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و در شوراها نامزدهای قومی هم فعال هستند، چون افرادی که در انتخابات شوراها شرکت می‌ کنند در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت می‌کنند، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بالای 70 درصد خواهد بود.

** یک نفر از جمنا در انتخابات می‌ ماند
کنعانی مقدم گفت: در گروه ما، قرار بر این است که جمنا (جبهه مردم نیروهای انقلاب اسلامی) هماهنگ کننده جبهه اصولگرایی باشد. اکنون چهار نامزد جمنا ثبت نام کرده‌اند اما قرار بر این است در نهایت یک نفر به عنوان نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری از طرف اصولگرایان باقی بماند و آن کسی خواهد که بتواند هر چه بیشتر آرای خاکستری مردم را جلب کند.

**دولت دوم روحانی معتدل ‌تر خواهد بود
وی افزود: در مورد آقای روحانی باید گفت که با توجه به حمایت طیف های بیشتری از گروه‌های سیاسی از ایشان در این دوره، مطالبات این گروه‌ها از وی در صورتی که دوباره انتخاب شود، بیشتر خواهد بود و به نظر می‌رسد، اگر آقای روحانی بتواند دوباره انتخاب شود، دولت معتدل‌تری خواهد داشت و افرادی از جناح‌های مختلف در دولت دوم او حضور خواهند داشت.
عضو کمیته مرکزی جبهه مردمی نیروهی انقلابی ادامه داد : در مورد طیف دولت نهم و دهم به نظر می رسد ، به احتمال زیاد نامزدهای این گروه رد صلاحیت می‌ شوند و اگر حتی تایید هم بشوند، مردم با رأی خود آنها را رد و حذف خواهند کرد و کارها و حرف‌های ساختارشکنانه آنان نیز راه به جایی نمی برد.
وی گفت: این گروه منحرفان می‌خواهند با خودزنی و عملیات انتحاری با کمربند انفجاری برخی ، فضایی برای تنفس خود در فضای سیاسی کشور به دست آورند، اما هیچ پایگاه مردمی ندارند.
دبیر کل حزب سبز ایران افزود: البته به نظر من برآمدن دولت نهم و دهم محصول عملکرد دولت اصلاحات بود، همان طور که آمدن آقای روحانی محصول عملکرد دولت نهم و دهم بود چرا که باید دولت ها را در طول هم ارزیابی کرد.

** رییس دولت نهم و دهم انتحار سیاسی کرد
وی ادامه داد: رییس دولت نهم و دهم با ثبت نام خود، انتحار سیاسی و با کمربند انفجاری برخی خود را منفجر کرده است. درست مثل کاری که شاه کرد و رفت بر سر قبر کوروش و گفت، کوروش بخواب که ما بیداریم، آنان نیز با این کار خود به ضدانقلاب گفتند، بخواب که ما بیداریم.
کنعانی مقدم گفت: جریان انحرافی به دنبال کارهای ساختارشکنانه است و از این طریق می‌خواهد مقداری از آرای خاکستری را جذب کنند اما مردم به بلوغ سیاسی رسیده‌اند و هوشیار هستند. البته ممکن است این گروه بعد از انتخابات هم بگویند تقلب شده است و حرکاتی راه اندازی کنند.
وی گفت: افرادی هم به میدان انتخابات آمده‌اند که فقط دولت را بزنند و هیچ حرف و برنامه اثباتی ندارند و فقط می‌گویند دولت روحانی نباشد این افراد نیز راه به جایی نمی‌برند.

** دوره دولت جناحی گذشته است
کنعانی مقدم افزود: البته دوره حکومت داری جناحی در کشور گذشته است و دولت‌ها باید به سمت ائتلاف حرکت کنند. اگر کسی مثلا سابقه و توان خوبی دارد که مثلا وزیر نفت قدرتمندی باشد، هر دولتی که سرکار آمد، باید از او فارغ از اینکه از کدام جناح است، استفاده کند.
وی گفت: نباید این طور باشد که بگویند چون فلان کس در جناح ما نیست، نباید باشد، الان در دنیا وقتی از حقوق شهروندی صحبت می‌کنند، صحبت از به رسمیت شناختن حق اقلیت است.
وی گفت: جمنا برای این تشکیل شد که ائتلافی باشد از تمام گروه‌ها و احزاب اصولگرا تا بتوانند خواسته‌های مردم را در یک نفر متبلور کنند و وارد میدان انتخابات شوند، این یک ائتلاف انتخاباتی است نه یک ائتلاف سیاسی . در این ائتلاف البته احزاب سیاسی مختلفی در کنار هم قرار گرفته‌اند و از جمنا حمایت کرده‌اند از جمله حزب سبز که خود من دبیرکل آن هستم.
کنعانی مقدم درباره تکلیف جبهه اصولگرایی با عقبه و حمایتی که از رییس دولت نهم و دهم هم گفت: تا زمانی که وی با شعارها و الگوی اصولگرایی جلو می‌آمد از او حمایت می‌کردیم بعد که انحراف پیدا کرد، دیگر حمایت نکردیم.
عضو کمیته مرکزی جمنا افزود: اکنون در انتخابات ریاست جمهوری شاهد این هستیم که اصلاح طلبان پشت روحانی مخفی شده‌اند، اما سوال من این است که این گروه با چه شعاری می‌خواهند وارد فضای انتخابات شوند و چه مطالباتی را به عنوان مطالبات مردمی می‌ خواهند، مطرح کنند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا که از نظر شما مطالبات مردم در این دوره از انتخابات چیست ، گفت: مطالبه مردم حفظ امنیت و اقتدار ملی، مقاومت در برابر استکبار و صهیونیسم، افزایش توان و قدرت نظامی، رفاه اجتماعی و بیمه و سلامت است و ما با در نظر داشتن این موارد به دنبال تداوم انقلاب اسلامی هستیم.

**عضو کمیته مرکزی جمنا: روحانی برنده می ‌شود
وی افزود: بسیاری از این مطالبات در عملکرد دولت تدبیر و امید مشهود است. ما از برجام هم حمایت می‌ کنیم و با آن موافقیم. پیش بینی من این است که انتخابات به یک دوئل دو طرفه تبدیل می‌شود و هر کس بتواند آرای خاکستری بیشتری جلب کند ، برنده می‌ شود.
کنعانی مقدم گفت: پیش بینی من این است که انتخابات به دور دوم کشیده ‌شده و در نهایت روحانی برنده می‌شود. اصولگرایان نیز باید دولت سایه را تشکیل دهند و برای سال 1400 فکری کنند.

**پیشنهاد عضو جمنا به روحانی
وی افزود: پیشنهادی را هم که من برای آقای روحانی مطرح کرده‌ام این است که به فکر تولید و اشتعال باشد و برای رسیدن به این هدف باید سه کار انجام داد. اول اینکه تکلیف پنج میلیون اتباع خارجی که در کشور کار می‌کنند را معلوم کند یا باید خارج شوند یا کارشان قانونی باشد و مالیات بدهند.
دبیر کل حزب سبز ایران ادامه داد: با هر 100 میلیون تومان یک شغل ایجاد می‌شود، باید این سرمایه گذاری انجام شود و در عین حال باید مالیات تولید حذف شود و به جای آن از بنکداران و دلالان مالیات گرفته شود.
وی ادامه داد: سومین اقدام مهم دولت روحانی در دور آینده نیز باید مبارزه با فساد باشد که در راستای اقتصاد مقاومتی است.


** جریان های سیاسی نقاط مشترک زیادی دارند که در آستانه انتخابات فراموش می شود
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات گفت: هر یک از جریان های سیاسی نقاط مشترک بسیاری دارند اما با نزدیک شدن به انتخابات آن را فراموش کرده و صرفا به نقاط افتراق می پردازند.
سید شهاب الدین طباطبایی ادامه داد:‌ هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا آرزو دارند انتخابات پرشور و موثری برگزار شود و فضای خارجی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: همچنین دو جریان در این مساله اشتراک نظر دارند که احتمال رد صلاحیت کسی که هشت سال رییس جمهور بود، وجود دارد، زیرا خط قرمزها را رعایت نکرده است.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات با بیان اینکه هر دو جریان امیدوار هستند که اصولگرایان به وحدت برسند، تصریح کرد: معتقدیم که کشور به آرامش، پیشرفت، معیشت مردم و بهتر شدن وضعیت اقتصادی نیاز دارد و تمام این موارد جزو اولویت کاری هر دولتی است که سکان اداره کشور را به دست می گیرد.

** مردم را با تبلیغات نادرست مایوس و ناامید نکنیم
طباطبایی بیان داشت: هر دو جریان باید تلاش کنند در یک ماه باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری مردم نسبت به آنچه که دارند، ناامید نشوند و اگر می خواهیم برای نامزدی که حامی او هستیم، تبلیغ کنیم باید مدلی رفتار کنیم که مردم مایوس و ناامید نشوند و احساس نکنند که هر دولتی به سر کار آمده هیچ نقطه مثبتی نداشته است.
وی افزود: در این میان سوال مردم این خواهد بود که دو جریان که مشغول دعوای خودشان هستند پس ما برای چه در انتخاباتی شرکت کنیم که شما همه چیز را زیر سوال می برید و دوباره بعد از چهار سال بگویید به آن کسی که رای دادید ناکارآمد بود و به وعده هایش عمل نکرد.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات یادآورشد: نجیب ترین و شریف ترین مردمی که در دنیا بتوان سرغ گرفت ، مردم ایران است زیرا با این همه سیاه نمایی که مجموعه جریان ها در زمان انتخابات انجام می دهند باز هم مردم پای صندوق های رای حاضر می شوند که این هم از برکات انقلاب اسلامی است.

** رقابت اصلی بین نامزد جمنا و اصلاحات اعتدال است
طباطبایی اظهار داشت: در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هیچ کاندیدای قومی مانند دوره های قبل وجود ندارد که بتواند رای اقوام را داشته باشند . مهرعلی زاده در دوره قبل رای آذری ها را داشت و محسن رضایی نیز رای عرب ها و جنوب کشور را بیشتر داشت و این دوره تنها دوره ای است که کسی رای قومی خاصی برایش متصور نیست.
وی یادآورشد: اگر جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) به جمع بندی برسند در نهایت رقابت بین نامزد اصلی جمنا و نامزد اصلاحات اعتدال خواهد بود.

** نامزدها فضای انتخابات را به سمت اعلام برنامه های خود ببرند
عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان بیان داشت: بهتر است نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و جریان های حامی آنها ایجابی صحبت کنند و به جای اینکه به تخریب نامزدهای دیگر بپردازند، فضا را به سمت اعلام برنامه های خود ببرند.
طباطبایی ادامه داد: اکنون عمده فعالیت جمنا و هدفی که دنبال می کند، تحریف عملکرد دولت مستقر است که نامزد رقیب محسوب می شود و این آفت است و صرفا باعث بدبینی مردم خواهد شد.
وی بیان داشت:‌ اکنون با رصد مطالبی که در برخی خبرگزاری ها و رسانه های حامی جمنا و اصولگرایی در می یابیم میزان تهاجم به دولت در حوزه های مختلف بسیار زیاد است و من حسرت می خورم که این افراد در آن هشت سال آیا هیچ ناکارآمدی ندیده اند و اکنون این همه حساس و دقیق شده اند.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات ادامه داد: اما از یک جهت خرسندم و آن اینکه حرف هایی که از ابتدای دولت نهم و دهم توسط اصلاح طلبان گفته می شد ، بعد از هشت سال اصولگرایان تکرار می کنند.
طباطبایی اظهار داشت: 28 مرداد 84، رییس دولت اصلاحات پیش بینی کرد جریان واپس گرای داخلی که شروع به کار کرده روزی معضل و مشکل برای نظام می شود و این واقعیت به حقیقت پیوست . مساله ای که اصولگرایان پس از چند سال به آن رسیدند و به همین دلیل لازم است تا افرادی که متحول شده اند به این مساله بیشتر توجه کنند.
وی با بیان اینکه لازم است حال که معیشت و رفاه مردم برای آنان (اصولگرایان) اهمیت پیدا کرده ، دست از تخریب بردارند، افزود: در هشت سال دولت نهم و دهم فرصتی برای فعالیت اصلاح طلبان نبود اما اکنون در پشت سر روحانی فرصتی فراهم شده که البته این هم افتخاری برای اصلاح طلبان محسوب می شود.

*‌*اصلاح طلبان در هیچ یک از ناکارآمدی های دولت نهم و دهم شریک نیستند
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات ادامه داد: اصلاح طلبان در هیچ یک از ناکارآمدی های هشت سال دولت نهم و دهم شریک نیستند و می توانند سرشان را بالا نگه دارند و این همه مزیت دیگری است که جبهه اعتدال و اصلاحات می تواند برای جمع آوری آرا بیشتر در انتخابات ریاست جمهوری روی آن مانور بدهد.


** پاس های اصولگرایان باعث شد رسانه های خارجی آبشار بزنند
طباطبایی عنوان کرد : رادیوهای بیگانه و رسانه های خارجی دلشان برای کسی نسوخته و برای آنها بین خاتمی ها فرقی ندارد و پاس هایی که اصولگرایان دادند تا آنها آبشار بزنند بسیار بیشتر از پاس کاری هایی بوده که اصلاح طلبان داشته اند.

** در تحلیل جریانات سیاسی مردم فراموش می شوند
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات گفت: مجموع نیروهای داخل انقلاب در مناظره ها و تحلیل جریان های سیاسی همواره مردم را فراموش می کنند و همین مساله باعث می شود که آرای خاکستری به سمت فردی که حرف های ساختارشکنانه می زند، سرازیر شود.
طباطبایی عنوان کرد:‌ اصولگرایان و اصلاح طلبان شرایطی فراهم کرده اند که هر کس ساختار شکنانه وارد شود رای بیشتری به سراغش می رود و هر دوره به یک روش به این مساله دامن زده می شود.

*‌* دولت یازدهم کشور را از سراشیبی بیرون کشید
وی اظهار داشت: اصلاحات و اعتدال معتقد است روندی که در سال های قبل از دولت یازدهم شروع شده بود با ورود این دولت کشور را از سراشیبی که هر روز با سرعت بیشتری فرو می رفت، بیرون کشید.
عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه بیشترین اتفاقات مثبتی که بعد از سال 92 افتاد، جمع آوری شده است، ادامه داد: برای اولین بار در مدت چهار سال دولت یازدهم 1.7 (یک ممیز هفت) میلیارد دلار دارایی بلوکه ایران آزاد شد و اگر دو سال دیگر روند طراز غذایی کشور ادامه یابد، صفر می شود این در حالی است که وقتی دولت تحویل روحانی شد حدود 60 میلیون دلار زیر طراز غذایی بودیم و همچنین در صادرات نفت نیز اکنون چهار میلیون بشکه نفت تولید و صادرات دو برابر شده است.
طباطبایی بیان داشت: به عقیده من مردم نیز با اصلاح طلبان هم نظر بوده و حاضر نیستند به شرایط سال 92 برگردند و اکنون شرایط به گونه ای شده که همه آرزو دارند به سال 84 بازگشته و وضعیت اقتصادی آن سال را تجربه کنند.

** مطالبات مردم از دید جناح اصلاح طلب
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات گفت: واردات و صادرات مواد غذایی در سال 84 برابر شد و از سال 84 تا 90 این خودکفایی فقط در غذا بوده و با 9 میلیارد دلار کسری مواجه شده است.
طباطبایی با بیان اینکه دولت روحانی نیز توانست شش میلیارد دلار از این مبلغ را بپوشاند، اظهار داشت: این آمار بیانگر آن است که دولت یازدهم مطالبات مردم را درک کرده و در راستای حل مشکلات و تامین مطالبات به جلو حرکت کرده است.
وی بیان داشت: در گذشته اتکا به درآمد نفتی بسیار زیاد بود که این روند در دولت یازدهم کمتر شد و این دولت دریافت که اگر مطالبات مردم را دنبال کرده، رشد اقتصادی را بالا برده و تورم را کنترل کند، راه های دیگری باید در پیش بگیرد.

** تبلیغ رسانه وابسته به حاکمیت برای نامزد خاص ضد تبلیغ است
وی تاکید کرد: اولین ارگانی که روی نامزد حاکمیت مانور داده و تبلیغ می کند، صدا و سیما است این در حالی است که سخنان روحانی به عنوان رییس جمهور کنونی صرفا به این دلیل که نامزد انتخابات است، کمتر پخش می شود.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات اظهار داشت: اگر قرار است سخنان رییس جمهور وقت از سوی صدا و سیما مفصل پوشش داده نشود ، باید قانونی بگذارند که رییس جمهور مستقر که برای نظام کار می کند یک ماه به انتخابات مانده، تمام کارهای خود را تعطیل کند زیرا هر اقدامی که انجام می دهد به عنوان تبلیغ انتخاباتی تلقی می شود.
طباطبایی خاطرنشان کرد: حجم تبلیغاتی که از سوی رسانه های وابسته به برخی نهادها در حمایت از یک نامزد خاص انجام می شود در حقیقت ضد تبلیغ محسوب می شود زیرا مردم آن فرد را نامزد حاکمیتی می دانند حال آنکه در این شرایط ساختارشکنانه صدا و سیما باید مستقل و بی طرف عمل کند.
وی بیان داشت: جریان اصلاح طلبان تعداد کمی رسانه در اختیار دارد و تمام این بار را صدا و سیما و رسانه های وابسته حاکمیت به دوش می کشد.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات عنوان کرد: فضای باز رسانه ای در دولت یازدهم برای فعالیت همه جریان ها و طیف ها فراهم شده اما جذابیتی که رسانه های اصلاح طلب دارد موجب شده مردم بیشتر به سمت این رسانه ها گرایش پیدا کنند.
وی بیان داشت: برخی روزنامه های با قدمت بالا هر یک با شیوه خاص خود اداره می شوند اما هیچ گاه کسی مانع فعالیت آنها نشده است از این رو افرادی که معتقدند تابع ولایت بوده والگوی رهبری را در پیش دارند مانند ایشان در برخورد با مسایل مختلف سعه صدر داشته باشند.

** علل نبود احزاب ریشه دار در کشور تخریب است
طباطبایی در ادامه به دلایل نبود احزاب ریشه دار در کشور اشاره کرد و گفت: خانه احزاب محصول دولت اصلاحات است که در هشت سال دولت یازدهم لطمه بزرگی به آن وارد شد.
وی افزود: اولین حزب ریشه دار در این انتخابات موتلفه اسلامی است که اصولگرایان این حزب را هم تحمل نمی کنند. اگر بخواهیم فعالیت حزبی را تقویت کنیم این حزب از نظر تشکیلات و نیرو معادل مجموعه احزابی است که در جمنا فعالیت دارند.
عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات ادامه داد: از آنجا که اصولگرایان به این نظر رسیده اند که نمی توانند حریف روحانی در انتخابات شوند، مجموعه جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) را تشکیل دادند این در حالی است که حزب موتلفه اسلامی به عنوان بزرگ ترین، ریشه دارترین و قدیمی ترین حزب کشور مورد بی توجهی قرار می گیرد.
طباطبایی افزود: یکی از دلایل پا نگرفتن احزاب این است که قبلا احزاب بر اساس کادرسازی و کار تشکیلاتی امتیاز بندی شده و یارانه دریافت می کردند اما به یک باره این روند متوقف که نه بلکه متلاشی و تخریب شد.
میزگرد**1883*3063* خبرنگاران: مریم جلوداران و افشین شاعری *انتشار: داود پورصحت*

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر