حرف های اردوغان دولت عراق را شگفت زده کرد

بغداد-ایرنا- دفتر حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ، پنجشنبه شب با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات رئیس جمهور ترکیه در خصوص الحشدالشعبی ، باعث شگفتی دولت عراق شده است.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه ، در پاسخ به رجب طیب اردوغان، آمده است، الحشدالشعبی نیرویی وفادار و متعلق به عراق و مردم آن است و نه کشور دیگری و از همه کشورها می خواهیم که از مداخله در امور داخلی آن خودداری کنند.
دفتر العبادی با اعلام اینکه 'موضوع تشکیلات الحشدالشعبی یک موضوع داخلی است و اجازه دخالت به هیچ طرف خارجی را نمی دهیم'، افزود: عراق دولتی صاحب حاکمیت است و الحشدالشعبی هم تحت اداره دولت قرار دارد و یک تشکیلات ملی و عراقی است که در پاسخ به فتوای مرجعیت عالی آیت الله سید علی سیستانی شکل گرفته و سهم بزرگی در پیروزی ها و آزادی اراضی عراق از دست گروه تروریستی داعش دارد.
در بیانیه د فتر نخست وزیری عراق، با اشاره به اینکه 'مردم عراق از تروریسم رنج برده اند و دررویارویی با آن فداکاری های بزرگی کرده اند و اکنون در مراحل پایانی نبرد با داعش قرار دارند'، باردیگر از دولت های همسایه و دوست، دعوت کرد از دخالت در امور داخلی عراق اجتناب و درجنگ علیه تروریسم که نیرویی بر ضد همه منطقه و جهان است، با عراق همکاری کنند.
رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهارات خود به الحشدالشعبی حمله کرده وگفته است، با اینکه قانون الحشدالشعبی در پارلمان عراق تصویب شده، اما این تشکیلات یک سازمان تروریستی است.
وزارت خارجه عراق نیز عصر پنجشنبه اعلام کرد که در اعتراض به این اظهارات رجب طیب اردوغان، قصد دارد سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده و مراتب اعتراض خود را در قالب یک یادداشت رسمی ، به طرف ترکیه ای ابلاغ نماید.
اظهارات اردوغان علیه الحشدالشعبی، در حالی در عراق بازتاب یافت که حیدرالعبادی روز چهارشنبه با سفر به موصل در یک نشست ویژه با فرماندهان الحشدالشعبی در استان نینوا برگزار کرد که محور اصلی آن بررسی آخرین وضعیت میدانی جنگ علیه داعش و نیز مرور آخرین هماهنگی ها جهت مرحله نهایی عملیات آزادسازی نینوا بود.
خاورم*4*1770*

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال