شمارقربانیان مننژیت درنیجریه به 745 تن رسید

تهران - ایرنا - مرکز کنترل بیماری نیجریه وابسته به دولت این کشور اعلام کرد، شمار قربانیان شیوع مننژیت در کشور به 745 تن رسیده است که این آمار بسیار نگران کننده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری 'آفریکا نیوز'، مرکز کنترل بیماری نیجریه در بیانیه خود با اعلام این خبر تاکید کرده است، همه نهادهای مرتبط تمام تلاش خود را برای مقابله با شیوع این بیماری به کار گرفته اند.
بر اساس این گزارش، در طول پنج ماه گذشته, 8 هزار مورد مبتلا به این بیماری در کل نیجریه شناسایی شده است که از این تعداد حدود 93 درصد در 5 ایالت شمالی کشور مشاهده شده است.
سازمان بهداشت جهانی نیز در 24 مارس (4 فروردین) اعلام کرد که بیشتر قربانیان این بیماری در غرب آفریقا به ویژه در نیجریه کودکان و جوانان از 5 تا 14 سال هستند.
از آنجایی که نیجریه در کمربند مننژیت جنوب صحرای آفریقا قرار دارد برنامه مفصل واکسیناسیون کودکان نیجریه ای برای این بیماری مدتی است که آغاز شده است.
کشور همسایه نیجر نیز به همراه سنگال بیشترین مورد ابتلا این بیماری را دارند، به گونه ای که دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل سال گذشته با صدور بیانیه ای ضمن هشدار در مورد احتمال شیوع دور تازه مننژیت در نیجر اعلام کرده بود که برای جلوگیری از این مساله به میلیون ها دوز واکسن نیاز است.
در این بیانیه با استناد به برآورد مقام های بهداشتی نیجر عنوان شده بود که 3 میلیون و 200 هزار دوز واکسن مننژیت در صورت همه گیر شدن این بیماری در این کشور مورد نیاز است.
این دوز مازاد در کنار ذخایر موجود به مقام های نیجر امکان می دهد 2 میلیون و 800 هزار نفر را در یکی از فقیرترین کشورهای کره خاکی ایمن کنند.
سازمان جهانی بهداشت چندی پیش درخصوص خطر شیوع تازه بیماری مننژیت در آفریقا به ویژه در نیجر و نیجریه هشدار داده بود.
سال گذشته نیز 557 مورد مرگ و 5 هزار و 221 مورد ابتلا به این بیماری در نیجریه گزارش شده بود.
مننژیت به تورم یا عفونت پرده های مغز اطلاق می شود که از موارد اورژانس به حساب می آید و در مناطق پر جمعیت و در جایی که رعایت موارد بهداشتی کم است، بیشتر دیده می شود.
خاورم**9377** 1583 **
مترجم: حمید اوضح ** انتشار دهنده: محمدرضا عرفانیان

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال