انتخابات؛ کلید امور کشور در دست مردم

تهران- ایرنا- سخنان رهبر انقلاب در جمع فرماندهان ارتش علاوه بر تجلیل از مدافعان کشور دربردارنده توصیه هایی برای برگزاری امن و سالم انتخابات بود. رهبری همچنین انتخابات را کلیدی در دست مردم برای گشایش و پیشبرد امور کشور دانستند.

گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگانِ روزنامه های امروز پنجشنبه 31 فروردین ماه در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** ضرورت های انتخابات از دید رهبری
سخنان روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش، و تاکید ایشان بر ضرورت برگزاری انتخاباتی پرشور، مهمترین محور مورد توجه روزنامه های امروز بود.
روزنامه «ایران» در گزارش خود از سخنان رهبر انقلاب نوشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با گرامیداشت روز ارتش و تجلیل از خانواده‌ها و همسران و فرزندان ارتشیان به‌عنوان همسنگران و همرزمان واقعی آنها، تعیین روز ارتش توسط امام‌خمینی(ره) را یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین اقدامات امام راحل برشمردند و گفتند که این اقدام علاوه بر مستحکم کردن پایه‌های ارتش جمهوری اسلامی، موجب یأس و ناامیدی بسیاری از توطئه گران، در آن زمان شد. ایشان با تأکید بر اینکه تعیین روز ارتش از جانب امام خمینی(ره) به معنای پذیرش هویت ارتش با همه مختصات و شرایط آن در ابتدای پیروزی انقلاب بود، افزودند: حفظ و تقویت ارتش، اعتقاد قلبی و عمیق امام(ره) بود و این تصمیم صحیح امام موجب شد ارتش در همه قضایای بعد از انقلاب، خوش بدرخشد.
روزنامه «شرق» با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا نوشت: مقام معظم رهبری در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به انتخابات پیشِ‌رو، انتخابات را از افتخارات ملت ایران و مایه عزت، قدرت، روسفیدی و سربلندی ملت ایران در دنیا خواندند و افزودند که «بدخواهان به‌دنبال نشان‌دادن اسلام و معنویت در نقطه مقابل مردم‌سالاری بودند؛ اما جمهوری اسلامی با مردم‌سالاری اسلامی و انتخابات، غلط‌بودن این حرف را نشان داد». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: «همه ملت در انتخابات احساس می‌کنند کلید کارهای کشور در دست خودشان است و آنان هستند که عناصر اصلی کشور را معین می‌کنند». ایشان با تأکید بر اینکه همه مردم، نامزدها، دولت و دست‌اندرکاران باید قدر انتخابات را بدانند و آن را گرامی بدارند، افزودند: «باید انتخاباتی گسترده، با شور و شوق و نشاط، سالم و همراه با امنیت برگزار شود و چنین انتخابات و ذخیره‌ای، به کشور مصونیت بسیاری خواهد داد».
روزنامه «کیهان» با برجسته سازی بخشی از سخنان رهبری درباره برخورد با دشمنان نظام در گزارش خود از دیدار رهبری با فرماندهان ارتش نوشت: رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند که ترسیدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن اولِ بدبختی است. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند اگر کسی هم می‌خواهد بترسد، اشکالی ندارد اما از طرف ملت و به حساب مردم نترسد زیرا ملت ایران ایستاده است. ایشان با اشاره به انواع توطئه‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، خاطرنشان کردند: اگر بنا بود جمهوری اسلامی و ملت ایران از قدرت‌ها بترسد و در مقابل آنها عقب‌نشینی کند، اکنون دیگر هیچ اثر و نشانی از ایران و ایرانی باقی نمی‌ماند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دشمن اعم از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا، در مقابل نظامی که به مردم خود متصل است و مردم و ملت خود را دوست دارد و ملت نیز آن نظام را دوست دارند و در مقابل دشمن مقاوم هستند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
روزنامه «جوان» چنین نگاشت: ایشان با تأکید بر لزوم افزایش آمادگی‌های روحی و معنوی ارتش، به نقش مهم نیروهای مسلح در تأمین امنیت اشاره کردند و افزودند: امنیت برای یک کشور بسیار مهم است و هرچه نیروهای مسلح مقتدرتر و پرانگیزه‌تر باشند، این اقتدار حتی اگر با تحرک نظامی هم همراه نباشد، زمینه‌ساز ایجاد امنیت خواهد بود. فرمانده کل قوا، فرماندهان ارتش را به تربیت انسان‌هایی که بتوانند الگو باشند توصیه و خاطرنشان کردند: روز به روز باید الگوهای اخلاقی همچون شهید صیاد و شهید بابایی در سازمان بزرگ و دارای شوکت ارتش افزایش یابد. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح از مهم‌ترین حصارهای تأمین امنیت برای مردم به‌شمار می‌روند، افزودند: علاوه بر نیروهای مسلح، مجموعه‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، آموزشی، علمی و تحقیقاتی و فرهنگی نیز اگر در جهت مقابله با اهداف دشمن و به عنوان بخش‌های تکمیل‌کننده یکدیگر، عمل کنند، قطعاً هماهنگ با نیروهای مسلح، زمینه‌ساز حفظ و تقویت امنیت ملی و توسعه و پیشرفت کشور خواهند شد.
«تمرکز بدخواهان بر ضعف‌های اقتصادی برای ضربه به نظام» محور دیگر سخنان رهبر انقلاب بود که روزنامه «اطلاعات» آن را مورد توجه قرار داد. در گزارش این روزنامه می خوانیم: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از طراحی‌های اصلی دشمن را، استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران، دانستند و خاطرنشان کردند که به همین علت در سال‌های اخیر شعارهای اقتصادی برگزیده و برجسته شدند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تمرکز بدخواهان نظام اسلامی برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی به منظور ایجاد اخلال، خاطرنشان کردند: وقتی انگیزه و هدف دشمن مشخص است، قاعدتاً باید انگیزه مسئولان برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یابد و من همه این مسائل را که دیدگاه کارشناسان زبده اقتصادی است، به طور مشروح و خصوصی برای مسئولان نیز بیان کرده‌ام.
در گزارش روزنامه «اعتماد» هم می خوانیم: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه در دشمنی قدرت‌های زورگو به ویژه امریکا، با ملت ایران هیچ تردیدی نیست، افزودند: اینکه بگویند با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستی است زیرا دشمنی آنها از زمان امام(ره) و بعد از امام و در زمان دولت‌های گوناگون که با سلایق مختلف، بر سر کار بودند، همواره ادامه داشته است. ایشان با تاکید بر اینکه باید اقتدار و ایستادگی ملت ایران و تاثیرناپذیری ملت از تشر امریکا و برخی کشورهای اروپایی ادامه پیدا کند، خاطرنشان کردند: بخش مهمی از ادامه ایستادگی و نهراسیدن از دشمن، به‌عهده نیروهای مسلح و بخش عمده آن بر عهده اقتصادیون و مجموعه‌های فرهنگی، آموزشی، به خصوص متصدیان بخش‌های علمی و تحقیقاتی است.

** حضور مسوولان اجرایی در کنار سیل زدگان آذربایجان
سفر روز گذشته رییس جمهوری به مناطق سیل زده استان آذربایجان شرقی و اقدامات دولت در زمینه کمک رسانی به این مناطق محور خبری روزنامه های امروز بود.
«روحانی درمیان سیل زدگان آذربایجان» عنوان گزارش روزنامه «آرمان» است که در بخش هایی از آن می خوانیم: رئیس جمهور به آذربایجان شرقی رفت تا در کنار مردم سیل زده باشد و ضمن همدردی با آنان به بررسی شرایط و صدور دستوراتی برای بهبود وضعیت کند. حسن روحانی در زمانی به منطق سیل زده رفت تا دلگرمی و مرهمی بر دل مردم آن مناطق باشد که رقبای انتخاباتی او مشغول رایزنی و برنامه ریزی بودند. روحانی هم برنامه‌ریزی کرد اما نه برای انتخابات بلکه برای رسیدگی به وضعیت مناطق سیل زده و او اولین رئیس جمهوری بود که چنین به یاری هموطنان شتافت. وی در این سفر به روستاهای زیادی سرکشی کرد و با حوصله تمام به حرف‌های مردم سیل‌زده گوش کرد. روحانی این جمله که دولت متعلق به مردم است را دیروز به شکل زیبایی با رفتار خود به نمایش گذاشت و وزرای راه، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نیرو را با به همراه داشت تا کار امداد رسانی با سرعت بیشتری انجام شود.
روزنامه ایران با برجسته سازی بخش از سخنان روحانی درباره حمایت دولت از سیل زدگان زیر عنوان «دولت در کنار مردم خواهد بود» نوشت: رئیس جمهوری در جمع مردم روستای چنار در استان آذربایجان شرقی، اعلام کرد که دولت با همه توان در کنار مردم استان‌های سیلزده خواهد بود و با ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت، به یاری آنان می شتابد و عصر چهارشنبه (دیروز) نیز با تشکیل جلسه ستاد بحران در استانداری آذربایجان شرقی بار دیگر حوادث اخیر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران سریع خسارات اتخاذ خواهد شد. وی ضمن تسلیت از دست دادن تعدادی از هموطنان‌مان به اهالی این روستا در حادثه سیل، تاکید کرد که این حادثه‌ای که در روستای چنار، منطقه آذرشهر و در آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان پیش آمد، همه ملت ایران را غمزده و ناراحت کرد. رئیس جمهوری افزود که عزیزانی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند، نه تنها عزیزان شما بلکه برادران و خواهران همه ما بودند.
روزنامه «جمهوری اسلامی» در گزارش خود از سفر رییس جمهوری به مناطق سیل زده آذربایجان آورد: دکتر روحانی با تقدیر از تلاش‌های هلال احمر، وزارت بهداشت و درمان و نیروهای مسلح اعم از سپاه، بسیج و ارتش که در کنار مردم بوده و به آنها کمک کرده‌اند، گفت: ما نباید یکدیگر را در روزهای سخت، فراموش کنیم، دولت با همه توان در کنار شما خواهد بود و امروز در استانداری آذربایجان شرقی نیز با تشکیل جلسه ستاد بحران، حوادث اخیر بار دیگر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران سریع خسارات اتخاذ خواهد شد. رئیس‌ جمهور افزود که از همه مسئولین که از ابتدا در کنار مردم بوده و آلام آنها را رفع کردند، و همه بخش‌های امدادی، درمانی و انتظامی تقدیر می‌کنم و از مسئولین می‌خواهم برای یافتن باقیمانده مفقودین در چنار و آذرشهر و سایر مناطق، بیش از پیش تلاش کنند و نیز برای ساختن خانه‌هایی که آسیب دیده و یا به طور کامل از بین رفته‌اند، تلاش لازم را انجام دهند.
«بازسازی خانه های تخریب شده را آغاز کنید» بخشی از اظهارات رییس جمهوری در آذربایجان شرقی بود که در روزنامه «شهروند» برجسته شد. درگزارش این روزنامه می خوانیم: روحانی با اشاره به این‌که مردم روستای چنار طی روزهای اخیر با حوادث بسیار سختی ازجمله از دست دادن 20 نفر از عزیزانشان مواجه شدند که بسیار تکان‌دهنده است، به‌ویژه آن‌که هنوز دو نفر از حادثه‌دیدگان مفقود هستند، اظهار داشت که دولت همه توان و تلاش خود را برای بازسازی منازلی که دچار تخریب کامل شده و یا آسیب دیده به کار خواهد گرفت و در این راستا کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت ارایه خواهد داد و اجازه نمی‌دهد سختی و مشکلات شما برای بلندمدت ادامه داشته باشد. رئیس‌جمهوری ادامه داد دولت در بلندمدت برای این‌گونه روستاهایی که منازل مردم در مسیر رودخانه‌ها و در خطر سیل قرار دارد، تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد، چرا که باید در این راستا مراقبت‌های لازم انجام گرفته و احتیاط کنیم.
روزنامه «مردم سالاری» در گزارش خود از سفر رییس جمهوری آورد: رییس‌ جمهور تأکید کرد که اینکه مردم احساس کنند، اگر مشکل و حادثه‌ای پیش می‌آید همه مسئولین در کنار آنها هستند، بسیار حائز اهمیت است و باید بدانیم که همه مسئولان از عالی‌ترین مقام یعنی رهبر معظم انقلاب، دولت، نمایندگان، وزرا، استانداران و سایر مسئولین در کنار شما بوده و هستند.

**اذعان مقام های کاخ سفید به تعهدمندی برجامی ایران
نامه «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا به رییس مجلس نمایندگان آمریکا، درباره پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام و امضای تعلیق تحریم های ایران از سوی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در روزنامه ها بازتاب یافت.
روزنامه شرق درباره اعتراف دولت جدید آمریکا به پایبندی ایران به تعهدات برجام نوشت: اگرچه تا اولین مهلت ٩٠روزه دونالد ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران یک‌ ماه زمان مانده است؛ اما ارسال نامه‌ای از سوی وزیر خارجه آمریکا به کنگره می‌تواند نشانه‌ای از تمایل آنها به این تمدید باشد. ترامپ از ابتدای مناظره‌های انتخاباتی، معتقد بود برجام توافقی بد است؛ چون منافع اقتصادی آمریکا در آن لحاظ نشده ‌است. او در یکی از سخنرانی‌هایش هم گفته بود این توافق را پاره می‌کند؛ اما از زمانی که روی صندلی ریاست‌جمهوری نشست، با ادبیات آرام‌تری درباره این توافق صحبت کرد و در بیشتر موارد، درباره آن سکوت کرد. چندی پیش کاخ سفید بر لزوم «اجرای سفت و سخت» توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی تأکید کرده بود؛ اما هیچ توضیحی درباره این نحوه اجرا نداد.
روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم «حشمت الله فلاحت پیشه» نماینده مجلس درباره امضای فرمان تعلیق تحریم های ایران از سوی ترامپ نوشت: ترامپ موضع ضد برجام روی‌کار آمده بود و لابی نومحافظه‌کاران در آمریکا و لابی‌های نفتی و عرب‌های منطقه، به همراه دشمنان جمهوری اسلامی ایران، تلاش می‌کردند تا از راهبرد تهاجمی ترامپ استفاده کنند و برجام را برهم بزنند. به نظر می‌رسد که با امضای ترامپ زیر این فرمان، لابی‌های ضد ایرانی، تا حد زیادی دچار یاس و نا امیدی شدند. این امضا نشان داد که آمریکایی‌ها به تعهدات برجامی خود پایبند هستند و با کلیه مفاد آن کنار آمدند. اصولا ‌یکی از توافقات حاصل شده در برجام پایان دادن به تحریم‌های ایران بود.
روزنامه «خراسان» درباره نامه وزیر اورخارجه آمریکا نوشت: وزیر خارجه آمریکا در اولین ارزیابی اش از نحوه اجرای برجام توسط ایران، اذعان کرد که «ایران به برجام پایبند بوده است». این اولین موعدی است که بر اساس قانون کنگره وزیر خارجه آمریکا باید به کنگره گزارش بدهد که ایران به برجام متعهد بوده یا خیر. از منظری دیگر این اولین اعتراف دولت ترامپ هم هست که تصریح می کند ایران به برجام پایبند بوده است.
«همراهی ترامپ با برجام» عنوان گزارش روزنامه «تجارت» است که در بخش هایی از آن می خوانیم: تمدید تایید تعلیق تحریم‌ها آمریکا علیه ایران توسط رکس تیلرسون در نامه ای به ریاست مجلس نمایندگان آمریکا اعلام شد. پیش از این نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تایید پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، تعلیق تحریم‌های هسته ای را برای یک دوره 90 روزه دیگر تمدید کرده بود. رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده است تا یک بررسی میان سازمانی تحت رهبری شورای امنیت ملی برای بازبینی برنامه جامع اقدام مشترک و تاثیر رفع تحریم‌های ایران بر منافع امنیتی آمریکا انجام شود.
پژوهشم**9402**9279**خبرنگار : لیلا واحدی**انتشاردهنده: انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال