بازتاب رسانه ای نامه تیلرسون به مجلس آمریکا در رابطه با برجام/ اعمال هرگونه تحریم علیه ایران نقض اشکار برجام

نیویورک-ایرنا- برخی رسانه های آمریکایی با انتشار اخبار مربوط به نامه ی وزیر خارجه ترامپ به مجلس نمایندگان این کشور مبنی بر پایبندی ایران به برجام، اعمال هر گونه تحریم علیه کشورمان را نقض برجام از سوی آمریکا دانسته و در مورد کناره گیری تهران از این توافقنامه هشدار داده اند.

رکس تیلرسون شب گذشته طی نامه ای به پال رایان رئیس مجلس نمایندگان اذعان کرده است که ایران تاکنون به همه تعهدات خود در قبال برجام پایبند بوده اما کاخ سفید در صدد ارزیابی دوباره تحریم های لغو شده است.
در چهارچوب این توافقنامه وزارت خارجه آمریکا بایستی در هر سه ماه گزارشی از نحوه اجرای این توافقنامه از سوی ایران به مجلس نمایندگان این کشور ارائه بدهد که نامه دیشب وزیر خارجه ترامپ در همین راستا نوشته شده و در آن گفته شده است که رئیس جمهوری آمریکا با چنین ادعایی دستور بررسی های تازه ای در مورد نحوه اجرای برجام از سوی ایران توسط هیاتی به سرپرستی و نظارت شورای امنیت ملی کاخ سفید را صادر کرده است.
شبکه خبری سی ان ان آمریکا با درج همین خبر نوشته است که اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران عملا نقض مفاد برجام از سوی طرف آمریکایی بحساب می آید و حتی در صورت صحت ادعاهای مقامات کاخ سفید این موضوع با برجام ارتباطی نداشته و هرگونه اقدامی در بازگرداندن تحریم های گذشته نقض فاحش توافقنامه هسته ای از سوی واشنگتن بشمار خواهد رفت.
شبکه خبری ان بی سی نیز با درج این خبر نوشته است که ترامپ در حالی چنین رویکردی در مورد برجام را پیش گرفته که رئیس جمهوری قبلی آمریکا دستیابی به ان را تضمینی برای تحکیم صلح و امنیت در جهان توصیف کرده بود و تلویحا به این نتیجه رسیده است که چنین اقداماتی از سوی دولت ترامپ خطری برای صلح و امنیت جهانی محسوب می شود.
ان بی سی نیز تصریح کرده است که یکی از دلائل لغو بسیاری از تحریم های بین المللی علیه ایران در پی امضا توافقنامه هسته ای، گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر پایبندی کامل ایران در قبال این توافقنامه بوده است.
رویترز با درج این خبر بدون موضع گیری خاصی در مورد این اتهامات آمریکا به تشکیل هیاتی از سوی ترامپ برای ارزیابی تحریم های لغو شده آمریکا علیه ایران اشاره کرده و نوشته است در نامه تیلرسون به این که تحقیقات و بررسی های هیات مذکور چه مدت، زمان خواهد برد؛ اشاره ای نشده و البته دولت آمریکا مدت ها است ایران را در رابطه با سوریه ، عراق ، یمن و حزب الله لبنان متهم می کند.
شبک **اروپام-4-541 **1917**انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال