کویت همکاری های نظامی خود را با روسیه گسترش می دهد

تهران - ایرنا - قائم مقام وزارت امور خارجه کویت در پایان مذاکرات خود با مقامات ارشد روس، با تاکید بر راهبرد کشورش برای تقویت و توسعه تعامل با روسیه بر ارتقای سطح همکاری های نظامی دو کشور تاکید کرد .

به گزارش ایرنا، خالد الجارالله قائم مقام وزیر امور خارجه کویت در گفت وگویی مطبوعاتی که امروز /چهارشنبه/ در رسانه های این کشور منتشر شد، تصریح کرد: کویت و روسیه رایزنی های مستمری را در زمینه همکاری های نظامی و سیاسی انجام می دهند و راهبرد کویت تعامل با مسکو می باشد، چرا که روسیه نقش راهبردی را در زمینه تحولات منطقه ایفا می کند.
جارالله در سفر به روسیه مذاکراتی را با مقامات ارشد روس در زمینه تحولات منطقه از جمله سوریه و عراق انجام داد.
کویت همچنین قراردادی برای خرید ده ها دستگاه تانک پیشرفته با روسیه به ارزش 11 میلیارد یورو امضا کرده است و از این قبیل قراردادها میان دو کشور باز هم امضا خواهد شد.
آلکسی سولوماتین سفیر روسیه در کویت نیز در گفت و گوی مطبوعاتی خود تاکید کرد که مسکو در تلاش است تا روابط اقتصادی و تجاری خود با کویت را توسعه دهد که از جمله آن اهداف تعیین شده جذب گردشگر از کویت است و با ارائه تسهیلات و تقویت امکانات روس ها بتوانند حجم گسترده گردشگر در اروپای غربی را به سمت خود جذب کنند.
بر اساس آمار ارائه شده توسط دولت کویت، مردم این کشور سالانه 10 میلیارد دلار برای انجام سفرهای خارجی هزینه می کنند که یکی از بالاترین شاخص های خاورمیانه تلقی می شود .
دولت کویت طی یک سال اخیر راهبرد جدیدی را برای تقویت روابط با مسکو در پیش گرفته و سفر اخیر شیخ صباح الاحمد امیر کویت به مسکو زمینه ساز گسترش روابط میان دو کشور بوده است.
کویت همزمان در زمینه انرژی هسته ای در صدد تقویت همکاری ها با روسیه است و احتمال نزدیکی روابط واشنگتن با مسکو در دوره ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا یکی از عوامل گسترش همکاری های کویت با مسکو است.
چندی پیش نیز دولت روسیه اعلام کرده بود که برای توسعه همکاری های خود با کویت در زمینه های مختلف طرح احداث نیروگاه هسته ای در این کشور را در دست بررسی دارد.
یکی از اهداف کویت در پیشبرد طرح احداث نیروگاه هسته ای با همکاری مسکو در برهه کنونی، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی طی یکسال اخیر و تاکید شیخ صباح الاحمد امیر کویت بر لزوم تامین منابع جدید انرژی است.
در همین راستا، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در سفر به کویت ضمن مشارکت در نشست کمیته نظارت بر توافق نفتی وین مذاکراتی را با عصام المرزوق وزیر نفت کویت در زمینه توافق پیرامون صادرات گاز روسیه به کویت انجام داد.
خاورم*320**1144
*انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال