انتخابات و جریان های سیاسی

«جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی» در گذر زمان

تهران- ایرنا- جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی یکی از گروه‌های اصلی و پایه‌ گذاران جبهه متحد اصولگرایان است. این جمعیت در طی سال های فعالیت خود، در انتخابات مختلف نقش و حضوری فعال داشته است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، جریان شناسی سیاسی ایران را می توان براساس تقسیم بندی های متفاوتی دسته بندی کرد. از این رو می توان جریان ها را بر اساس نگرش های اقتصادی، مبانی تئوریک، نگاه سیاسی، ارزشگذاری ها و ... مورد بررسی و واکاوی قرار دارد.
خاستگاه دو اصطلاح چپ و راست و همچنین واژه‌های هم‌ردیف آن، مثل چپ ‌روی و راست‌ روی، جناح چپ و جناح راست، ریشه در انقلاب فرانسه و جانبی که نمایندگان مجلس در پارلمان می نشستند، داشت.
هر چند به نظر می رسد در ایران و در برهه هایی واژه ها و اصطلاحاتی همچون چپ و راست با نگرش ها و رویکردهای برخی از جریان های سیاسی که با این عنوان شناخته می شدند چندان همساز نبود و نمی ساخت.
با این حال در یک نگرش کلی می توان گفت که دوگانه «چپ و راست» در سراسر دهه 60 پس از یک دوره رقابت در نیمه دوم دهه 70 و آغاز دهه 80 تبدیل به دوگانه «محافظه کار و اصلاح طلب» شد. در اواسط دهه 80 این دوگانه جای خود را به «اصولگرا و اصلاح طلب» داد. با این حال این تمام ماجرا نبود چرا که در اوایل دهه 90 جریانی با عنوان اعتدال قدرت گرفت که خود را میانه رو نامید.
با این حال چرخش ها، ریزش ها و رویش هایی را می توان در جریان ها و گروه های سیاسی مشاهده کرد، از این رو بررسی آن ها می تواند چشم اندازی را ارائه کند.

**تاریخچه جمعیت ایثارگران
در اواخر دوره سازندگی، جمعی از نیروهای انقلاب و دفاع مقدس که مایل به انجام کار تشکیلاتی و سیاسی بودند اما چندان تمایلی به قرار گرفتن در دسته بندی های رایج سیاسی چپ و راست نداشتند.با توجه به سابقه حضور و خدمت در دفاع مقدس و جهاد سازندگی، جمعیتی را در سال 1375 تشکیل دادند و وارد کار تشکیلاتی و سیاسی شدند.
جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی از زمانی که وارد عرصه سیاسی شد، چند اصل را به‌ عنوان مزیت نسبی تشکل سیاسی خود قرار داد؛ نخست آن‌ که با حفظ احترام به سایر تشکل‌های سیاسی همواره استقلال خود را حفظ و در انتخابات با سایر تشکل‌های سیاسی ائتلاف نکرده و به صورت مستقل لیست انتخاباتی ارائه دهند.
اصل دوم، تلاش در راستای ایجاد هم‌گرایی و وفاق میان تشکل‌های سیاسی در درون نظام فارغ از گرایش مصطلح چپ و راست بود که فضای دهه‌ی 60 و 70 کشور را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار داده بودند. اصل سوم نیز این بود که به کار گفتمان‌سازی، نظریه‌پردازی و ارائه‌ تحلیل‌های نو بپردازد.

**ویژگی و شاخصه های جمعیت ایثارگران
جمعیت ایثارگران همواره به عنوان یکی از گروه‌های اصلی و پایه‌گذران جبهه متحد اصولگرایان مطرح بوده است.از مهمترین شاخصه ها و مبانی فکری جمعیت ایثارگران می توان به التزام به ولایت فقیه، حرکت در مسیر قانون، همت برای نهادینه کردن مشارکت مردمی و تلاش برای تحکیم حکومت دینی اشاره کرد.
جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی معتقد به اقتصادی پویا با نیروی محرکه ای درون زا است. به اعتقاد این جمعیت اقتصاد ایران برای تحقق اهداف اقتصادی دارای زمینه‌ها و پتانسیل‌های لازم است.
دهه نخست حضور و فعالیت سیاسی ایثارگران در سال های 1385-1375 را می توان دوره تاسیس، تثبیت، تحکیم و گسترش آن نامید. چرا که در این دوره جمعیت ایثارگران توانست در راستای اهداف خود جمع زیادی از نیروهای سیاسی در سراسر کشور را شناسایی و برای کادرسازی جذب کند. این اقدام نقش مهمی در حضور نیروهای تشکیلاتی این جمعیت در دوره هفتم مجلس داشت.
البته جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در دهه های پس از دهه نخست فعالیت خود، نیز در میان اصولگرایان از وزنه قابل قبولی برخوردار بوده و جایگاه ویژه ای میان اصولگرایان دارد. از اعضای این جمعیت می توان به «حسین فدایی»، «علی دارابی»، «الیاس نادران» و «مجتبی شاکری» اشاره کرد. در حال حاضر «حسین فدایی » دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی است.

** انتخابات 96 و جمعیت ایثارگران
جمعیت ایثارگران در انتخابات های مختلف نقش و حضوری فعال داشته است. این جمعیت در انتخابات سال 1376 در جریان هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به حمایت از «علی اکبرناطق نوری» پرداخت. در انتخابات سال 1380 از «علی شمخانی» و «احمد توکلی» حمایت کرد. همچنین در انتخابات سال 1384 از «محمدباقر قالیباف»(مرحله اول انتخابات) و «محمود احمدی نژاد»(مرحله دوم) حمایت کرد. این جمعیت در سال 1388 باردیگر از احمدی نژاد حمایت کرد. در انتخابات سال 1392 از «سعید جلیلی» حمایت کرد.
به نظر می رسد جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در انتخابات سال 1396 از نامزدهای مورد حمایت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) حمایت کند.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده: شهناز حسنی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال